Kto chce, niech wierzy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Przygoda życia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
9788324719693
Zjawiska, Obyczaje, Magia, Podróż, Wyprawa
Matacz

W zbiorze wspomnień z wypraw po całym ziemskim globie słynny podróżnik i dziennikarz opowiada o niezwykłych zjawiskach, obyczajach i wyjątkowych ludziach, odnotowuje ciekawe polonica, wplata anegdoty historyczne... Z pasją, znawstwem i dyskretną erudycją opisuje wulkany na Islandii i trzęsienie ziemi w Peru, rejs szlakiem „Jądra ciemności” Conrada czy pobyt na Sachalinie. I nigdy nie przestaje zachwycać się różnorodnością i pięknem świata mimo jego smutnych stron. Wielka przyjemność, wspaniałe zdjęcia.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Łukasz Mielech | 2017-01-04
Na półkach: Przeczytane, Polski autor
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Fajna lecz zbyt krótka.

allison | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Wspomnienia z wypraw autora są ciekawe, ale narracji brak lekkości i dowcipu, jaki znajdujemy np. w relacjach M. Wojciechowskiej, B. Pawlikowskiej, W. Cejrowskiego czy P. Kraśki.
Przyznam, że niektóre fragmenty odebrałam jako przyciężkawe i nużące.

Zaletą książki jest wielość podejmowanych tematów, ale - paradoksalnie - okazuje się to również wadą, gdyż sprawia, że są one potraktowane pobieżnie. Wolałabym, by wspomnienia miały mniej rozdziałów, ale by podejmowana problematyka była opisana bardziej wnikliwie.

Niewiele jest w opowieściach Budrewicza reporterskiego zacięcia, które charakteryzuje np. podróżopisarstwo R. Kapuścińskiego. Relacje są ospałe i za dużo w nich encyklopedycznych informacji, a za mało subiektywnych odczuć autora.

Matacz | 2013-01-14
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Wydawało mi się, że będzie to arcy ciekawa książka. W końcu reporter podróżujący po świecie na pewno ma wiele interesujących historii do opowiedzenia. Niestety Pan Budrewicz za bardzo chciał i zamiast na jakość, poszedł na ilość. Moim zdaniem książka byłaby dużo lepsza gdyby wybrać tylko część z tych relacji i porządnie je opowiedzieć, a tak mamy dużo króciutkich notek z różnych zakątków globu, o których tak naprawdę nie dowiadujemy się prawie niczego.
Ocena? Przeciętna.

Mirek Wołoszyn | 2018-09-28