Panie na Wilanowie

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historyczna
Madame_Mozart

Trzy wieki temu Jan Sobieski nabył dla swojej małżonki wspaniałą siedzibę nie opodal Warszawy położoną, a Wilanowem zwaną. W ciągu następnych stuleci pałac i otaczający go park zmieniał właścicieli - od czasów Marysieńki aż po koniec XIX wieku panowało w nim kolejno siedem pięknych i czcigodnych dam. O ich losach i roli, jaką spełniały w rozbudowie i upiększaniu rezydencji wilanowskiej,...

O ich losach i roli, jaką spełniały w rozbudowie i upiększaniu rezydencji wilanowskiej, opowiada książka Hanny Muszyńskiej-Hoffmannowej. Portrety swych bohaterek maluje Autorka na bogatym tle obyczajowo-historycznym, nie szczędząc informacji, anegdot i ciekawostek o ludziach i wydarzeniach dawnych epok.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie

eduko7 | 2014-05-26
Przeczytana: 03 kwietnia 1989

Opowieść, która pozwala nam odkrywać historię rezydencji w Wilanowie i jej kolejne właścicielki i nietuzinkowe kobiety,ich upodobania, słabostki. Narratorami są współczesne bohaterkom osoby, związane z rezydencją w Wilanowie. Opowieść wzbogacona została anegdotkami i dykteryjkami.

Abee | 2018-10-31
Na półkach: 2018, Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 31 października 2018

Bardzo trudna językowo pozycja. Wymarłe zwroty, obcojęzyczne sentencje, trudno dziś zrozumiałe znaczenia słów, nawał tytułów i plątanina pokrewieństw... Są fragmenty, które wciągają. Opowieści o kobietach bardzo ważnych dla historii pałacu w Wilanowie to przerost formy nad treścią. Współcześni bohaterek, rezydenci wilanowscy ze swojego punktu widzenia opowiadają o bliskiej pani. To opowieść bardzo subiektywna, stąd moje powątpiewanie co do prawdziwości niektórych opisanych tu zdarzeń. Język, którym operuje książka, wystylizowała na czasy z których pochodzą opowieści. Stąd o Marysieńce Sobieskiej wkręty staropolsko-francuskie, przy pani Sieniawskiej jest staropolszczyzna i łacina, itp., itd. Pozycja dla upartych, cierpliwych koneserów.

wirydiana | 2012-07-02
Przeczytana: 26 maja 2012

Najczęściej bohaterami książkowych opowieści są ludzie, ich problemy lub radości. Czasami jednak można osnuć stworzoną historię wokół jakiegoś miejsca lub przedmiotu. Tak, jak uczyniła to Hanna Muszyńska - Hoffanowa. Choć tytuł wskazuje, że będzie to opowieść o paniach mieszkających w Wilanowie to jednak prawdziwym i głównym bohaterem książki jest sama posiadłość oraz jej skomplikowane losy.
Narratorami opowieści są osoby związane z tą podwarszawską, wówczas, posiadłością. Każda z tych osób jest autentyczną postacią, którą różne koleje życiowe zawiodły w wilanowskie progi. Na kartach książki spotkamy więc np: głównego budowniczego Wilanowa pana Augustyna Locciego, pana Marona - sekretarza hetmanowej Elżbiety Sieniawskiej czy pannę Feliksę Egierównę, pierwszą kobietę zarządzającą ogromnym księgozbiorem wilanowskim. Poprzez opowieści tych osób obserwujemy ponad dwustuletnią historię rezydencji. Od momentu, gdy Jan III Sobieski postanowił znieść monumentalną podwarszawską rezydencję...

Anna | 2016-11-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie