Zamek nadziei

poezja
Wydawnictwo Literackie
1984-10-01
1984-10-01
Witold Dąbrowski, Seweryn Pollak, Ziemowit Fedecki, Józef Waczków, Wiktor Woroszylski, Andrzej Mandalian, Tadeusz Lubelski
Okudżawa bard literatura rosyjska poezja rosyjska poezja śpiewana ballady

7/20

7/20

Poezja najwyższych lotów, toteż dobrze, że zostały zamieszczone wiersze w oryginale i jeśli potrafi się czytać całą tę cyrylicę nie wszystko nawet rozumiejąc, można dostrzec, czego nie oddaje przynajmniej część zamieszczonych w zbiorze przekładów.
Na szczęście są także dobre przekłady, mocne. Cieszy też, że wydawca nie zaniechał publikacji dwóch różnych tłumaczeń tego samego wiersza/tej samej piosenki.
Największą radość przynosi oczywiście lektura oryginału. Tam czuje się to niezwykłe w tej poezji pulsowanie, rytm, brzmienie, które chciałoby się mieć także w swoim języku rodzimym.

"Zamek nadziei" to wiersze i ballady Bułata Okudżawy.
Kupiłam to cudeńko na allegro za 4zł.
Jest to wydanie dwujezyczne.Wiersze sa pisane zarówno w rosyjskim orginale,jak i w polskim przekładzie.

"Glinę gniotę i głazy w górę pcham po kolei,
nie chcac pomocy.
Tak się już w życiu dzieje:
sił może braknie-nic to.
Byle zachować nadzieję"

"Zamek nadziei" to wiersze i ballady Bułata Okudżawy.
Kupiłam to cudeńko na allegro za 4zł.

"Glinę gniotę i głazy w górę pcham po kolei,
nie chcac pomocy.
Tak się już w życiu dzieje:
sił może braknie-nic to.
Byle zachować nadzieję"

Czy jest ktoś, kto nie zna tego genialnego poety i barda? Można powiedzieć, że wychowałam się na jego pieśniach. Bułat Okudżawa. Mam do dziś winylową płytę z polskimi wykonaniami najbardziej znanych utworów Bułata Okudżawy. Wszystkie można znaleźć w tym tomiku, w dwóch wersjach, rosyjskiej i polskiej. Czytając te pieśni nie można ich nie zanucić, tak znane są ich melodie. A o czym pisze Okudżawa w swoich wierszach i pieśniach? O uczuciach, o marzeniach, o wojnie, o miłości do ojczyzny, pisze też o Polsce, do której żywi iście synowskie uczucia. Jego najbardziej znane pieśni to genialna wręcz "Modlitwa", "Piosenka o królu i żołnierzach", "Posenka o piechocie", "Aleksandr Siergiejewicz Puszkin", "Piosenka o żołnierskich butach" i wiele innych. Jedne poważne, inne żartobliwe a jeszcze inne niezwykle nostalgiczne. Ale przecież to poezja, słowa, które płyną prosto z głębi duszy, z samego serca. Polecam tego poetę wszystkim, którzy go jeszcze nie znają. Tym, którzy go znają, polecać nie muszę :)

Okudżawa, ach, Okudżawa... O poezji nie warto mówić - poezję trzeba tylko czytać i czuć! Taką zwłaszcza.

• Poezja
  • Literatura rosyjska
  • Obcojęzyczne
  • Lata 2008-2012
  • Absolutnie

Dodaj cytat z książki Zamek nadziei