Bułgaria i Rumunia w Unii Europejskiej. Aspekty polityczne, prawne i ekonomiczne procesu akcesyjnego

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy EuroPrawo
0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-7627-005-0
liczba stron
266
język
polski
dodał
Michał

Uzyskanie przez Bułgarię i Rumunię członkostwa w UE odbyło się “w cieniu” ostatniej, dużej fali rozszerzenia w 2004 r. i z reguły traktowane jest jako jego składnik. Jest w tym dużo racji, bowiem Traktat z Nicei przygotował Unię od strony instytucjonalnej do działania w warunkach 27 państw członkowskich, a więc uwzględnił również członkostwo Bułgarii i Rumunii. W tym znaczeniu mówi się o...

Uzyskanie przez Bułgarię i Rumunię członkostwa w UE odbyło się “w cieniu” ostatniej, dużej fali rozszerzenia w 2004 r. i z reguły traktowane jest jako jego składnik. Jest w tym dużo racji, bowiem Traktat z Nicei przygotował Unię od strony instytucjonalnej do działania w warunkach 27 państw członkowskich, a więc uwzględnił również członkostwo Bułgarii i Rumunii. W tym znaczeniu mówi się o “dużym” rozszerzeniu, obejmującym 12 państw, które uzyskały członkostwo w Unii 1 maja 2004 r. (10 państw) i 1 stycznia 2007 r. (Bułgaria i Rumunia). Niemniej jednak z uzyskaniem członkostwa w UE przez Bułgarię i Rumunię wiąże się szereg fundamentalnych kwestii, dotyczących zarówno spójności samej Unii jak i polityki europejskiej Polski.

Powyższe kwestie pozwalają określić znaczenie problemów analizowanych w prezentowanej książce z polskiego punktu widzenia. Z jednej strony chodziło o zbadanie możliwego wpływu członkostwa Bułgarii i Rumunii na kontynuację strategii rozszerzenia i jej model prawno-polityczny. Wpływ “bułgarsko-rumuńskiego eksperymentu” na przyszłą strategię rozszerzenia Unii, zwłaszcza na możliwość skonkretyzowania “europejskiej perspektywy” dla Ukrainy, Białorusi, Mołdowy, Gruzji ..., jest bowiem trudny do ocenienia. Strategia rozszerzenia jest natomiast powiązana z jednym ze strategicznych celów polskiej polityki zagranicznej. Z drugiej strony – warunki i okresy derogacyjne, ewentualne wykorzystanie specjalnych klauzul ochronnych – mogą mieć istotny wpływ na stosunki gospodarcze Polski z Bułgarią i Rumunią. Na uwadze należy również mieć rozwój europejskiej polityki energetycznej.

Stosownie do powyższych, zasadniczych wyzwań badawczych, książka obejmuje pięć rozdziałów: rozdział 1 (“Droga Bułgarii i Rumunii do członkostwa w UE”), ukazuje kontekst polityczny, treść układów stowarzyszeniowych, ramy procesu dostosowawczego, przebieg negocjacji akcesyjnych i zamknięcie pakietu negocjacyjnego; rozdział 2 (“Proces dostosowawczy Bułgarii i Rumunii do wymogów członkostwa w okresie przedakcesyjnym”), koncentruje się na szczegółowej analizie problemów jakie wystąpiły w obu państwach w dostosowawczym okresie przedakcesyjnym; wywody zawarte w tym rozdziale są o tyle istotne, że najważniejsze z tych problemów “przeniosły się” następnie na pierwsze lata członkostwa, a ich rozwiązanie następuje już w “warunkach” członkostwa obu państw w UE; rozdział 3 (“Charakter prawny i struktura Traktatu o akcesie Bułgarii i Rumunii do UE”), zawiera szczegółową analizę prawną i strukturalną Traktatu akcesyjnego dotyczącego Bułgarii I Rumunii, zwłaszcza w porównaniu z Traktatem dotyczącym akcesu 1 maja 2004 r., przy czym szczególna uwaga została zwrócona na nowe klauzule ochronne; rozdział 4 (“Warunki przystąpienia Bułgarii i Rumuni na mocy Traktatu akcesyjnego”), koncentruje się na zakresie i treści okresów przejściowych, zwłaszcza zaś na ich porównaniu z analogicznymi regulacjami zawartymi w Traktacie akcesyjnym 2003/2004 oraz przy uwzględnieniu ich praktycznego oddziaływania na stosunki gospodarcze obu państw z pozostałymi państwami członkowskimi UE, w tym z Polską; rozdział 5 (“Członkostwo Bułgarii i Rumunii w UE a dyskusja nad ‘zdolnością integracyjną’ Unii”) - podsumowuje wiodący problem, który przenika pozostałe kwestie: na ile akces Bułgarii i Rumunii wpłynie na tempo i kształt strategii rozszerzenia Unii, a ujmując szerzej – na ile wpłynie również na wewnętrzną “elastyczność” Unii?

Książka zawiera – w części końcowej – wybór dokumentów, który powinien ułatwić Czytelnikowi lekturę poszczególnych rozdziałów. Wybór obejmuje teksty Traktatu dotyczącego przystąpienia Bułgarii i Rumunii (tzw. Traktatu akcesyjnego sensu stricto), Aktu dotyczącego warunków przystąpienia, który wraz z Traktatem akcesyjnym stanowi tzw. Traktat akcesyjny sensu largo oraz tekst dokumentu politycznego – Aktu końcowego, zawierającego deklaracje.

 

źródło opisu: Instytut Wydawniczy EuroPrawo, 2009

źródło okładki: www.iweuroprawo.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (0)
 Pokaż tylko oceny z treścią
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd