Tao wojny

Wydawnictwo: Onepress
biznes, finanse

macierzanka | 2012-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

Jak mówią historyczne kroniki Sun Tzu był wędrownym doradcą, uczonym mężem, filozofem, który stworzył swój ponadczasowy traktat ponad 600 lat przed narodzinami Chrystusa. Dla dobrego uświadomienia sobie uniwersalizmu tego dzieła należy wyraźnie zaznaczyć, że w czasie jego tworzenia Europa nie zdołała jeszcze się wynurzyć z oparów historii, a oświecona Grecja dopiero za sto lat miała przeżywać swój rozkwit. Podczas, gdy jedne państwa powstają, inne chylą się ku upadkowi Chiny trwają nieprzerwanie zarówno, jako cywilizacja jak i państwo od 4000 lat, na co zwraca uwagę Witold Rodziński we Wstępie do Tao wojny.

Wojny są prawie tak stare jak ludzkość dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że pojawiły się wraz z pierwszymi ludźmi. Na temat wojny wypowiedziano niezliczone ilości słów i napisano tysiące prac. Niezależnie od epoki jest to temat wielowymiarowy i dynamiczny, wciąż żywo dyskutowany, obecnie również. Na przestrzeni wieków wojny miały zarówno swoich zagorzałych entuzjastów...

moneygrabbing | 2016-04-26
ChiHeng | 2016-04-21