WSP PRACA TRANSGRANICZNA UNII EUROPEJSKIEJ. DO WIADCZENIA PO

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
biznes, finanse

Książka przedstawia wyniki kompleksowej ewaluacji ex post, przeprowadzonej dla działań finansowanych z budżetów czterech pierwszych lat Programu Współpracy Przygranicznej Phare Polska Niemcy . Ocen dokonywano w terenie na pograniczu polsko niemieckim, analizowano także działania podjęte w instytucji zarządzającej całym programem. Dążeniem autorów było określenie wpływu programu i poszczególnych jego komponentów na czterech poziomach całego regionu pogranicza, poszczególnych programów, pojedynczych projektów, a także mieszkańców tego terenu, którzy programy i projekty zarówno realizowali, jak i w różny sposób z nich korzystali. Książka może być wykorzystywana przez władze samorządowe i instytucje publiczne starające się o środki Unii Europejskiej, zawiera bowiem wiele przykładów udanych przedsięwzięć współfinansowanych z unijnych funduszy. Autorzy tomu Grażyna Węglewska, Mariusz Kasprzyk, Anna Tucholska, Wojciech Ziemianowicz, Karol Olejniczak, Maciej Smętowski, Katarzyna Krok, Bohdan Jalowiecki, Sabine Zillmer, Grzegorz Gorzelak, John Bachtler, Sandra Taylor.