The Lord of the Rings. The Fellowship of the Ring
ollo

Niełatwo powiedzieć, na czym polega tajemnica uroku wywieranego przez „Władcę Pierścieni”. Miał niewątpliwie rację C.S Lewis, pisząc: „Dla nas, żyjących w paskudnym, zmaterializowanym i pozbawionym romantyzmu świecie możliwość powrotu dzięki tej książce do czasów heroicznych przygód, barwnych, przepysznych i wręcz bezwstydnie pięknych opowieści jest czymś niezwykle ważnym”. Równie istotna jest przyjemność, jaką Czytelnik czerpie z odkrywania złożonego, ale logicznie skonstruowanego uniwersum tej opowieści. Umożliwiają to dołączone do książki mapy oraz obszerne dodatki.

źródło opisu: MUZA

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Avenix | 2014-07-13
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Z całą pewnością powiem prawdę, kiedy stwierdzę, że nie ma wśród nas osoby, która nie słyszałaby o słynnym dziele brytyjskiego pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena, jakim jest "Władca Pierścieni". Wydawcy zdecydowali się podzielić całą historię na trzy części, tworząc z opowieści fantastyczną trylogię. Od dawna przymierzałem się do rozpoczęcia swojej przygody ze Śródziemiem. Niedawno nadarzyła się po temu dogodna okazja i... dałem porwać się we wspaniały świat Elfów, Krasnoludów, Ludzi oraz potężnego zła, czyhającego w każdym zakamarku.

Wiele lat po pamiętnej podróży Bilbo Baggins kończy pisać książkę, na której stronice przelał wspomnienia z największej przygody jego życia. Z przygody, z której wyniósł nie tylko wspomnienia, ale także niepozorny złoty pierścień. Sauron, pokonany przed wiekami, znów powraca i odbudowuje swą armię; gdy zaś dowiaduje się o odnalezieniu Jedynego Pierścienia, rozpoczyna się wyścig z czasem i Czarnymi Jeźdźcami. Legendarny przedmiot musi zostać...

Patryk | 2018-06-07

Co najbardziej rzuca się w oczy w tej powieści przygodowej to postać Legolasa, który przez całą drogę pierwszego tomu tej trylogii, od momentu stworzenia Drużyny Pierścienia w Rivendell, do końca pierwszej części trylogii Tolkiena, zawsze wybija się ponad resztę drużyny swoją postawą i umiejętnościami, ze względu na swoją rasę(jest elfem). Dostrzega on swym bystrym wzrokiem zagrożenia, wspaniale włada łukiem, doskonale zna myśli ludzi(podobno to cecha tej rasy) oraz swą odwagą zasługuje na wyróżnienie w opisie. To moja ulubiona postać z tej książki.

Tą plasującą się na drugim i trzecim miejscu jest kolejno Frodo i Sam. Właściwie to miejsce zyskali swoimi relacjami, sądzę, ze ich postawa obrazuje trudną przyjaźń od początku do końca. Książka super napisana, nie nudzi mimo tego, że wcześniej obejrzałem film. Planuje przeczytać kiedyś resztę trylogii. Pozycja obowiązkowa dla osób, które lubią fantastykę.

yootsuu | 2016-07-17
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

nareszcie! latami zbierałam się do przeczytania Trylogii. jestem wielką fanką ekranizacji i świata, jaki wykreował Tolkien, na półce mam wszystkie jego książki, a dotychczas przeczytałam tylko 'Hobbita'... na długie lata zniechęciło mnie pierwsze podejście, gdy byłam za mała, by przebrnąć przez opisy lasów i krzewów. ;)

tom I pochłonęłam w jeden dzień, korzystając z remontu i wygnania z pokoju. mając więcej lat, muszę przyznać, że czyta się to świetnie! opisy, czasami długie i drobiazgowe, są równocześnie zabawne i pięknie napisane. historia, mimo że filmy znam na pamięć, dalej porywa i wciąga. bohaterowie Tolkiena są pełni życia, każdy ma własną osobowość i bez trudu każdy czytelnik może znaleźć sobie faworyta.

czy jest sens pisać cokolwiek o fabule? jest cudowna, tajemnicza, magiczna, wyjątkowa, w całości stworzona w umyśle autora. podziw, wielki podziw. i miłość, bo oto człowiek podarował nam coś niesamowitego, nieśmiertelnego i, ponad wszelką wątpliwość, ekscytującego mimo...

Silm4ril | 2015-07-28

Jak opisać "Drużynę Pierścienia"? Jak oddać cały należny szacunek pierwszej części dzieła będącego jednym z najwybitniejszych - a niech tam, najwybitniejszym! - utworów XX wieku. Wystarczy chyba spojrzeć na to, jak ponad pół wieku po jej napisaniu rzesze ludzi wciąż powracają do tej historii, wciąż na nowo dają się porwać tej monumentalnej historii, w której zawiera się wszystko, z czego jako ludzie możemy być dumni.

W "Drużynie Pierścienia" rozpoczynamy wraz z bohaterami Tolkiena wielką wyprawę ku Górze Przeznaczenia. Tutaj ich poznajemy i obserwujemy ich rozterki i wewnętrzne przemiany. I czujemy wraz z nimi strach, radość i smutek.

Pierwszy tom jest moim zdaniem najlepszy ze wszystkich, bo mamy tu do czynienia z najbardziej tajemniczą i trzymającą w napięciu historią. Kolejne fakty i postacie są nam pomału ujawniane, a my coraz bardziej wsiąkamy w ten świat.

Zatem, komu mógłbym polecić "Drużynę Pierścienia"? Odpowiedź jest prosta - każdemu.

Brodzio | 2013-03-11

Postacie są czarno-białe, co odbiera im głębię,a spotkanie w tawernie przypomina mi dowcipy o D&D.
Nie mniej jednak zarówno ten tom jak i cała trylogia zawierają swą mądrość i nie bez podstawie wpisały się do kanonu literatury pięknej, dla tego warto się z ta pozycja zapoznać, żeby wyrobić sobie własne zdanie, bo może docenisz piękno baśniowego świata, pełnego szlachetności, legendarnych bitew, braterstwa i bohaterstwa, w którym jest przepaść pomiędzy dobrem a złem. I mnie taka wizja urzeka, jednak mimo to władca pierścieni do mnie nie przemawia.

4ndromacha | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018