Niedokończone opowieści Śródziemia i Númenoru

7,45 (2099 ocen i 79 opinii) Zobacz oceny
Unifinished Tales
83-86284-10-2
Czytam

il. Jacek Kopalski Niedokończone przez autora Władcy Pierścieni opowieści, zebrane i opracowane przez Christophera Tolkiena. Kilkanaście historii o świecie Númenoru i Śródziemia Pierwszej Drugiej i Trzeciej Ery czasów gdy rozgrywają się wydarzenia opisane we Władcy Pierścieni, Silmarillionie i Dzieciach Húrina . Opowieści o Tuorze, historia Galadreli i Keleborna, poszukiwania Pierścienia te i...

il. Jacek Kopalski

Niedokończone przez autora Władcy Pierścieni opowieści, zebrane i opracowane przez Christophera Tolkiena. Kilkanaście historii o świecie Númenoru i Śródziemia Pierwszej Drugiej i Trzeciej Ery czasów gdy rozgrywają się wydarzenia opisane we Władcy Pierścieni, Silmarillionie i Dzieciach Húrina . Opowieści o Tuorze, historia Galadreli i Keleborna, poszukiwania Pierścienia te i inne Niedokończone opowieści dają odpowidź na pytania zadawane przez wszystkich zafascynowanych siłą i rozmachem wyobraźni Mistrza Śródziemia.

annaroza | 2017-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Ufff... Wreszcie skończyłam. Tę książkę zaczęłam czytać jeszcze w ubiegłym roku. Co ciekawe większą część przeczytałam z przyjemnością, zachwycona geniuszem autora. Ale potem zaczęła mnie nużyć, odkładałam ją na kilka dni, potem sięgałam coraz rzadziej, czytając coraz krótsze fragmenty. A jednak uważam, że książka jest wspaniała. Tylko te niezliczone przypisy, wstawki Christophera, urwane fragmenty... To lektura obowiązkowa fanów Śródziemia i twórczości Tolkiena. Warto ją też przeczytać świeżo po lekturze "Sylimarillionu" lub "Władcy Pierścieni". A ja pierwszej pozycji nie czytałam, a trylogię miałam w ręku ostatnio ponad ćwierć wieku temu.

hanterkaa | 2017-01-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 stycznia 2017

"Niedokończone opowieści" to swego rodzaju obraz prac i chęci autora by doszlifować każdy z istniejących wątków.To także zbiór tekstów niepełnych,niedoszlifowanych,czasem kłócących się ze sobą,jednak będących gratką dla każdego fana Tolkiena.Zbiór idealny dla znających już:Hobbita, Władcę Pierścieni czy Silmarillion.Tej książki nie czyta się szybko i płynnie,ją się raczej studiuje.

Wkp | 2015-10-29

WYPRAWA PRZEZ HISTORIĘ ŚRÓDZIEMIA

Nie zdążył Tolkien za życia wydać dzieła, które uważał za swoje opus magnum. Wciąż nad nim pracował, wciąż poprawiał, wciąż rozpatrywał różne wersje, wciąż i wciąż dążył do perfekcji. Poza tym obawiał się autor, że dzieło owo nie osiągnie takiej popularności, jak „Władca pierścieni”. „Silmarilion”, bo o nim mowa, ukazał się już pośmiertnie i wbrew wszystkim tym obawom, stał się obiektem uwielbienia czytelników. Zbiór opowieści o historii Śródziemia od powstania świata z pieśni, po czasy Pierścienia Władzy dodał posmaku prawdziwości oszałamiającej wizji, jaką wykreował umysł Tolkiena. Po co to wszystko wspominam? Bowiem wznowione właśnie po raz kolejny „Niedokończone opowieści” to swoiste uzupełnienie „Silmarilionu” i alternatywa dla przedstawionych w nim legend.

Książka ta po raz pierwszy ukazała się dokładnie 35 lat temu i złożyły się na nią teksty Tolkiena, niedokończone często, które stanowią rożne wersje tego, co już znamy. Różnice w postaci...

Daria | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017

Chyba nie muszę mówić, że to obowiązkowa pozycja dla każdego fana Śródziemia.

Chociaż połowy postaci i miejsc już nie kojarzyłam (jeśli chodzi o Pierwszą i Drugą Erę), ale to jest chyba w pewien sposób zaletą - za każdym razem odkrywasz uniwersum jakby na nowo. Jeśli ktoś nie czytał Silmarillionu, może mieć jeszcze większy problem, żeby się tu połapać.

Uwielbiam historię o Túrinie i Niënor, i uwielbiam absolutnie wszystko, co dotyczy Trzeciej Ery. Ta książka pochłonęła mnie szybciej niż Silmarillion, ale to pewnie dlatego, że nie ma tu takich długich wprowadzeń. Cieszyłam się jak dziecko, gdy odkryłam, że sprawy w Mordorze czy Isengardzie nie były tak oczywiste, jak wydawało się na pierwszy rzut oka. Czekałam całe życie na szczegóły poszukiwania Pierścienia przez Saurona, jego początkowych relacji z Sarumanem i o poszukiwaniach Shire oraz Bagginsa przez Nazguli (bo to też nie było takie oczywiste). I szkoda, że nigdy nie dowiemy się, czemu właściwie Nazgule bali się wody. Można...

Thomas886 | 2015-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Nigdy nie sądziłem, że wypowiem się na temat twórczości tego oto autora, a napewno nie przeszło mi przez myśl, że w sposób pozytywny. 'Niedokończone opowieści' to już druga Jego książka przeczytana przeze mnie. Jak na mnie i moje zamiłowanie do fantastyki pisanej to i tak dobrze. Nie mogłem się przekonać do twórczości Tolkiena, ale zacząłem od 'Silmarilliona' i tak mi się spodobało, że przeczytałem 'Niedokończone...' i nie zamierzam na tym poprzestać. W kolejce czekają pozostałe powieści.
Podoba mi się fabuła, która jest mega rozbudowana, wiele wątków, które się wzajemnie uzupełniają i ciągle czuje niedosyt. Wszystko stworzone przez autora z bardzo drobnymi detalami, opisami, stworzonym językiem na potrzeby Śródziemia. Jak na mnie to zrobiło takie wrażenie to naprawdę polecam każdemu.

Tulkas | 2014-08-02
Whisky | 2011-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Pozycja, która wyjaśniła mi kilka niejasności i odpowiedziała na pytania, które pojawiły się po przeczytaniu Silmarillionu i Władcy Pierścieni. Pan Christopher Tolkien dobrze zrobił wydając tę książkę, szkoda byłoby gdyby tak ciekawe historie gniły gdzieś na dnie szuflady. Polecam fanom Mistrza, ale równie dobrze zwykłym ciekawskim :)

Northman | 2014-04-30
Przeczytana: 08 lipca 2013

Oto książka, której bardzo brakowało mi na półce. Znakomicie uzupełnia luki i objaśnia przyczyny nieścisłości w innych książkach Mistrza Tolkiena. Czytało mi się ją niezwykle miło, szybko i przyjemnie. Czułem się jakbym odwiedził w Śródziemiu starych znajomych, którzy pokazali mi tym razem te strony swego świata, do których nie mogli mnie wcześniej zaprowadzić. Dla fanów Tolkiena rzecz konieczna do przeczytania. Natomiast jeśli ktoś dopiero zaczyna w Śródziemiu swoją przygodę, chyba lepiej będzie sięgnąć na początek po coś innego.

Katarzyna | 2017-04-23
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Gratka dla fanów Tolkiena łaknących wszelakich historii ze Śródziemia. Opowiadania i artykuły zamieszczone w książce są wspaniałym źródłem wiedzy o tym świecie i bardzo poszerzają perspektywę dla "Hobbita" i "Władcy Pierścieni". Przedstawiono dużą liczbę ciekawostek, które będą prawdziwym rarytasem dla zainteresowanych tematem. Wyjaśniono również wiele kwestii, o których tylko napomknięto w wyżej wymienionych powieściach. Przy lekturze czytelnik poznaje nie tylko historię i mitologię krainy, ale również różne koncepcje poprowadzenia konkretnych opowieści, czyli jak Śródziemie się zmieniało i nabierało kształtów w głowie autora. To pozwala uświadomić sobie jego geniusz oraz rozległą i niewyczerpaną wyobraźnię.
Najbardziej podobały mi się rozdziały Narn i Hin Hurin, Aldarion i Erendis, Klęska na polach Gladden (tutaj zwłaszcza rekompensata postaci Isildura względem filmowej wersji) oraz opowiadanie "Wierny kamień" z rozdziału o Druedainach, ale reszta też jest naprawdę dobra. Trzeba...

Adrian Jeżak | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, Tolkien
Przeczytana: 17 września 2013

Opowieści są fascynujące i ciekawe ale wyrwane z kontekstu. Bez równoległego czytania władcy pierścieni i innych opowieści z Śródziemia trudno jest wyszukać w głowie bohaterów i znanych nam już ich losów.