Czas honoru

Cykl: Czas honoru (tom 1)
Wydawnictwo: Zwierciadło
7,91 (729 ocen i 135 opinii)
historyczna
CallStorm

Wiosną 1941 r. grupa przeszkolonych w Wielkiej Brytanii polskich żołnierzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej została zrzucona na teren okupowanej Polski. Nazywano ich Cichociemnymi. Mieli przeprowadzić w rodzinnym kraju szereg akcji dywersyjnych wymierzonych przeciwko okupantowi i prowadzić walkę o niepodległość ojczyzny. Byli młodzi, odważni i wolni. Wolni mimo wojny toczącej się wokół nich. Pięknie żyli i pięknie ginęli. Z godnością. Bronek, Janek, Michał, Władek. Żyli w czasach, kiedy życie ludzkie było niemal bezwartościowe, a najcenniejszy był honor. To właśnie o ich losach i losach ich najbliższych opowiada Czas honoru. Książka autorstwa Jarosława Sokoła – scenarzysty popularnego serialu Czas honoru. Serial emitowany od 2008 r. na antenie TVP zyskał ogromną popularność wśród widzów. Obecnie emitowana jest jego IV seria.

źródło opisu: Zwierciadło, 2011

• Pół świata
  • Powrót do Daringham Hall
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Widok z nieba
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Inna dusza

8,06 (270 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

7,5 (2 ocen i opinii)
Widok z nieba
Clara Sanchez

6,7 (46 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,87 (71 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Książkowa-Fantazja | 2013-07-24
Przeczytana: 13 maja 2013

Z literaturą nawiązującą do historii jakoś ostatnio nie miałam do czynienia. W ramach nadrobienia zaległości z ratunkiem przyszła mogłoby by się wydawać dosyć lekka, nawiązująca do słynnego serialu powieść "Czas honoru". Autorem tejże książki, jak i scenarzystą serialu jest ten sam człowiek, mianowicie Jarosław Sokół.

Jarosław Sokół ur. w 1960 roku w Świnoujściu. Z zawodu prozaik i scenarzysta. Na swoim koncie ma "Wielkie rzeczy", a także słynne losy historycznych bohaterów "Czas honoru", "Czas honoru. Przed burza". Autor także licznych scenariuszy zarówno filmowych, jak i telewizyjnych.

Powieść skupia się na przedstawieniu losów czwórki przyjaciół: Bronka, Michała, Władka i Janka. Ich młodzieńcze życie kończy się wtedy, kiedy ma miejsce okupacja. Nasi bohaterowie chcą jak najszybciej wstąpić w szeregi polskiej armii. Jednak nic nie jest proste, bowiem z początku mają jakieś "błahe" zadania, które nie dają im satysfakcji. Trochę z przypadku trafiają na szkolenie...

Perzka | 2013-09-08
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

W telewizji publicznej od kilku lat możemy oglądać opowieści o „cichociemnych” w serialu „Czas honoru” Obecnie emitowana jest 6 seria odcinków. W 2011 roku na rynku wydawniczym ukazała się powieść o tym samym tytule napisana przez Jarosława Sokoła, który wraz z Ewą Wencel jest twórcą scenariusza serialu. Czy powieść jest epicką kopią filmu? Autor twierdzi, że nie. Ponoć pomysł na powieść był wcześniejszy od projektu filmowego. Czy książka jest lepsza od serialu? Dla mnie osobiście nie.

Powieść „Czas honoru” ukazuje nam wojenne losy bohaterów od klęski wrześniowej przez wojnę we Francji, w Wielkiej Brytanii, po codzienne życie w okupowanej Warszawie. Jest to saga o losach czterech młodych mężczyzn, których połączyła wojna.

„Być człowiekiem honoru, to znaczy wypełniać cały szereg czynności w swojej pracy z poczucia obowiązku, wewnętrznej powinności, nie zaś ze względu na przewidywane korzyści. To znaczy nie zawodzić pokładanego przez innych zaufania i czuć się związanym...

Monka | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

"Czas honoru" to książka, którą czyta się z zapartym tchem. Mądra i wzruszająca historia o czasach apokalipsy spełnionej. Głównymi bohaterami są czterej młodzi chłopcy, którzy dojrzewają w tempie natychmiastowym w momencie wybuchu II wojny światowej. Od września 1939 roku do momentu ich spotkania w Anglii ich losy są bardzo dramatyczne i zgoła odmienne. Po przeszkoleniu jako zwarta grupa oddanych przyjaciół powracają do okupowanej Polski, aby walczyć ze wspólnym wrogiem. Ich postawa jest piękna, honorowa, odważna, waleczna i bohaterska.

eduko7 | 2015-05-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2015

Hmm, serialu nie oglądałam, więc bez "obciążeń" i "ukierunkowani" mogłam poznawać losy bohaterów powieści. Po jej przeczytaniu myślę, ze może mogłaby się znaleźć w kanonie lektur uzupełniających w gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej. Dzisiejsza młodzież ma oferowane lektury i filmy s-f, pokazujące "super bohaterów", toczących "walki", z których zazwyczaj "wychodzącą cało i zdrowo". Może więc warto dla równowagi pokazywać prawdziwe bohaterstwo, nawet jeśli wzbogacone nieco fikcją literacką. Wówczas "Kamienie na szaniec" nie będą tak odległe dla młodego pokolenia.

książek: 1947
Kasiek | 2012-03-18
Przeczytana: 18 marca 2012

Mając ostatnio mniej czasu na lekturę wybrałam „Czas Honoru” na lekturę podróżną. Było to strzałem w dziesiątkę. Od książki wręcz nie mogłam się oderwać. I na szczęście nie musiałam. Nie wierzcie, w to że to kiepska książka, że zła i be! Moim zdaniem jest wręcz niezbędnym dodatkiem do książki. Poznacie wiele faktów, które w serialu są pominięte, lub wspomniane półsłówkami.

Ale tradycyjnie… zacznijmy od początku. Książka zaczyna się prawie tak jak serial… jedynie jeśli chodzi o lata, książka rozpoczyna się później. Podczas gdy atak Hitlera na ZSRR ma miejsce w drugim sezonie, bodajże , tak główna akcja powieści toczy się już w czasie wojny Wschodu z Zachodem. Pierwszą sceną książki jest egzekucja z której udaje się wydostać Karolowi Ryżkowskiemu, którego przedwojenne losy poznajemy lepiej niż w serialu. W serialu daje się poznać jako kanalia, ale raczej z konieczności. Książka nie tylko szkicuje powierzchownie jego postać, ale wręcz odmalowuje wyraźniejszy obraz człowieka...

Madi | 2013-11-04
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2013

Serial"Czas honoru"tak mnie wciągnął,że oglądałam go z zapartym tchem, odcinek za odcinkiem ,nieraz aż do 2:00 w nocy.
Jakże się ucieszyłam widząc książkę o tym samym tytule -od razu musiałam ją przeczytać. Choć nie spodziewałam się niczego nowego,bo przecież wszystkie fakty już poznałam ,to książka również wciągnęła mnie do reszty i dzięki kilku zmienionym faktom odkrywałam przygody czterech głównych bohaterów od nowa.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie,jest tam odrobina humoru,dużo dialogów i zwrotów akcji-polecam nie tylko fanom serialu.

Renax | 2014-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2014

Tak naprawdę to nie zamierzałam czytać książki 'Czas honoru', bo myślałam sobie, ze po co czytać coś, co obejrzałam w tak mistrzowskim wydaniu w serialu? Że napisano książkę dla pieniędzy, nie wiadomo po co.
Ale niedawno pani Dorota Koman zarekomendowała tę książkę, więc to była dla mnie najlepsza rekomendacja. Sięgnęłam. I wsiąkłam kompletnie w świat przedstawiony książki. I pojawiły się dylematy: iść spać czy czytać, wykonywać swoje obowiązki czy czytać... Takie tam rozterki książkowego mola.
Przyznałam powieści 8 gwiazdek, więc doszukałam się w niej czegoś więcej niż powielania fabuły powieści.
Wyliczam:
- Jest to świetna powieść historyczna w typie przygodowym, nie pozbawiając się prawdy historycznej, ani wartości, ani ciekawości akcji. Bez wahania mogą po nią sięgnąć młodzi, jak i starsi oraz obcokrajowcy, nieznający historii Polki(bo autor opatrzył powieść przypisami, a ja w swej naiwności zakładam, że to dla obcokrajowców, bo każdy Polak wie co to była Armia Krajowa i kim...

lubczyk | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do książki. Myślałam o niej tylko i wyłącznie jak o "zbijaczu kasy". Jednak kiedy piąta część serialu skończyła się, zatęskniłam za cichociemnymi. Będąc w empiku nie mogłam przejść obok ostatniego egzemplarza obojętnie. Kupiłam. Tego samego dnia zaczęłam czytać. Początek był taki sam jak i w pierwszym odcinku pierwszej serii. Dobrze było sobie przypomnieć te czasy. Jednak nie wszystkie wydarzenia się ze sobą pokrywają. Niektóre fakty są nieco zmienione, inne pominięte, a jeszcze inne dodane - co jest wielkim plusem książki. Czytając, miałam w głowie twarze aktorów serialu.
Po każdym jego odcinku z niecierpliwością czekałam na następny, a od książki nie mogłam się oderwać.
Ostatnie wydarzenia zarówno w książce, jak i w filmie doprowadziły mnie do łez.
Polecam (obowiązkowo) wszystkim fanom tego Wielkiego Serialu.
Pozdrawiam wszystkich wielbicieli Władka i Janka ;)

Anita | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione, 2014
Przeczytana: 21 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla mnie rewelacja.Wiele wątków,których nie było w serialu,a które wzbogaciły głównych bohaterów.Wiele też zmienionych faktów,do których przyzwyczaił nas serial...Na przykład wątek Karola Ryszkowskiego...W serialu jego zdradę można było usprawiedliwić troską o siostrę w Oświęcimiu...W książce jego postać jest wcieleniem prostactwa i chęci zysku,bez cieplejszych uczuć.
Ogromnie polecam i żałuję,że już ją skończyłam czytać...

andzia12 | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 marca 2014

Fantastyczna książka! Przestawiajaca losy znanym wiekszości widzom bohaterów z serialu "Czas honoru". I mimo, że ogladałam serial, to ksiązke czytałam z zapartym tchem(tym razem sama mogłam w wyobraźni sobie wszytko wykreować). Ogromnym atutem jest poczatek ksiązki, kiedy poznaje sie losy głównych bohaterów(zwłaszca pobyt na szkoleniu sprzed zrzutu pełny zabawnych wydarzeń)- historia każdego z nich, jak stali cichociemnymi.
W kolejce do przeczytania czeka u mnie kolejna część :)
Gorąco polecam, nawet tym , którzy doskonale znaja serial, bo warto!