Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-01-16785-1

Kinematograf wynalazł Polak. Pierwsze kina zakładał Polak! Samuel Goldwyn to Polak! Bracia Warner? To też Polacy! Pola Negri – to przecież oczywiste... Nie wiadomo jak potoczyłyby się dzieje światowego kina, gdyby nie liczni przybysze z Polski, którzy od samego początku budowali potęgę Hollywood. Schodzili się i rozchodzili, rywalizowali, podkradali sobie pomysły. Lista nazwisk jest długa a...

Nie wiadomo jak potoczyłyby się dzieje światowego kina, gdyby nie liczni przybysze z Polski, którzy od samego początku budowali potęgę Hollywood. Schodzili się i rozchodzili, rywalizowali, podkradali sobie pomysły. Lista nazwisk jest długa a historie prawdziwe, zaskakujące i zabawne.

Autor, reżyser i wykładowca, prezentuje zaskakujące oblicza przemysłu filmowego, kulisy powstawania przełomowych dla kina wynalazków oraz pierwszych w historii filmów, które trwale zapisały się w światowej kinematografii.

Świetna propozycja nie tylko dla wielbicieli X Muzy!

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/106434/pollywood.html

książek: 1933

Historia Polaków, z których wszyscy, za wyjątkiem Poli Negri, byli pochodzenia żydowskiego, co może potwierdzać, że Żydzi jednak mają smykałkę do showbiznesu i nie ma co takiemu stwierdzeniu zarzucać brak politycznej poprawności.

Książka może i nawet byłaby interesująca, gdyby nie była kiepsko napisana. Autor najwyraźniej nie wyrobił się przed terminem oddania książki do wydawnictwa, o czym świadczy historia Billy Wildera. Mianowicie rozdział dotyczący Billiego rozwlekle i szczegółowo opisuje jego lata dziecięce i młodzieńcze w Suchej (zabór austriacki), po czym nagle historia się urywa, zaś całość zostaje zwieńczona rachitycznym podsumowaniem, z którego wynika że Billy w Hollywood zrobił karierę.

Ta książka jest niedokończona. Nie powinno jej się w ogóle oddawać do druku!

Nie polecam.

tom_blake | 2012-02-13

"Kinematograf wynalazł Polak. Pierwsze kina zakładał Polak! Samuel Goldwyn to Polak! Bracia Warnerowie? - Polacy! Pola Negri - to przecież oczywiste..." I tylko ta oczywistość wydaje się nie być przesadzona. Łatwość z jaką autor szafuje polskością jest wręcz onieśmielająca... Nie rozumiem jak można nazywać Polakami ludzi, którzy nigdy nie utożsamiali się z miejscem (wszyscy opisani bohaterzy urodzili się w Europie Wschodniej, głównie na terenach dzisiejszej Polski, ówcześnie będącej pod zaborami trzech krajów! I wszyscy, poza Negri, wyjechali/uciekli stąd nim osiągnęli pełnoletność...) swojego pochodzenia. No cóż... taka teza, takie założenie Krakowskiego, albo ktoś je kupi, albo, tak jak ja, nie.

Na okładce książki znajduje się podpis wydawnictwa: LITERATURA FAKTU PWN. Dla mnie jest to sugestia, że otrzymam tekst naukowy, niestety wywód autora traktuję bardziej jako prywatną opowieść (notabene Krakowski co jakiś czas wkrada w główną treść rozdziałów swoje prywatne anegdotki o...

agnus_rutkerson | 2016-01-08
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Niestety musze okreslic w/w ksiazke jako rozczarowujaca. Szkoda, gdyz poruszona w niej tematyka niezwykle mnie interesuje, a na polskim rynku wydawniczym nie czesto mozna spotkac podobne publikacje. Rozpoczynajac lekture, nastawialam sie na fascynujaca opowiesc o poczatkach Hollywood. Natomiast otrzymalam... dosc przecietnie, malo ciekawie opisane biografie naszych, skadinad niezwykle przedsiebiorczych, rodakow (szeroko rzecz ujmujac). Owszem, jest to literatura faktu, co z gory narzuca pewne ograniczenia. Ale jestem pewna, iz pracujac z takim materialem i przy tak obszernej wiedzy autora, na pewno mozna bylo stworzyc cos znaczie bardziej interesujacego. Powiedzialabym, iz po prostu nie sposob poczuc tu milosci autora do kina.

Laszlo | 2016-02-22

Książka napisana pod tezę. Faktograficzny zbiór przypowieści i anegdot i mniej lub bardziej powiązanej grupie żydów polskiego pochodzenia, którzy jakoby mieli świadome powiązania z Polską po za faktem, że z tego kraju wyemigrowali. Chwytliwy tytuł ale nieakuratny a teza nie poparta faktami. Losy opisanych w niemalże encyklopedyczny sposób postaci zdają się być serią nieustannych przekrętów i oszustw. Nudna książką.

Linoline | 2013-01-23
Przeczytana: 06 lipca 2012

Książka opisana genialne, czytałam ją w kółko chyba 5 razy :D
Autor dostatecznie utwierdził mnie w przekonaniu, że Polacy NIE EMIGRUJĄ, lecz KOLONIZUJĄ!

Zuzanna Sierakowska | 2012-02-03

Bardzo ciekawa książka. Wiedziałam,że w Hollywood było mnóstwo polaków, ale nie miałam pojęcia , że właściwie to my je stworzyliśmy!

Bez_Popcornu | 2013-12-18

Bardzo dużo ciekawych faktów, których przeciętny kinoman na pewno nie jest świadomy. Napisana przyjemnym językiem.

Szymon | 2018-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2018