Afryka. Przekrój podłużny. Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu

Seria: Szlaki ludzi ciekawych
Wydawnictwo: Bezdroża
Matacz

Grupa podróżników z Polski, zainspirowanych postacią i wyczynem Kazimierza Nowaka, który w latach 30. ubiegłego wieku przebył Afrykę, dużą część trasy pokonując rowerem, zrealizowała śmiałą wyprawę rowerową z północnego krańca Czarnego Lądu na jego południową rubież – Przylądek Igielny. Książka Afryka. Przekrój podłużny. Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu to nie tylko intrygujący zapis...

Książka Afryka. Przekrój podłużny. Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu to nie tylko intrygujący zapis niezwykłej przygody. To także ujmująca autentyzmem i świeżością spojrzenia relacja ze spotkania z egzotyczną dla Europejczyków, niezwykle różnorodną kulturą Afryki. Wyprawa Maćka Czaplińskiego i jego przyjaciół – Mariusza Mitrowskiego i Ryszarda Karkosza – doskonale potwierdza starą prawdę znaną wszystkim wytrawnym obieżyświatom: istotą i sensem prawdziwej Podróży jest Droga.

źródło opisu: Bezdroża, 2011

źródło okładki: http://bezdroza.pl/ksiazki/afryka-przekroj-podluzn...»

anika | 2014-10-23

Kiedyś tam przeczytałam „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Nowaka. Zafascynowała mnie wtedy postać autora listów – nie tylko jako osoby, która przebyła samotnie taki szmat drogi na rowerze lub pieszo, ale i świetnego literata. Książka bowiem napisana jest piękną polszczyzną, a zarazem językiem żywym i barwnym. Niedawno natchnęła mnie więc myśl, aby przeczytać ją znowu. Niespodziewanie jednak w księgarni natknęłam się na pozycję „Afryka. Przekrój podłużny. Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu” Macieja Czaplińskiego. Z okładki wynikało, że autor wraz z grupą znajomych, inspirowany wyczynem Kazimierza Nowaka również przebył Afrykę na rowerze. Musiałam to przeczytać. Natychmiast. No i przeczytałam.

Chociaż daleko Czaplińskiemu do literackiego stylu Nowaka, jego książkę również czytało się świetnie. Autor pisze bardzo żywo, autentycznie, z takim, powiedziałabym, pazurem. Na dodatek miałam wrażenie, że ze strony na stronę ciekawiej - dlatego książka wciągnęła mnie mocno. Czapla nie...

Michal Zacharzewski | 2014-01-07
Przeczytana: 23 listopada 2013

To nie jest książka o tym, jak fajnie jest wskoczyć na rower i przejechać Afrykę z góry na dół, podziwiajac z siodełka malowniczą przyrodę i uroczych, skromnie żyjących tubylców. To nie jest nawet książka o tym, jak przyjemnie jest podróżować.

Otóż podróżować, zwłaszcza na rowerze, jest cholernie nieprzyjemnie. Boli tyłek, bolą nogi, chce się pić, słonce pali, sprzęt się wali, zabrani na wyprawę kompani bywają koszmarnie wkurzajacy, a do jedzenia jest bez przerwy to samo niedobre danie. Drogi i bezdroża ciągną się w nieskończoność, miejscowi są namolni i nieprzyjemni, a gdy dorwie cię choroba, to nikt na ciebie nie poczeka. Dramat!

A jednak jakimś dziwnym cudem po przeczytaniu tej książki zapragnąłem pojechać do Afryki. Chociaż nie tak na wariata i bez pośpiechu. Wolałbym usiąść gdzieś na tyłku i pokontemplować niż gnać na złamanie karku, bo kończy się wiza. Ta książka uświadomiła mi, że mogę to zrobić - wystarczy tylko chcieć ;-)

ems | 2011-12-31
Przeczytana: maj 2013

Nieco niedoceniona i już prawie zapomniana rowerowa wyprawa Welocypedów przez Afrykę.

Śledziłem tę wyprawę podczas jej trwania. Tak się złożyło, że przez 2 miesiące, na przełomie 2009/2010 i ja byłem na rowerowej (ale samotnej) wycieczce w tamtych rejonach i Welocypedów traktowałem jak konkurencję.
Początkowo miałem dość mieszane uczucia co do uczestników. Ale po kilku miesiącach jakoś się do nich przekonałem.

Kapuściński to nie jest. Styl jest miejscami nierówny. Czasem bywa nieco nieporadny, czasem znów całkiem dojrzały. Ale czyta się to naprawdę nieźle. Żywa, autentyczna i bez zadęcia podana relacja z naprawdę fajnej, powiedziałbym nawet, wyjątkowej wyprawy. Bo wychodzi na to, że to Welocypedzi byli pierwszymi po Kazimierzu Nowaku Polakami, którzy przejechali na rowerach z Kairu do Kapsztadu. A i sposób w jaki to zrobili, wydaje mi się być bliższy oryginalnej idei Kazimierza Nowaka, niż w przypadku powszechnie znanej sztafety Afryka Nowaka (zresztą jadącej dopiero kilka...

Monika Nowacka | 2013-02-20

Książkę zakupiłam, ponieważ jestem zafascynowana Afryką i czytam wszystko na ten temat co wpadnie mi w rece. Czyta się ją świetnie, zawiera wiele informacji, których nie ma w przewodnikach, innych książkach podróżniczych...ale co się dziwić skoro przemierzyło się ten kontynent na rowerze:)

Autor zabrał mnie totalnie w afrykański świat i zmienił troszeczkę spojrzenie na poszczególne kraje, za co jestem niezmiernie wdzięczna:)

GagoSLAW | 2013-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Po dłuższej przerwie dokończyłem w końcu książkę o rowerowym safari i muszę przyznać,że sam nie wiem dlaczego,tak długo zwlekałem z jej przeczytaniem.Dla kogoś kto lubi podróże,a szczególnie takie,które sam planuje,gorąco polecam.

Agnieszka | 2017-03-17
Karolina | 2017-02-07