Prawda i fałsz o zdolnościach parapsychicznych

Okładka książki Prawda i fałsz o zdolnościach parapsychicznych Sylvia Browne
Okładka książki Prawda i fałsz o zdolnościach parapsychicznych
Sylvia Browne Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
The Truth About Psychics: What's Real, What's Not, and How to Tell the Difference
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2011-01-01
2011-01-01
Beata Piecychna
rozwoj duchowy ezoteryka zdolności parapsychiczne

Kilka lat temu miałam kompletnego bzika na punkcie zjawisk paranormalnych. Spędzałam godziny na forum poświęconym tej tematyce i wdawałam się w płomienne dyskusje poświęcone duchom, UFO, telekinezie, eksterioryzacji i wszystkim tym rzeczom, co do których ludzie zwykle mają wiele wątpliwości. Zainteresowania te zostały we mnie do dziś i choć nie kłócę się już o to, czy widoczne na zdjęciu plamy są w istocie duchami, czy efektem brudnego obiektywu, z niesłabnącą pasją czytam wszystkie książki o zjawiskach paranormalnych, które wpadną mi w ręce.

Kiedy chwyciłam w dłoń książkę Sylvii Browne, spodziewałam się fascynującej lektury. Ułożyłam się wygodnie w łóżku, na stoliku obok ułożyłam talerz pełen świeżo pokrojonych owoców (bo jakże można czytać nie jedząc...) i zatonęłam w lekturze. W przypadku TAKICH książek, najbardziej interesuje mnie najważniejsze, czyli to, o czym głośno krzyczy tytuł. Niestety, ale aż do dziewięćdziesiątej pierwszej strony trochę się nudziłam. Wiecie, nie jest źle przeczytać parę zdań o osobie, która napisała książkę, ale nie bardzo wiem, co do samych zdolności parapsychicznych ma opisywanie wszystkich największych religii świata. A na tym właśnie pani Browne skupiła się w pierwszej części książki.

Na początku części drugiej zaczęło się na szczęście rozkręcać... i uderzyło mnie mocno. Mieliście pojęcie, że istnieje coś takiego jak ichtiomancja, czyli wróżenie z ruchów ryby (w Internecie znalazłam informację, iż jest to w zasadzie wróżenie z wnętrzności ryb)? Ja też nie, choć myślałam, że nic mnie już nie zdziwi. W książce znajduje się wiele interesujących mnie informacji na temat astrologii i numerologii (które do tej pory traktowałam trochę po macoszemu, w ogóle ich nie rozumiejąc),wróżenia z dłoni, frenologii, psychometrii (zdolność odczuwania i interpretowania żywej energii, która została pochłonięta przez przedmioty nieożywione),zdalnego postrzegania, telepatii, wiedzy natchnionej, energii kinetycznej, psychokinezy, magii naśladowczej, aur, fotografii kirlianowskiej i moich ulubionych podróży astralnych. Autorka poświęciła również trochę miejsca opisaniu narzędzi wróżenia, pionierów parapsychologii i mieszkańców duchowego świata (w tej części jej opinie różnią się od opinii opisywanego przeze mnie ostatnio Jamesa van Praagha, co zmusza mnie do zastanowienia się nad tym, które z nich jest bliżej prawdy).

Odczuwam lekki zawód, bo choć nie mogę ocenić tej książki jako złej, spodziewałam się czegoś, co naprawdę odczuję jak cios prosto w brzuch. Czegoś, co mnie zaskoczy i zdziwi, a tymczasem dowiedziałam się tylko niewiele więcej ponad to, co jest mi znane już od dawna. To świetna książka dla tych, którzy dopiero chcieliby wniknąć w tematykę zdolności parapsychicznych. Mimo, że autorka nie opisuje wszystkich kwestii obszernie, na pewno można traktować jej książkę jako dobry wstęp do dalszej lektury. To i owo wyjaśnia i robi to w dość przystępny sposób, idealny dla świeżo zainteresowanych. Choć jestem odrobinę zawiedziona (jakby nie patrzeć, książek o tej tematyce przeczytałam tak wiele, że mam wysokie wymagania) jest nieźle, więc do pani Browne wędruje ocena dobra.

• Paranormalne/ezoteryka/parapsychika
  • Od wydawnictw / Recenzyjne

Dodaj cytat z książki Prawda i fałsz o zdolnościach parapsychicznych