Stabilność i bezpieczeństwo systemu bankowego

Wydawnictwo: Difin
9788372519276
biznes, finanse

Doskonalenie funkcjonowania sektora bankowego obejmuje stosowanie rozwiązań zapobiegających kryzysom i bankructwom. Identyfikacja czynników determinujących owe bezpieczeństwo i stabilność, podobnie jak rozpoznanie mechanizmów zakłócających, są przedmiotem poszukiwań tak nauki, jak i praktyki. Ranga i aktualność zagadnień dotyczących stabilnego i bezpiecznego a a przy tym sprawnego a działania systemu bankowego stały się zasadniczymi przesłankami tematyki niniejszej monografii. Część pierwsza dotyczy rozważań dotyczących banków jako instytucji zaufania publicznego w skali międzynarodowej, w zakresie których szczególne miejsce zajmują prace Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego. Działalność i funkcje tej instytucji przedstawiono z perspektywy global governance. Następnie rozwinięto zagadnienie nadzoru nad działalnością banków. Całościowo przedstawiono problem, analizując istotę i cele nadzoru, nawiązano również do Nowej Umowy Kapitałowej. Część druga otwierają rozważania dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu bankowego. zwrócono uwagę na związki między etycznym prowadzeniem działalności bankowej, a bezpieczeństwem i stabilnością systemu biznesowego. Wykazano, iż kryzys wartości może być istotna przesłanką kryzysów w sektorze bankowym.

bukamimi | 2016-03-19
Na półkach: Teraz czytam