Kłamałem aby żyć : pamiętnik roku niewoli

Okładka książki Kłamałem aby żyć : pamiętnik roku niewoli Aleksander Janta-Połczyński
Okładka książki Kłamałem aby żyć : pamiętnik roku niewoli
Aleksander Janta-Połczyński Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
Książka i Wiedza
1987-01-01
1987-01-01

Okładka książki Korespondencja 1947-1974 Jerzy Giedroyć, Aleksander Janta-Połczyński
Korespondencja... Jerzy Giedroyć, Ale...
Okładka książki Od Staffa do Wojaczka. Poezja polska 1939-1985. Antologia. Tom 1 Krzysztof Kamil Baczyński, Wojciech Bąk, Stanisław Baliński, Zbigniew Bieńkowski, Wacław Bojarski, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Tadeusz Chróścielewski, Stanisław Czernik, Marian Czuchnowski, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Bohdan Drozdowski, Józef Andrzej Frasik, Tadeusz Gajcy, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Huszcza, Kazimiera Iłłakowiczówna, Wacław Iwaniuk, Jarosław Iwaszkiewicz, Aleksander Janta-Połczyński, Mieczysław Jastrun, Anna Kamieńska, Tymoteusz Karpowicz, Jan Koprowski, Jalu Kurek, Jan Lechoń, Czesław Miłosz, Jerzy Niemojowski, Beata Obertyńska, Marian Ośniałowski, Bogdan Ostromęcki, Jan Bolesław Ożóg, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Stanisław Piętak, Jerzy Pietrkiewicz, Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Antoni Słonimski, Leopold Staff, Anatol Stern, Zdzisław Leon Stroiński, Tadeusz Sułkowski, Stanisław Swen-Czachorowski, Anna Świrszczyńska, Andrzej Trzebiński, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Bohdan Urbankowski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Kazimierz Wierzyński, Witold Wirpsza, Józef Wittlin, Karol Wojtyła, Jerzy Zagórski
Od Staffa do W... Krzysztof Kamil Bac...

Trochę miał Janta pecha, że jego najlepszą książką beletrystyczną okazała się być ta, do której tematu dostarczyła mu niewola niemiecka. W jego przypadku była to podwójna niewola, bo nie dość, że był jeńcem wojennym to jeszcze do tego stał się w tym okresie jeńcem języka (francuskiego i niemieckiego) i przez cały ten okres nie używał i nie mógł używać języka polskiego, przynajmniej czynnie. A może jego niewola miała i trzeci poziom? Kto wie...

Książka podobna w pewnym sensie do "Szkiców piórkiem" w tym sensie, że dotyczy praktycznie tego samego okresu i że zawiera możliwie głębokie przemyślenia autora. Niepodobna o tyle, że miał Janta o wiele mniej bodźców zewnętrznych: był końcu jeńcem wojennym i praktycznie niewolniczą siłą roboczą w niemieckim gospodarstwie. Bobkowski jeździł na rowerze po francuskiej Riwierze, kąpał się w morzu i czytał literaturę klasyczną. Dlatego Janta o wiele więcej miejsca poświęca autoanalizie - ciekawie przestawia swój stosunek do pracy, do jej formy i do jej treści.

Ciekawym elementem jest też obraz nastrojów wśród Niemców w tym okresie, na tyle na ile mógł naprawdę go poznać. No i element czasu: książkę napisał w 1943 i wydął po raz pierwszy (po angielsku) w 1944, a więc wtedy kiedy jeszcze wojna nie dotknęła wioski, w której wcześniej pracował. Warta czasu i warta powrotu.

Napisana bardzo abstrakcyjnie, mało skoncentrowana na faktach, zakończenie rozczarowujące.

• Plany biblioteczne
  • Pisarz
  • DP - Do przeczytania
  • Historyczne
  • 2009 Nabytki
  • Wcześniej niż później

Aleksander Janta-Połczyński Kłamałem aby żyć : pamiętnik roku niewoli Zobacz więcej