Syn Hamasu

Tłumaczenie: Anna Kurzępa
Wydawnictwo: Aetos Media
Son of Hamas. A Gripping Account of Terror, Betrayal, Political Intrigue, and Unthinkable Choices
literatura faktu
ernfal

Musab Hasan Jusuf już od najmłodszych lat od środka obserwował działalność Hamasu. Jako najstarszy syn szajcha Hasana Jusufa – założyciela Hamasu i jego najbardziej szanowanego lidera – młody Musab asystował ojcu w aktywności politycznej i przygotowywał się do pójścia w jego ślady. Uczestniczył w spotkaniach z przywódcami bliskowschodnimi znanymi na całym świecie z wiadomości telewizyjnych....

z przywódcami bliskowschodnimi znanymi na całym świecie z wiadomości telewizyjnych. Cieszył się zaufaniem kierownictwa Hamasu i brał udział w intifadzie.

Jednak od pewnego momentu historia autora potoczyła się w niespodziewanym kierunku. Pomimo ścisłych związków z kierownictwem Hamasu Musab zgodził się na
współpracę z Izraelem, aby ocalić życie tysięcy niewinnych ludzi. Co więcej, kilkuletnie poszukiwania duchowe doprowadziły go do radykalnego zrewidowania
poglądów, porzucenia islamu i wyznania wiary w Jezusa Chrystusa. Nawrócenie na chrześcijaństwo zmieniło bieg życia Musaba, a składane przez niego publicznie
świadectwo wiary może pozytywnie wpłynąć na wielu innych Palestyńczyków i Izraelczyków, którzy swoją postawą zadecydują o przyszłości obu narodów. Autor
z wielką determinacją przekonuje, że pokój na Bliskim Wschodzie zapanuje tylko wtedy, gdy jego mieszkańcy po obu stronach barykady uznają autorytet niezwykłego
Nauczyciela, który dwa tysiące lat temu wzywał ludzi, by kochali swych nieprzyjaciół.

Na stronach tej książki Musab Hasan Jusuf ujawnia zdarzenia i powiązania, które do tej pory znane były tylko w wąskim kręgu wtajemniczonych. Przedstawia
sensacyjne informacje na temat swojej prawdziwej roli. Syn Hamasu niemal natychmiast po premierze trafił na listę bestsellerów „New York Times”, a niezwykła
historia Musaba była relacjonowana przez stacje telewizyjne i gazety na całym świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Aetos, 2011

źródło okładki: http://aetos.pl/syn-hamasu-musab-hasan-jusuf/

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Od islamu po chrześcijaństwo. Od terroryzmu po pokój

Ta książka to nie tylko autentyczna opowieść osoby, która konflikt izraelsko-palestyński poznała „od środka”. To przede wszystkim próba znalezienia niemożliwego – przyczyn wojny. Ale nie tylko. Autor bowiem stara się także o rozgrzeszenie. I to rozgrzeszenie podwójne – z jednej strony bowiem zdradza swoich rodaków, decydując się na współpracę z obcym wywiadem, z drugiej – zdradza swoją religię, która nie toleruje takiego postępowania.

Musab bowiem, będąc synem jednego z założycieli Hamasu (organizacja uznawana w świecie za terrorystyczną) przechodzi na stronę wroga i zaczyna współpracować jako agent izraelskiego wywiadu Szin Bet. Decyzję swą tłumaczy chęcią doprowadzenia do pokoju i zatrzymaniem samonakręcającej się spirali przemocy. Jest on zdecydowanym przeciwnikiem zabijania – akty terroru, za którymi stoją jego rodacy, budzą jego sprzeciw. Ten pogłębia się w miarę poznawania religii chrześcijańskiej, która propaguje miłość i miłosierdzie, która nakazuje kochać swych wrogów. Stojąc w moralnym rozkroku, Musab stara się chronić cały czas swoją rodzinę, a przede wszystkim ojca, będącego jego wielkim autorytetem. I robi to skutecznie.

Kim jest Musab? Zdrajcą? Bojownikiem o pokój? Zapewne i jednym i drugim. Jego rodacy nie wybaczą mu przejścia na stronę wroga, nie darują mu porzucenia wiary. I raczej nie zrozumieją jego potrzeby walki o lepsze jutro, o zażegnanie trwającego konfliktu.

Czym wobec tego jest książka „Syn Hamasu”? Moim zdaniem dobrze napisaną historią młodego człowieka, przed którym stanęły moralne i życiowe dylematy. Jest ona też swoistym samooczyszczeniem – próbą wytłumaczenia się ze swego postępowania, niekiedy „wybielenia” się.

Jedno jest pewne – jest to książka, która rzuca sporo światła na konflikt, który zna praktycznie każdy. Nie każdy jednak go rozumie. Może lektura „Syna Hamasu” pomoże?

Bartek Szpojda

graba29 | 2019-09-02

Książka ukazuje relację "normalnego chłopaka", który obraca się w świecie wojny Izraela z Palestyną i zostaję w nią niejako wciągnięty. Następnie świadomie dokunuje wyboru strony konfliktu po której chce się opowiedzieć i zaczyna dla niej pracować.

zuraw | 2019-02-15

W tle konflikt Izraela z Palestyną, współczesny terroryzm, wiecznie wojujący Bliski Wschód, a w samym centrum Książe Pokoju Jezus Chrystus dający życie tam gdzie spustoszenie niesie śmierć... Polecam.

panna_uriana | 2018-02-23

Tę książkę poleciła mi pewna młoda Niemka spotkana w hostelu w Jerozolimie. Akurat wróciłam z Ramallah i opowiadałam jej, że jestem wstrząśnięta tym, co zobaczyłam w tamtejszym Muzeum Yassera Arafata. Ci biedni Palestyńczycy, tacy gnębieni, brutalnie torturowani i zabijani, wysiedlani ze swoich rodzinnych stron przez Żydów. Utyskiwałam, a moja rozmówczyni z uwagą słuchała, po czym stwierdziła: - Wiesz, to nie jest takie czarno-białe. Przeczytaj książkę „Syn Hamasu”, ona diametralnie zmieni Twoje nastawienie do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Miała rację.

Książka była dla mnie sporym odkryciem, bo do tej pory poznawałam konflikt z perspektywy publikacji Pawła Smoleńskiego i nigdy o niej nie słyszałam. „Syn Hamasu” został napisany przez najstarszego syna jednego z założycieli Hamasu. Może się wydawać, że całość fabuły zdradza opis na tylnej okładce. Otóż Musab, aby chronić ojca, decyduje się współpracować z izraelskim wywiadem Szin Bet, dostrzega negatywny wpływ Hamasu na...

redgirl_books | 2018-01-01

„Syn Hamasu” to światowy bestseller, który znalazł się na liście New York Timesa. Książka ukazuje rozpad kultury arabskiej od samego środka. Przedstawia nam istotę konfliktu między Izraelem a Palestyną, powody jego rozpoczęcia, a także historię jego przebiegu oraz to jak rósł on coraz bardziej w siłę i pochłonął w bestialski sposób życie tak wielu ludzi.

Musab Hasan Jusuf wychował się w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie. Jest najstarszym synem szejka Hasana Jusufa- jednego z założycieli Hamasu, którego celem jest utworzyć na ziemiach Izraela państwo palestyńskie. Członkowie Hamasu uważali, że ziemia, na której znajduje się Izrael należy do Allaha.

''Hamas jest duchem, ideą. Nie można zniszczyć idei - jeśli ktoś próbuje to zrobić, stymuluje ją do dalszego rozwoju. Hamas jest jak płaziniec: jeśli utniesz mu głowę, wyrośnie druga.''

Musab, tak jak jego pobratymcy, uważał, że naród palestyński walczy o odzyskanie wolności i ziem, które się im należą. Uwięzienie go w izraelskim...

margoz | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Musab Hasan Jusuf to postać niezwykła - Syn Bliskiego Wschodu i palestyńsko-izraelskiego konfliktu, Dziecko Islamu, syn człowieka oskarżonego o terroryzm, szpieg w szeregach Hamasu a w końcu nawrócony uczeń Jezusa Chrystusa wiernie oddany swoim przekonaniom. Jednak w swej autobiografii nie kreuje się na bohatera. Otwarcie mówi o panicznym strachu, głupich błędach, ukrywaniu się i kolejnych ucieczkach. Wie także, że zadał głęboką ranę swojej rodzinie i przyniósł im wstyd, a wśród rodaków uchodzi za zdrajcę - wszak liczyli na bojownika, który poświęci życie i rodzinę dla dobra sprawy. Musab swymi wyborami skazał się na los wyrzutka, ale uznaje, że gotów jest zapłacić tę cenę.

Autorem tej wstrząsającej autobiografii jest Musab Hasan Jusuf - syn szejka Hasana Jusufa, jednego z siedmiu założycieli organizacji Hamas. Wywodzi się z jednej z najbardziej religijnych rodzin Islamskich na Bliskim Wschodzie. Jak doszło do tego, że ten młody chłopak postanowił pracować dla służb...

gggagg | 2017-11-09

Ciekawa historia ale napisane na kolanie, dla zainteresowanych tematyką Bliskiego Wschodu.

Karolina29 | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Hamas to islamska organizacja zbrojna, walcząca o wolność arabskiej Palestyny. Została założona w 1987 roku przez radykalnych członków Organizacji Wyzwolenia Palestyny oraz przez członków islamskiego ruchu Bractwa Muzułmańskiego.
Berlin, Paryż, Stany Zjednoczone, po raz kolejny świat zatrząsnął się z lęku przed zamachami terrorystycznymi i po raz kolejny strach jest na ustach wielu ludzi.
Musab Hasan Jusuf od dziecka znajdował się w samym centrum Hamasu. Jako pierworodny syn jego założyciela miał wgląd do wielu tajemnic organizacji. Asystował ojcu w działalności politycznej i mocno wspierał intifadę .
Nastąpił jednak moment kiedy Musab zboczył z obranej już w dzieciństwie ścieżki a jego życie wywróciło się do góry nogami. Autor przedstawia fakty, które do tej pory znane były tylko bardzo wąskiemu kręgowi wtajemniczonych i przekazuje czytelnikowi informacje, które mrożą krew w żyłach.
Nigdy nie będę w stanie zrozumieć tego bestialstwa na jakie decydują się fanatyczni muzułmanie,...

Znakomitości | 2017-02-17
Przeczytana: 2015 rok

Świetnie się czyta, trudno się oderwać, dużo też historii bliskiego wschodu, Izraela i palestyńskiego terroru, polecam

Roman Dłużniewski | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Syn jednego z założycieli Hamasu przechodzi na stronę Izraela. Już samo to powoduje, że książkę warto przeczytać. Jest świetnie napisana. Dodatkowym atutem jest pokazana dokładna chronologia zdarzeń.

Bartosz P | 2016-09-18
Przeczytana: 2015 rok

bardzo ciekawa, przybliżajaca losy bliskiego wschodu