Kazimierz Odnowiciel. Polska w okresie upadku i odbudowy

Okładka książki Kazimierz Odnowiciel. Polska w okresie upadku i odbudowy Klaudia Dróżdż
Okładka książki Kazimierz Odnowiciel. Polska w okresie upadku i odbudowy
Klaudia Dróżdż Wydawnictwo: Templum historia
historia
Templum
2009-01-01
2009-01-01

Książka Klaudii Drożdż trzyma się linii wyznaczonej przez Kętrzyńskiego. Pomimo, iż wydanie obu książek dzieli prawie 100 lat, praca ta nie wnosi wiele do tematu, powielając już to co wiadomo. Niestety nie jest to ani analiza tekstów, których przecież od wydania pracy Kętrzyńskiego ukazało się całe mnóstwo, ani też jakaś nowa teoria. Autorka w przeciwieństwie do Kętrzyńskiego, nie stawia twardych tez, lecz raczej zgadza się z teoriami wcześniejszymi, a jeżeli próbuje jakąś tezę postawić, rozmydla wnioski w najlepsze. Za przykład niech posłuży określenie powrotu Kazimierza do kraju: Kętrzyński – koniec 1038 roku, Drożdż rozciąga możliwość powrotu na 11 miesięcy. Za duży plus uważam bardzo śmiało napisany rozdział o rodzinie Kazimierza i wprost opisane zabiegi na dworze niemieckim w celu poparcia Kazimierza, jego dążenia do odzyskania tronu, a także jego pracy w odbudowie kraju i instytucji kościelnych. Na koniec pozostaje pytanie, dla kogo jest ta książka. Jeżeli ktoś chciałby zapoznać się z czasami tego poniekąd wybitnego Piasta, znajdzie na pewno wiele informacji. Autorka mimo wszystko przeanalizowała źródła i dość dużo ich cytuje. Ja jednak postawiłbym na Kętrzyńskiego. Przede wszystkim ze względu na język oraz przekonanie do tego o czym pisze.

Podsumowując: szkoda, że Klaudia Dróżdż postanowiła tą książką zadebiutować. Właściwsze byłoby najpierw przeprowadzenie studiów szczegółowych, a dopiero po latach napisanie biografii Kazimierza Odnowiciela.
Wciąż czekamy na dobrą biografię tego władcy.

WIĘCEJ:

Wciąż czekamy na dobrą biografię tego władcy.

WIĘCEJ:

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Kazimierzu Odnowicielu, ale nie wiecie jak zapytać by nie wyjść na głupka :)
Książka bardzo konkretna, szeroki wybór źródeł, a i styl pisarski całkiem niezły. Dla miłośników polskich wieków średnich pozycja obowiązkowa.

Dobra praca, opierająca się na wielu źródłach i podsumowująca dotychczasowe badania dotyczące Kazimierza Odnowiciela.

Pracę czyta się dobrze, świetne źródło informacji o Kazimierzu Odnowicielu.

Pracę czyta się dobrze, świetne źródło informacji o Kazimierzu Odnowicielu.

• 14 Biografie władców Polski
  • Biografia/autobiografia
  • Średniowiecze
  • 40 Posiadam
  • Średniowiecze (476 - 1499)
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Kazimierz Odnowiciel. Polska w okresie upadku i odbudowy