Wyzwanie czytelnicze LC

Ci z Dziesiątego Tysiąca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Barbara

Bohaterami jest trójka nastolatków Ion Soggo oraz bliźniacy Alka i Alek Roj. Spotykają się podczas wakacji na stacji badawczej "Pierwszy Zwiadowca", sztucznej planetoidzie, gdzie pracują ich rodzice. Rojowie są Ziemianami, zaś Ion Saturnianinem. Opiekuje się nimi android Robik. Stacja ma przetestować możliwość lotu wielkiego statku kosmicznego poza granice Układu Słonecznego. Ze standardową misją badawczą ze stacji startują dwa kosmoloty, w skład których wchodzą wszyscy naukowcy pracujący na Zwiadowcy. Nastolatki zostają same pod opieką maszyn. Niespodziewanie na skutek kolizji z rzeką meteorów awarii ulega jeden z kosmolotów. Na ratunek rusza mu drugi kosmolot, niestety, także zostaje wciągnięty w strumień. Jedynej pomocy może udzielić trójka nastolatków. Przyjdzie im zmierzyć się nie tylko z obsługą kosmolotu i artylerii, ale także ze zbuntowanym robotem.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1989

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na potrzeby L.C.

Moje pierwsze (w wieku bodaj 10-11 lat) zetknięcie z science fiction i tematyką okołokosmiczną, było dla mnie nad wyraz pozytywnym wstrząsem i objawieniem: tak, to to, co chcę w życiu robić! (badać kosmos, znaczy się ;) – mimo – a może właśnie: dzięki – pewnej idealizacji bohaterów. I tak fakt, że protagonistka powieści Broszkiewicza, Alka Roy, była świetna z przedmiotów ścisłych, nie tylko zgadzał się z moim ówczesnym doświadczeniem, zgodnie z którym np. musiałam dawać korki z matematyki sporej części moich chłopięcych znajomych, ale też, w połączeniu z jej przebojowością i ciętym językiem, tworzył w rezultacie dziewczęcy wzór godny naśladowania i pozbawiony stereotypów genderowych, zgodnie z którymi dziewczyny są/mają być potulniejsze, bierne, pozbawione umiejętności praktycznych i, rzecz jasna, dobre tylko z przedmiotów humanistycznych.

Nie pamiętam już całej fabuły, za to mocno wbił mi się w pamięć moment, gdy trójka nastolatków, śpiesząc z odsieczą swoim odciętym przez rzekę...

Książka ukazała się w 1962 roku. Ponad 50 lat temu! (Niektórych z Was nie było jeszcze na świecie...)

Gdyby ją wznowić, okazałoby się, że to skrzyżowanie powieści dla młodzieży i konwencji science-fiction nieco się zestarzało. Dokonując drobnych poprawek, kilku korekt, opowieść Broszkiewicza da się obronić jako uroczą, optymistyczną, nawet idealistyczną literaturę dla młodszych nastolatków właśnie. Kosmos rozumiany jako dekoracja, odległa przyszłość jako grunt pod fantastyczne wizje - OK. Jednak kreacja bohaterów, tempo wydarzeń, pewne struktura filozoficzna kładąca się cieniem moralizatorstwa - to już razi archaicznością.

Niespieszne dialogi dokumentują zawiązującą się przyjaźń (a może i coś więcej?) pomiędzy trojgiem głównych bohaterów - Ionem, Alkiem i Alką spędzającymi wakacje na rubieżach Wszechświata. Ich rodziny, wybitni naukowcy, badają granice kosmosu, gdy tymczasem dzieci poznają uroki życia na "mechanoplanecie", gdzie całymi dniami mogą nic nie robić. We wszystkim...

Rozka13N | 2016-08-22

Bardzo ciekawa książka, która niesamowicie mi się spodobała. Troszeczkę jej brakowało na zostanie moim ideałem, dlatego jest 9/10 gwiazdek. Szczerze polecam.

Jędrek | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 1969

To był dla mnie początek zainteresowań fantastyką naukową. Co prawda te powieści były bardziej przygodowe i dosyć naiwne, ale od czegoś trzeba zaczynać. To był zdaje się okres upowszechnienia fantastyki. Była modna, tyle że pisana dla niewyrobionego odbiorcy, a zwłaszcza dzieci i młodzieży mogła razić. Już tych powieści nie pamiętam zbyt wiele, ale miło wspominam.

erielle | 2015-11-02

Czytałam to jako dziecko, miałam wtedy może 10 lat. Z książki już nic nie pamiętam, oprócz tytułu i tego, że mi się podobała. :)

patronat | 2016-06-19
Przeczytana: 2013 rok

Przeczytana jakiś czas temu. Jeżeli ktoś nie interesuje się fantastyką naukową i chciałby zacząć - być może jest to do tego dobry tytuł.

Sławomir | 2013-12-03

Z perspektywy 666 lat to cholernie naiwna książka. Jednak wtedy fajnie mi się ją czytało:)

Yod | 2019-01-08
książek: 1960