Okładka książki Czas honoru

Czas honoru

Autor:
Cykl: Czas honoru (tom 1)
wydawnictwo
Zwierciadło
historyczna
typ
papier
CallStorm
7.89 (516 ocen i 99 opinii)

Opis książki

Wiosną 1941 r. grupa przeszkolonych w Wielkiej Brytanii polskich żołnierzy Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej została zrzucona na teren okupowanej Polski. Nazywano ich Cichociemnymi. Mieli przeprowadzić w rodzinnym kraju szereg akcji dywersyjnych wymierzonych przeciwko okupantowi i prowadzić walkę o niepodległość ojczyzny. Byli młodzi, odważni i wolni. Wolni mimo wojny toczącej się wokół nich. Pięknie żyli i pięknie ginęli. Z godnością. Bronek, Janek, Michał, Władek. Żyli w czasach, kiedy życie ludzkie było niemal bezwartościowe, a najcenniejszy był honor. To właśnie o ich losach i losach ich najbliższych opowiada Czas honoru. Książka autorstwa Jarosława Sokoła – scenarzysty popularnego serialu Czas honoru. Serial emitowany od 2008 r. na antenie TVP zyskał ogromną popularność wśród widzów. Obecnie emitowana jest jego IV seria.

źródło opisu: Zwierciadło, 2011

Opinie czytelników
książek: 19632
Ania1986 | 2013-07-24
Przeczytana: 13 maja 2013

Z literaturą nawiązującą do historii jakoś ostatnio nie miałam do czynienia. W ramach nadrobienia zaległości z ratunkiem przyszła mogłoby by się wydawać dosyć lekka, nawiązująca do słynnego serialu powieść "Czas honoru". Autorem tejże książki, jak i scenarzystą serialu jest ten sam człowiek, mianowicie Jarosław Sokół.

Jarosław Sokół ur. w 1960 roku w Świnoujściu. Z zawodu prozaik i scenarzysta. Na swoim koncie ma "Wielkie rzeczy", a także słynne losy historycznych bohaterów "Czas honoru", "Czas honoru. Przed burza". Autor także licznych scenariuszy zarówno filmowych, jak i telewizyjnych.

Powieść skupia się na przedstawieniu losów czwórki przyjaciół: Bronka, Michała, Władka i Janka. Ich młodzieńcze życie kończy się wtedy, kiedy ma miejsce okupacja. Nasi bohaterowie chcą jak najszybciej wstąpić w szeregi polskiej armii. Jednak nic nie jest proste, bowiem z początku mają jakieś "błahe" zadania, które nie dają im satysfakcji. Trochę z przypadku trafiają na szkolenie "administracyjne" do...

Perzka | 2013-09-08
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

W telewizji publicznej od kilku lat możemy oglądać opowieści o „cichociemnych” w serialu „Czas honoru” Obecnie emitowana jest 6 seria odcinków. W 2011 roku na rynku wydawniczym ukazała się powieść o tym samym tytule napisana przez Jarosława Sokoła, który wraz z Ewą Wencel jest twórcą scenariusza serialu. Czy powieść jest epicką kopią filmu? Autor twierdzi, że nie. Ponoć pomysł na powieść był wcześniejszy od projektu filmowego. Czy książka jest lepsza od serialu? Dla mnie osobiście nie.

Powieść „Czas honoru” ukazuje nam wojenne losy bohaterów od klęski wrześniowej przez wojnę we Francji, w Wielkiej Brytanii, po codzienne życie w okupowanej Warszawie. Jest to saga o losach czterech młodych mężczyzn, których połączyła wojna.

„Być człowiekiem honoru, to znaczy wypełniać cały szereg czynności w swojej pracy z poczucia obowiązku, wewnętrznej powinności, nie zaś ze względu na przewidywane korzyści. To znaczy nie zawodzić pokładanego przez innych zaufania i czuć się związanym podjętymi pr...

Monka | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

"Czas honoru" to książka, którą czyta się z zapartym tchem. Mądra i wzruszająca historia o czasach apokalipsy spełnionej. Głównymi bohaterami są czterej młodzi chłopcy, którzy dojrzewają w tempie natychmiastowym w momencie wybuchu II wojny światowej. Od września 1939 roku do momentu ich spotkania w Anglii ich losy są bardzo dramatyczne i zgoła odmienne. Po przeszkoleniu jako zwarta grupa oddanych przyjaciół powracają do okupowanej Polski, aby walczyć ze wspólnym wrogiem. Ich postawa jest piękna, honorowa, odważna, waleczna i bohaterska.

Kasiek | 2012-03-18
Przeczytana: 18 marca 2012

Mając ostatnio mniej czasu na lekturę wybrałam „Czas Honoru” na lekturę podróżną. Było to strzałem w dziesiątkę. Od książki wręcz nie mogłam się oderwać. I na szczęście nie musiałam. Nie wierzcie, w to że to kiepska książka, że zła i be! Moim zdaniem jest wręcz niezbędnym dodatkiem do książki. Poznacie wiele faktów, które w serialu są pominięte, lub wspomniane półsłówkami.

Ale tradycyjnie… zacznijmy od początku. Książka zaczyna się prawie tak jak serial… jedynie jeśli chodzi o lata, książka rozpoczyna się później. Podczas gdy atak Hitlera na ZSRR ma miejsce w drugim sezonie, bodajże , tak główna akcja powieści toczy się już w czasie wojny Wschodu z Zachodem. Pierwszą sceną książki jest egzekucja z której udaje się wydostać Karolowi Ryżkowskiemu, którego przedwojenne losy poznajemy lepiej niż w serialu. W serialu daje się poznać jako kanalia, ale raczej z konieczności. Książka nie tylko szkicuje powierzchownie jego postać, ale wręcz odmalowuje wyraźniejszy obraz człowieka pozbawionego...

Madi | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Serial"Czas honoru"tak mnie wciągnął,że oglądałam go z zapartym tchem, odcinek za odcinkiem ,nieraz aż do 2:00 w nocy.
Jakże się ucieszyłam widząc książkę o tym samym tytule -od razu musiałam ją przeczytać. Choć nie spodziewałam się niczego nowego,bo przecież wszystkie fakty już poznałam ,to książka również wciągnęła mnie do reszty i dzięki kilku zmienionym faktom odkrywałam przygody czterech głównych bohaterów od nowa.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie,jest tam odrobina humoru,dużo dialogów i zwrotów akcji-polecam nie tylko fanom serialu.

lubczyk | 2013-08-22
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do książki. Myślałam o niej tylko i wyłącznie jak o "zbijaczu kasy". Jednak kiedy piąta część serialu skończyła się, zatęskniłam za cichociemnymi. Będąc w empiku nie mogłam przejść obok ostatniego egzemplarza obojętnie. Kupiłam. Tego samego dnia zaczęłam czytać. Początek był taki sam jak i w pierwszym odcinku pierwszej serii. Dobrze było sobie przypomnieć te czasy. Jednak nie wszystkie wydarzenia się ze sobą pokrywają. Niektóre fakty są nieco zmienione, inne pominięte, a jeszcze inne dodane - co jest wielkim plusem książki. Czytając, miałam w głowie twarze aktorów serialu.
Po każdym jego odcinku z niecierpliwością czekałam na następny, a od książki nie mogłam się oderwać.
Ostatnie wydarzenia zarówno w książce, jak i w filmie doprowadziły mnie do łez.
Polecam (obowiązkowo) wszystkim fanom tego Wielkiego Serialu.
Pozdrawiam wszystkich wielbicieli Władka i Janka ;)

Anita | 2014-05-21
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 maja 2014

Dla mnie rewelacja.Wiele wątków,których nie było w serialu,a które wzbogaciły głównych bohaterów.Wiele też zmienionych faktów,do których przyzwyczaił nas serial...Na przykład wątek Karola Ryszkowskiego...W serialu jego zdradę można było usprawiedliwić troską o siostrę w Oświęcimiu...W książce jego postać jest wcieleniem prostactwa i chęci zysku,bez cieplejszych uczuć.
Ogromnie polecam i żałuję,że już ją skończyłam czytać...

Zdecydowanie polecam tym, którym nie obce są losy bohaterów serialu o tym samym tytule co książka. Przeczytałam ją jednym tchem, po czym stwierdziłam "Dlaczego tak mało? Chcę więcej!" Jak to dobrze, że dopiero teraz zdecydowałam się na jej kupno, kiedy wyszła w między czasie II część. Przynajmniej nie czuję niedosytu po skończonej lekturze. I aż się boję pomyśleć co to będzie jak i ta II część się skończy ;)

Cała recenzja:

Radomak | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Historia znana z seriale telewizyjnego o tym samym tytule, chociaż bez problemu da się zauważyć różnice pomiędzy treścią książki a scenariuszem serialu. Akcja dzieje się w większości w okupowanej Warszawie, jednak wcześniej bardzo sprawnie autor opisuje perypetie i losy głównych bohaterów, którzy dopiero jako cichociemni wracają do Warszawy. Można śmiało polecić jako książkę, która wciąga. Zwięzłą akcja i bardzo różnorodne postacie zachęcają do czytania niemal bez przerwy.

ennkaa | 2012-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Za książkę zabrałam się ponieważ w moim życiu wydarzyło się coś strasznego. Otóż..pewnej niedzieli obejrzałam ostatni odcinek serii Czasu honoru i się okazało,ze moje życie , a przynajmniej niedzielne wieczory, straciło smak;).

W zasadzie nie oglądam seriali, ale ten oglądałam z zapartym tchem. Cała rodzina wiedziała,że ok 21tej w niedzielę, ja siedzę przed telewizorem i obgryzam paznokcie...niezależnie od tego co się dzieje. Jestem nim absolutnie zauroczona i mam kompletnie gdzieś jakieś wydumane krytyki co do serialu.

Jaka więc byłam szczęśliwa gdy się okazało,że powstały dwie książki Czas honoru, które natychmiast kupiłam oczywiście.

Co tu dużo gadać...czytam i cała pachnę lasami, ulicami okupowanej Warszawy, gettem i atmosferą książki.

Nie mogę jej ocenić uczciwie, bo bohaterowie już zawsze będą dla mnie mieli twarze Wesołowskiego, Wieczorkowskiego czy Pawlickiego (w którym nie sposób się nie zakochać:) ). Jestem pod tak ogromnym wrażeniem serialu, że na mo...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto