Królowa Bugatti. Śladami życia mistrzyni prędkości.

Okładka książki Królowa Bugatti. Śladami życia mistrzyni prędkości. Miranda Seymour
Okładka książki Królowa Bugatti. Śladami życia mistrzyni prędkości.
Miranda Seymour Wydawnictwo: Jeden Świat biografia, autobiografia, pamiętnik
Bugatti queen
Jeden Świat
2005-10-10
2005-10-10
83-89632-21-7
Katarzyna Kołaczkowska.
bugatti sporty motorowe

„Królowa Bugatti” to biografia Hele Nice – niezłomnej kobiety, której pasją życia stały się wyścigi (rajdy)* samochodowe. Autorka przenosi nas w barwny świat wyścigów lat 20. i 30., kiedy ściganie się w niczym nie przypominało dzisiejszego – nie myślano zbytnio o bezpieczeństwie (jeżdżąc na przykład na owalnych torach z drewna!),a kierowanie ówczesnymi automobilami wymagało siły i wytrwałości (kierownice się nagrzewały podczas jazdy i mogły powodować oparzenia). Ta krótka charakterystyka wiele mówi o usposobieniu Helle, która stała się niejako „maskotką” w tym zdominowanym przez lata męskim środowisku.

Książka opisuje burzliwy przebieg życia Nice – nieudaną karierę tancerki, późniejsze zainteresowanie samochodami i krótką karierę podupadłą podczas wojny. Mnie w tej książce spodobały się szczególnie opisy ówczesnego światka wyścigowego, tak różnego od tego, co widzimy dziś. Nie spodobały mi się natomiast zabiegi autorki, która pisząc biografię w wielu miejscach opisywała myśli „Helle”. Nie zrozumiem nigdy sensu stosowania takich wybiegów, jeśli nie są one poparte wspominaniami bohatera albo wywiadem z nim. To bez wątpienia wada tej książki.

*Stosuję taki zapis świadomie i wiem, że oba słowa nie są tożsame. Początkowo wyścigi odbywały się po zwykłych drogach (nie torach) i bardziej przypominały dzisiejsze rajdy, dlatego pokusiłam się o taki zapis.

Książka o zapomnianej królowej szybkiej jazdy. Niesamowita młoda kobieta, która na przekór wszystkim dzielnie realizowała swoją miłość do samochodów. Jak to się stało, że nazwisko najszybszej kobiety zostało zapomniane?
Autorka ciekawie opowiada historię Królowej, mimo, że miała dużą trudności w odtworzeniu losów bohaterki. Książka nie tylko dla miłośników motoryzacji.

Cudowna książka - bo zupełnie dla mnie niespodziewana, kupiona w punkcie z tanimi książkami. Opowiada wspaniałą historię, a praca autorki nad zbieraniem informacji robi wrażenie. Królowa Bugatti jest porządnie wydana i tłumaczenie na polski też należy ocenić pozytywnie.

Autorka momentami przesadza z interpretacjami i przypuszczeniami, ale i tak świetnie opisała - jeszcze lepszą historię.

"Królowa Bugatti" jest opowieścią o fascynującej, niezłomnej, wielbiącej ryzyko kobiecie, która była jednym z pionierów sportów motorowych. W tym reportażu historycznym, odwołując się do niepublikowanych wcześniej materiałów. Miranda Seymour odtworzyła przebieg burzliwej kariery i niezwykłego życia Helle Nice, a także odsłoniła kulisy wyścigów samochodowych w latach międzywojnia.

Ani pochodzenie ani dzieciństwo nie zapowiadały niezwykłego życia, jakie potem wiodła ta urocza, żywiołowa i beztrosko rozwiązła dama. Helene Delangle, lepiej znana jako Helle Nice urodziła się w 1900 roku w małej francuskiej wiosce i była córką poczmistrza. Kochało ją wielu, nienawidziło kilkoro.

Pierwszym krokiem na ścieżce do błyskotliwej, choć krótkiej kariery była przeprowadzka do Paryża w połowie szalonych lat dwudziestych zeszłego wieku. Wyzwolona spod nadzoru rodziny Helene zaczęła tańczyć w balecie, później została striptizerką. Nie wystarczał jej jednak duszny światek wielbicieli i zasłon z wiotkiego tiulu. Na Mistrzostwach Aktorów, gdzie aktorskie sławy konkurowały na torach wyścigowych o palmę pierwszeństwa, zakochała się w potężnych maszynach i oszałamiających prędkościach. Jak się okazało, miała wszelkie warunki, aby zostać niezwykle utalentowanym, nieulękłym kierowcą- królową wyścigów samochodowych.
Piękna, młoda Helle Nice- bo takie nazwisko przybrała- zwróciła na siebie uwagę i współpracowała z Ettore Bugattim, twórcą marki samochodów, z którymi już na zawsze będą kojarzyć się jej osiągnięcia. Żadna z kobiet w tamtych czasach nie wzbudzała takich emocji i namiętności, i nie zrobiła takiej kariery w sporcie samochodowym, jak ona. Brała udział w wielu wyścigach Grand Prix, w latach trzydziestych. jako jedyna kobieta jeździła na zdradliwych amerykańskich torach wyścigowych i ustanawiała kolejne nowe rekordy prędkości, aż zdarzył się wypadek, który stał się początkiem końca jej kariery. Potem zaś oskarżenia o współpracę z gestapo zniszczyły jej reputację i zabrały wszystko, co kochała.

Autorka książki poszukując informacji o dziejach Helle Nice, odkryła ogromną ilość materiałów dotyczących jej życia i kariery. Większość owych dokumentów nie została nigdy zebrana ani opublikowana, wobec czego ta książka to najdoskonalszy jak dotąd- oraz, jak autorka sądzi, najdokładniejszy z możliwych- opis losów Helene Delangle. Nieuniknione są pewne braki w archiwach, a niektóre szczegóły z jej lat młodości na zawsze pozostaną tajemnicą. Aby zachować płynność narracji godną tej niezwykłej historii, w niektórych miejscach książki zastosowano twórczą rekonstrukcję. Bohaterką tej książki jest kobieta, która wiele razy w ciągu swego fascynującego życia tworzyła sobie na nowo.

Książka przenosi nas w szalone lata 30. ubiegłego wieku, czasy paryskich kabaretów, rodzącej się motoryzacji, pierwszych wyścigów samochodowych i tragedii na torach.
Pokazuje świat pełnych fantazji i talentu konstruktorów najszybszych aut świata, kierowców rajdowych, na których za każdym zakrętem czyhała śmierć, a wśród nich, życiową awanturnicę, obdarzoną niezwykłym temperamentem piękność- Helle Nice.

Po przeczytaniu biografii "Królowej Bugatti" czuję faktograficzny niedosyt. W jednym z pierwszych rozdziałów autorka książki, Miranda Seymour oznajmia, iż zna bohaterkę na wskroś. Poznała jej listy, przejrzała każdy z materiałów na jej temat jaki zachował się do czasów współczesności. Co więcej, posiada dostęp do pamiątek, oraz niepublikowanych zdjęć. Mówi nam to wszystko po to, aby usprawiedliwić, że od tego momentu stanie się jej kryształowym alter-ego. Przez 300 stron mamy do czynienia z narratorem irytująco-wszechwiedzącym. Cofa się w czasie z tak wielką dokładnością, iż czuje na własnej skórze kiedy Helene Delange jest głodna, co myśli podczas kąpieli, czy jej oczy były suche na spacerze, czy uszy marzły, czy but uwierał, czy przed prawie stu laty mały pająk utkał pod domem bohaterki pajęczynę i dlaczego wybrał akurat jej dom, choć o najgorszym nie wspomniałem - w ferworze pracy autorka tworzy fikcyjne dialogi. Dla przykładu w jednym z rozdziałów opisała została sprzeczka na pogrzebie ojca bohaterki jedynie na podstawie... notarialnego aktu zgonu i miejskiego przewodnika. Autorka kreśli bajkę o księżniczce (trochę o sobie, trochę o bohaterce),której zachowanie można porównać jedynie do dobrze znanej bajki o świerszczu i mrówkach. Wszystkie potknięcia postaci są natychmiast prostowane przez pryzmat poprawności politycznej, czy też Freudowskiej analizy. O ile bogatsza byłaby to pozycja, gdyby zamiast pisać historię na nowo, przedstawić ją bez owijania w bawełnę, bez technikoloru. W czarno białym kolorze, w pyle, nadać pędu wyścigom, złapać w biały szal wiatr, a w serce wpleść mechaniczny szał. Może kiedyś, innym razem...

Ciekawa postać, której przyszło żyć w równie ciekawych czasach. Piękna kobieta w pięknych samochodach, zdecydowanie wyprzedzająca swoją epokę.

• Biografie
  • Do kupienia
  • Kopernik była kobietą
  • Stosik
  • 0 - Upolowane
  • Historyczne czytanie

Dodaj cytat z książki Królowa Bugatti. Śladami życia mistrzyni prędkości.