Przeciw Panterom i Tygrysom. Wspomnienia czołgistów walczących w T-34

Wydawnictwo: Maszoperia Literacka
CallStorm

Praca jest zapisem obszernych wywiadów przeprowadzonych przez autora z członkami załóg walczących w sowieckich czołgach T-34 przeciwko niemieckim najeźdźcom w latach 1941-1945. Pomimo niewyszukanego niekiedy języka, a może także dzięki niemu, książka poraża czytelnika brutalnością niektórych opisów frontowego życia… i frontowej śmierci. Wojna widziana bez upiększeń, to nie szlachetna walka czterech pancernych (i psa), których od harcerzy różni jedynie wiek metrykalny. Prawdziwi pancerni wspominają bez upiększeń ludzką krew na gąsienicach ich czołgów. I chyba największe zdumienie budzi fakt, że czynią to bez zmrużenia oka. Mocna rzecz.

"W ostatnich chwilach przed walką każdy pozostawał sam na sam ze swoimi myślami: “Jak ułoży się bój? Czy przeżyję?”. Niektórzy doznawali uczucia silnego głodu, zaczynali jeść, inni nerwowo palili. Byli i tacy, którzy przeczuwając swoją śmierć zamykali się w sobie, żegnali się z załogą. Dla kogoś walka układała się pomyślnie, a dla kogoś nie. Dobrze, jeśli pocisk trafił w przedział silnika – czołg stawał, załoga wyskoczyła. Jeśli pocisk przebijał pancerz wieży albo burty przedziału bojowego, to chmura odłamków pancerza najczęściej raniła któregoś z członków załogi, rozlane paliwo zapalało się i mogłeś polegać tylko na sobie samym, na swojej reakcji, sile, zręczności, ponieważ w zapasie pozostawały najwyżej dwie-trzy sekundy, póki ogień nie dobrał się do ciebie. Dowódca plutonu Aleksander Fadin zaznaczał: 'Generalnie chłopcy byli bojowi. Ci bierni zazwyczaj szybko ginęli. Żeby przeżyć należało być energicznym'. Czołgiści wyskakując z płonącego czołgu, odczołgiwali się do lejów po pociskach i natychmiast starali się wycofać się na tyły."

źródło opisu: Maszoperia Literacka, 2011

źródło okładki: google

PaniNibelungowa | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Jest to książka o cichych bohaterach II wojny światowej,głównie niedocenionych przez Mateczke Rasije. Wypowiadają się dowódcy czołgów, plutonów czołgów itd. Prości ludzie,żołnierze. Ale nie zawsze są szczerzy..Jeden był, mówił wprost-zabijałem jeńców,nienawidziłem własowców, gardziłem własnym bratem,który był w niemieckiej niewoli. Odniosłam wrażenie, że reszta chciała siebie i swoich kolegów pokazać w jak najlepszym świetle-miłosierni wobec ludności cywilnej, szanowali jeńców, nie gwałcili. Nie twierdzę, że wszyscy czerwonoarmiści to diabły wcielone, ale nie uwierzę,że np. cały korpus był taki idealny.Niemniej wspomnienia tych ludzi czyta się z przyjemnością i zainteresowaniem, wszystko kręci się wokół czołgów. Są sytuacje kuriozalne, śmieszne, straszne i smutne. Przeczytajcie, bo życie czołgisty nie jest tak piękne jak w serialu "Czterej pancerni i pies".

Bomber | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pozycja ciekawa, niewątpliwie godna polecenia każdemu fanowi II wojny światowej. Książka zawiera zbiór wspomnień kilku radzieckich asów pancernych z w/w okresu spisanych w formie wywiadu. Należy jednak mieć na uwadze, iż nierzadko te wspomnienia mogą odbiegać od prawdy. Niemal wszyscy czołgiści (poza jednym) starają się przedstawić siebie w białym świetle, pomijając najczarniejsze epizody wojny jak np. grabieże, egzekucje jeńców itp. Zdarza się również, że czołgiści opisują wydarzenia, które zaprzeczają wszelkiej logice, np. jeden z pancerniaków opowiada jak w trakcie "marszu przez Polskę" (tak określają kampanię wrześniową 1939) ich czołgi zostały zaatakowane przez polską kawalerię uzbrojoną w szable, gdyż polscy kawalerzyści sądzili, iż radzieckie czołgi są wykonane z tektury... Pomimo tych i innych kwiatków, warto poświęcić uwagę tej książce.

Marcin Korpok | 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Po tej lekturze Czterej Pancerni i Pies już nigdy nie będą tacy sami...

Jackhammerape | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Co prawda trafiło się kilka literówek, ale czyta się przyjemnie.

AdrianX | 2016-10-21
siwy244 | 2016-08-26