Sposób na Alcybiadesa

2000-01-01
2000-01-01
83-87080-61-6
Alcybiades literatura dziecięca

"-Tam są wielkie kotły ze śmietaną, takie na parę metrów i właśnie wujek Pędzelkiewicza wpadł do takiego kotła.
Pani Lilkowska patrzyła na nas z niedowierzaniem
— Tak, proszę pani… w dodatku nie było nikogo w pobliżu, maszyny głuszyły krzyk, a ściany kotła były śliskie i nie mógł się wydostać. Całe szczęście, że wujek Pędzelkiewicza ma kartę pływacką, więc nie poszedł na dno, tylko pływał.
— Pływał?
— Tak, pływał, proszę pani. Najpierw kraulem, a potem, jak się zmęczył, to grzbietowym, i to go uratowało…
— To straszne… — mówiła pani Lilkowska."

Pani Lilkowska patrzyła na nas z niedowierzaniem

Niziurski to autor jedyny w swoim rodzaju.
Znów bawiłam się świetnie, zostałam wciągnięta. Przy okazji można się czegoś nauczyć.
Zdobyłam Sposób na rewelacyjną rozrywkę!
Polecam!!

Niziurski to autor jedyny w swoim rodzaju.
Zdobyłam Sposób na rewelacyjną rozrywkę!
Polecam!!

Takie lektury najbardziej kochalam!

Takie lektury najbardziej kochalam!

Ciamciara, Zasępa, Słaby i Pędzel są uczniami klasy ósmej A. Nie przepadają za nauką, ale zależy im na dobrych ocenach.
Gdy dowiedzieli się, że starsze klasy są w posiadaniu metod na poszczególnych nauczycieli, zapragnęli je zdobyć.
Ich skromne fundusze (47 zł.10 gr.) pozwoliły na zakup jedynie tytułowego sposobu na Alcybiadesa (nauczyciela historii). Czworo przyjaciół
wprowadziło tajny plan w życie, nie zauważając, że z czasem zaczyna lubić historię i przygotowania do lekcji.

Jedna z najlepszych książek młodzieżowych, z przezabawnymi, wciągającymi przygodami, pomysłami i intrygującym slangiem.
I jedna z najlepszych powieści Edmunda Niziurskiego.

Klasyka dla młodzieży, moim zdaniem to się nigdy nie zestarzeje. Ja wiem, że już nie ma takich uczniów i takich szkół, takich nauczycieli ale te relacje pomiędzy światami będą zawsze.

W późnej szkole podstawowej była to moja ulubiona lektura. Chyba jedna z najbardziej wciągających i ciekawych pozycji w kanonie lektur szkolnych podstawówki, bo dotycząca szkolnego życia i tylko lekko leciwa. Z perspektywy dorosłego czytelnika w 2023 roku uderzył mnie wątek przedstawienia o Afryce i malowania się uczniów na czarno - kiedyś nas to bawiło, teraz ma niesmaczny wydźwięk.

Super książka, idealna dla nas młodzieży, ponieważ opowiada o szkole dzięki temu ta powieść jest nam bardzo bliska. Z pewnością zasługuje na miano lektury. Jedna z lepszych lektur szkolnych.

Przeczytałem w czasach szkolnych i nawet mnie wciągnęło. Książka na plus.

Przeczytałem w czasach szkolnych i nawet mnie wciągnęło. Książka na plus.

Lektura bez ładu i składu. Nudna, niezrozumiała i ma wiele niedociągnięć. Ledwo dobrnęłam do końca :(

Ósma klasa to nie jest łatwa sprawa, szczególnie kiedy ostatnią rzeczą na jaką się ma ochotę jest nauka, w tej sytuacji uczniom pewnej warszawskiej szkoły pozostaje tylko jedno - SPOSÓB. Jak zmiękczyć nauczyciela od historii, sprawić by nie odpytwtal i uniknąć kolejnej dwójki w dzienniku? Kilku kolegów ze szkolenia ławy postanawia wdrożyć pewien plan w zycie.
Jakie książki są dla was tymi ulubionymi z dzieciństwa? Dla mnie z całą pewnością są to książki Edumnda Niziurskiego a "Sposób na Alcybiadesa" czytalam kilkanaście razy. Dlatego z wielką przyjemnością wróciłam do tej lektury zasluchujac się w tych przygodach i chichocząc od czasu do czasu. Nic się nie zmieniło, dalej kocham tę książkę a ten powrót był wspaniały.
Książka została wydana po raz pierwszy w 1964 roku, ale według mnie niewiele się zmieniło jeżeli chodzi o szkolne realia. Może teraz wszyscy mają komórki i czasy są inne, ale kto w szkole nie kombinował niech pierwszy rzuci kamieniem. 😁
Świetnie się bawiłam i jestem przekonana, że kiedyś jeszcze do tej książki wrócę.

Jakie książki...

• Lektury