Charakternik - Audiobook

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
978-83-63162-17-7
charakternik, piekara jacek
Anakolut

Jacek Piekara, czołowy pisarz polskiej fantastyki, przepuścił przez sito swojej wyobraźni i talentu polską rzeczywistość XVII wielu. Awanturnicze czasy nabrały nowego kolorytu, a gdzieniegdzie do głosu dochodzi delikatne (choć okrutne) fantastyczne drugie dno. Przyjdzie nam więc przemierzać ziemie Rzeczypospolitej w towarzystwie charakternika Myszkowskiego, jego druha Szczurowickiego oraz ich towarzysza podróży – rubasznego pana Żytowieckiego. Nie zabraknie tajemnicy, przygody oraz - jak na szlachtę przystało (a i na Piekarę, a jakże!) - humoru i krwi. Wszystko to w mistrzowskiej stylizacji językowej i doskonałej interpretacji aktorskiej Tomasza Sobczaka.

źródło opisu: http://www.bibliotekaakustyczna.pl/audiobook,2,152,Charakternik

źródło okładki: http://www.bibliotekaakustyczna.pl/audiobook,2,152,Charakternik

Kolejna książka pana Piekary, którego lubię głownie za cykl „Ja Inkwizytor”.
Ta książka jest jednak całkiem inna od tych które do tej pory przeczytałem.
Jednak się zawiodłem i to bardzo.
Liczyłem na coś zdecydowanie lepszego.
Plusy:
- ciekawie opisane czasy Polski szlacheckiej po śmierci Jana III Sobieskiego;
- pokazanie swawoli i rozpasania szlachty w tamtych czasach;
- czyta się szybko, lekko i przyjemnie, dobra rozrywka i relaks na kilka godzin;
- autor potrafi pisać na każdy temat, ale nie zawsze mu się to do końca udaje.
Minusy:
- zbyt wiele osobistych przemyśleń politycznych;
- za dużo niechęci dla kościoła i pogardy dla kobiet (pierwsze mogę jeszcze zrozumieć, drugie mnie strasznie wk…a - mimo że jestem facetem);
- czyta się szybko, a zapomina jeszcze szybciej, prosta, a nawet prostacka;
- brak oddania klimatu epoki XVII wieku;
- bohaterowie snują się po Polsce bez większego sensu i właściwie nic z tego nie wynika.
Ekstra gwiazdka za to że lubię autora za inne książki.
Poza...

stilben | 2010-08-16

Jacek "Świat jest pełen chętnych suk" Piekara z właściwą sobie gracją po raz kolejny pokazał, że potrafi pisać na każdy temat byle dało się pokazać jak bardzo pogardza kobietami i jak nie cierpi Kościoła. No cóż. Nie da się ukryć, że pisać potrafi i dobrze wychodzi mu przedstawienie Polski Szlacheckiej, ze wszystkimi przywarami. Szkoda tylko, że napisał tę powieść nie mając za bardzo na nią pomysłu. Para awanturników i towarzyszący im warchoł przypominający Zagłobę, snują się tam i siam i nawet mają przygody. Szkoda tylko, że bez większego sensu i właściwie nic z tego nie wynika.
Acha, nie wiele zdradzę jeśli dodam na zakończenie, że jedną z głównych postaci negatywnych jest Matka Boska.
Szkoda słów...

Lucy Skywalker | 2014-06-21
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Pilipiuki, Piekary, Komudy...Mam z nimi wszystkimi jeden kłopot- czyta się szybko, zapomina jeszcze szybciej. Jedyne, co nie raz ratuje ten typ książek przed totalną płycizną, to zabawne postacie i naprawdę poprawny warsztat językowy. Tym razem nawet te elementy nie uratowały powieścidła. Mało wyraziście, mało ciekawie. Jako studentka historii mogę tylko oddać ukłon w stronę bardzo wiarygodnie zarysowanej mentalności szlacheckiej.
Nie polecam.

online | 2014-01-09
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Wspaniała wizja dawnej Rzeczpospolitej !
Piekara ma swój własny styl, nie musiałby się nawet podpisywać, a i tak wiadomobyłoby, że to on jest autorem :)
Zaprzyjaźniłem się z panem Żytowieckim, śmiałem się razem z nim, razem z nim bałem się panów Myszkowskiego i Szczurowieckiego ... polecam :)

Juanhijuan | 2016-08-24
Przeczytana: 2012 rok

Nie będę ukrywał, że Jacka Piekara zawsze utożsamiałem z „Cyklem Inkwizytorskim”. Po przeczytaniu kilku pierwszych części cyklu nie byłem nawet świadomy, że Piekara jest autorem jakiś innych, poczytnych książek. W tym czasie zresztą nie można mnie było jeszcze utożsamiać z bibliofilem, a raczej z wakacyjnym czytelnikiem. Niemniej jednak, któregoś dnia byłem oto w księgarni i na półce ujrzałem nazwisko Piekara. Będąc przekonany, że mam doczynienia z kolejnym tomem przygód Mordimera Madderdina zbliżyłem się do półki z chęcią zakupu. Zaskoczenie moje było całkiem spore gdy przeczytałem króciutkie streszczenie z tyłu książki – połączenie fantastyki z Rzeczypospolitą ? Książka spowrotem powędrowała na regał. Coś jednak nie pozwalało mi wyjść z księgarni z pustymi rękami, więc częściowo zafascynowany przygodami Mordimera i prostym językiem jakim posługuje się Jacek Piekara, postanowiłem dać szansę i otworzyć się na nowe wyzwania. Przyznam, że nie zawiodłem się...

„Charakternik” ...

KaMiLa | 2014-08-17

Ciekawa, inna. Choć nie zachwyca.

Krzysztof | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Najsłabsza książka Piekary, której nikomu nie można polecić. Szwankuje tutaj wszystko: klimat i styl (Piekara to nie Komuda i w kwestii XVII wieku nie dotrzymuje mu kroku, a raczej od początku zostaje w tyle), bohaterzy: irytujący Myszkowski i jego niezwykle wkurzający, stale powtarzający jaki to pan Myszkowski nie jest oraz kretyn Żytowiecki, fabuła która tylko z początku budzi zainteresowanie, o wstawkach fantasy już nie wspominając, są idiotyczne, głupie i psują klimat. Na koniec słów kilka o roli Kościoła i Matki Boskiej, to co odstawił Piekara to jawna kpina z inteligencji i gustu odbiorcy, aż się rzygać chciało z tak żałosnego zakończenia! Fałszywy jest także opis książki, który w najmniejszym stopniu nie pokrywa się z fatalną treścią i chyba z całej książki to okładka podobała mi się najbardziej i za nią dam trójkę!

Gabi Ozon | 2010-07-05
Przeczytana: maj 2010

Pisanie dziś historycznych powieści jest nie lada sztuką. Prócz ogromnej wiedzy na temat Polski szlacheckiej trzeba też mieć fenomenalną lekkość pióra, dowcip, dobry temat na książkę i duużo samozaparcia.

Piekara odmalował obraz Polski brutalnej, zaściankowej w swoim myśleniu, śmiesznie świątobliwej, która za odpowiednią ilość złota gotowa jest sprzedać duszę i szablę samemu diabłu. Stworzył bohaterów na kształt sienkiewiczowski- ostry dowcip i niczym nieuzasadniona naiwność. Przerażają łacińskie sentencje (i to nawet mnie, dziewczynę obeznaną z łaciną), masowo wplatane w wypowiedzi - nieraz zupełnie niepotrzebnie. Bawi humor wypowiedzi, ale denerwują odwołania do współczesności (po jakie licho?).

Książka tak naprawdę... o niczym. Niestety. Zmarnowane paręset stron (384), choć paradoksalnie wciąga w oczekiwaniu na wielki finał. Cóż, zakończenie też drażni. Śmieszne połączenie szlachectwa ze zjawiskami nadprzyrodzonymi na czym książka znacznie traci na wartości, a wzbudza...

pablo | 2012-03-13
Przeczytana: 13 marca 2012

Piekara w słabszej formie.

"Charakternik", to przykład prostej, by nie powiedzieć prostackiej, fantastyki historycznej. Napisana poprawnie, bazująca w sporej mierze na autentycznych dziejach rodzimej szlachty powieść, ma kilka dobrych momentów - potrafi nawet wciągnąć.

Kiedy jednak wgryźć się w opowiadaną historię, w zębach czuć zgrzytanie piasku. Piekara musiał wpleść w fabułę (tak jak w pozostałych swoich książkach) swój światopogląd, zwany tu i tam antychrześcijańskim. Szlag mnie trafia, kiedy sięgając po lekką fantastykę, wciska mi się bokiem politykę.

"Charakternik" to płaskie czytadło i jako takie, było by całkiem sympatyczną lekturą. Postacie są barwne, realia epoki zachowane, fabuła, chociaż do bólu liniowa ma nawet sens... ideologia wjechała w to wszystko niczym czołg w brzozowy lasek.

Miało być szybko, łatwo i przyjemnie. Było szybko, chwilami po grudzie i na koniec pozostawiło mnie z niesmakiem.

amadar1 | 2015-11-18
Przeczytana: 25 października 2015

Charakternik - Jacek Piekara
Kolejna doskonała powieść z czasów naszej Polski szlachecko-sarmackiej. Mamy tu ciekawą, zaskakującą i wartką akcję razem z naprawdę dużą porcją wiedzy o Rzeczpospolitej XVII wieku. Jest to trochę inne spojrzenie na te czasy, uwarunkowane niejako dla nas w rodzimej literaturze przez Sienkiewicza i jego trylogię. Ta pozycja nie opisuje wielkich bitew, ani momentów zwrotnych dla naszego kraju. Skupia się raczej na tym czego w naszej literaturze beletrystycznej jest stosunkowo niewiele. To wplecione w barwne przygody opisy szlachty, szlachectwa i wszystkiego co te pojęcia ze sobą niosą. A zaczyna się tak jak powinna zacząć się powieść sarmacka XVII wieku. W karczmie gdzie opasły szlachcic polski, były towarzysz husarski spotyka dwóch szlachetków z którymi wchodzi w komitywę. Sam nie wiedząc dlaczego, wędruje w ich towarzystwie pewnie dłużej niż by sobie tego życzył przeżywając po drodze przygody, które nie zawsze przypadają mu do gustu. Pod koniec książki...