historyczna

Podstawą jest dzienniczek czasu Powstania pisany od 22 sierpnia przez ówczesną dziewczynkę Barbarę Kaczyńską-Januszkiewicz. (...) Autorka opisywała tam czas powstańczy z perspektywy dziecka, w którego domu na Mokotowie stacjonowali powstańcy. Dzienniczek przyczynił się do odnalezienia jednego z przedstawionych tam powstańców Mieczysława Chackiewicza ps. Martyny. Napisane przez niego po latach wspomnienie tamtych czasów to druga część książki, którą domyka jeszcze jedna relacja, pióra przyjaciółki autorki dzienniczka. Świetna to książka pozbawiona patosu, przedstawiająca okrutne sceny, ale i takie zabawne zdarzenia jak chrzciny karabinu i nadawanie mu dziewczęcego imienia przez żołnierzy na cześć goszczących ich dziewcząt. (Marek Mikos, Gazeta Wyborcza)

Nata_lena | 2016-03-26
Samtrzepsut | 2015-03-17