Dlaczego jesteśmy ateistami

Tłumaczenie: Olena Waśkiewicz
Wydawnictwo: Czarna Owca
7,06 (36 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
3
8
7
7
10
6
11
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
50 Voices of Disbelief: Why We Are Atheists
data wydania
ISBN
978-83-7554-282-0
liczba stron
408
słowa kluczowe
filozofia, ateizm, racjonalizm
kategoria
filozofia i etyka
język
polski
dodał
mwoznicaur

Sensacyjny, wyjątkowy i prowokujący do przemyśleń zbiór esejów na temat niewiary. Autorzy esejów zebranych w Dlaczego jesteśmy ateistami zostali starannie wybrani spośród międzynarodowej klasy wykładowców akademickich, naukowców, pisarzy, przedstawicieli mediów i polityki - w przemyślany i uporządkowany sposób opisują powody, z których odrzucają ideę bóstwa panującego nad światem i ludźmi....

Sensacyjny, wyjątkowy i prowokujący do przemyśleń zbiór esejów na temat niewiary.

Autorzy esejów zebranych w Dlaczego jesteśmy ateistami zostali starannie wybrani spośród międzynarodowej klasy wykładowców akademickich, naukowców, pisarzy, przedstawicieli mediów i polityki - w przemyślany i uporządkowany sposób opisują powody, z których odrzucają ideę bóstwa panującego nad światem i ludźmi.

Kilka tekstów dotyka również kwestii społecznej roli religii oraz jej możliwych alternatyw.
Zebrane eseje prezentują szerokie spektrum punktów widzenia i stylów pisania, od ściśle ustrukturowanych filozoficznych wywodów po bardzo osobiste, a czasem wręcz żartobliwe opisy tego, co spowodowało, iż każdy z tych szacownych myślicieli wyrzucił religię ze swojego życia. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą wierzącą, czy nie, "Dlaczego jesteśmy ateistami" poprowadzi cię w intelektualnie stymulującą podróż w świat ludzi rozsądnych i racjonalnych, którzy żyją nie podpierając się kulami religii.

Do utraty wiary może prowadzić wiele dróg, jednak wszystkie one są pouczające, ponieważ głos niewiary to głos rozumu. Blackford i Schüklenk zebrali pięćdziesiąt esejów, które nie tylko przedstawiają liczne argumenty przemawiające za ateizmem, lecz również pokazują, że wbrew powszechnemu stereotypowi, ateistów cechuje moralność i humanizm w równym, a może nawet w większym stopniu, co ludzi wierzących.
Jerry A. Coyne, autor książki Why Evolution Is True

Inspirująca, prawdziwa, doprawdy szlachetna książka.
Ariane Sherine, dziennikarka i eseistka, The Independent


Autorzy esejów: Peter Adegoke, Athena Andrealis, Julian Baggini, Gregory Benford, Ophelia Benson, Russell Blackford, Susan Blackmore, Damien Broderick, Lori Lipman Brown, Sean M. Carroll, Thomas
W. Clark, Austin Dacey, Edgar Dahl, Jack Dann, Margaret Downey, Taner Edis, Greg Egan, Nicholas Everitt, Prabir Ghosh, A. C. Grayling, Joe Haldeman, John Harris, Marc Hauser, Philip Kitcher, Miguel Kottow, Stephen Law, Dale McGowan, Sheila A. M. McLean, Ad?le Mercier, Maryam Namazie, Kelly O'Connor, Graham Oppy, Christine Overall, Sumitra Padmanabhan, Tamas Pataki, John P. Phelan, Laura Purdy, James Randi, Michael R. Rose, Julian Savulescu, J. L. Schellenberg, Udo Schüklenk, Michael Shermer, Peter Singer, J. J. C. Smart, Victor J. Stenger, Peter Tatchell, Emma Tom, Michael Tooley, Ross Upshur, Sean Williams, Frieder Otto Wolf.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 2721
Dariusz Karbowiak | 2015-03-29
Przeczytana: 02 marca 2015

Zbiór przeszło pięćdziesięciu esejów autorów wywodzących się z różnych kręgów religijnych. Fakt, że momentami powtarzają się argumenty. Nie mniej jednak książka warta przeczytania i przemyślenia w celu spojrzenia na świat racjonalnie. Autorzy są osobami, którzy odeszli od wiary w istotę transcendentną, można zacytować Edgara Dahl (redaktor m.in. antologii filozofii religii), stając się osobami całkiem normalnymi. Właśnie taka odpowiedź jest podawana przez większość mieszkańców byłych Niemiec Wschodnich jako odpowiedź czy wierzą w Boga. Wiara w jakąś siłę sprawczą naszego istnienia jest efektem ewolucji mózgu. Wg teorii Jaynesa (z eseju Athena Andreadis’a – prof. biologii komórki) „Większość ludzi wie, że ośrodki języka normalnie znajdują się w lewej „werbalnej” półkuli Mózgu, natomiast prawa specjalizuje się w rozpoznawaniu układów i postaci. Regiony w prawej półkuli, które odpowiadają ośrodkom językowym są uśpione. Powołując się na dowody neurobiologii twierdzi, że obszary te były do niedawna aktywne i że ciało modzelowate, wiązka nerwowa, która łączyła dwie półkule, było słabe. W rezultacie ludzie postrzegali emanacje pochodzące z prawej strony mózgu jako rozkazy od czynnika zewnętrznego: boga lub bogów” s.334. Jeżeli do tego dodamy „emocje takie jak strach, depresja, ciekawość, niepewność i szukanie sensu rozpaczy nad czymś pozornie nieważnym, a ciało migdałowate może przekonać neokortes w zasadzie do wszystkiego” s. 271 (Kelly O’Connor).
Przez książkę wielokrotnie przewija się cytat z Epikura „Czy Bóg chce zapobiegać złu, lecz nie może? Zatem nie jest wszechmocny. Czy może, ale nie chce? Jest więc niemiłosierny. Czy może i chce? Skąd zatem zło? Czy nie może i nie chce? Dlaczego więc nazywać go Bogiem?”. Z religią i wiarą może jest tak jak napisała w swoim eseju „Wiara religijna a samooszukiwanie się” - Adèle Mercier „w religii chodzi o to, by wierzyć słuszność własnych poglądów, a nie o to, by mieć słuszne poglądy” s. 61. Jednak jeżeli ktoś ma naturę refleksyjną, to raczej nie wystarczy mu zbiór prawd objawionych i zacznie zadawać pytania.
Bardzo dobra książka, zmuszająca do refleksji a przede wszystkim wzbogacająca wiedzę z zakresu fizyki, filozofii, biologii i wielu innych nauk. POLECAM

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Mózg i serce. Magiczny duet

Kiedy Twój ojciec jest alkoholikiem, dla którego największą wartość stanowi kilka łyków trunków o cierpkawym smaku, na rodzinnym portrecie obok znajdu...

zgłoś błąd zgłoś błąd