Dawne rządy i rewolucja

Okładka książki Dawne rządy i rewolucja Alexis de Tocqueville
Okładka książki Dawne rządy i rewolucja
Alexis de Tocqueville Wydawnictwo: De Agostini nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ancien régime et la révolution
De Agostini
2003-01-01
2003-01-01
Władysław Mieczysław Kozłowski
filozofia rewolucja historia konserwatyzm socjologia

Uprzednio zapoznawszy się troszkę z żargonem prawnym bardzo dobrze czyta się Tocquevilla wykładającego jego rozumienie rewolucji francuskiej i jej przyczyn. Autor naprawdę wykonał wiele rzetelnej pracy przed napisaniem książki co dodaje jego analizie wiarygodności. Książkę polecam nie tylko dla fanów historii!

Bardzo ciekawa książką de Tocqueville'a, która zmienia spojrzenie na temat Rewolucji Francuskiej.

To dzieło, z którym każdy powinien się zapoznać

To dzieło, z którym każdy powinien się zapoznać

Ktoś mi wytłumaczy dlaczego tytuł wydany przez Aletheię ma 472 strony, a ten sam tytuł wydany przez Etiudę tylko 168?

Demokracja przetrwa do czasu, kiedy parlament odkryje, że można przekupić społeczeństwo za publiczne pieniądze.
- Alexis

- Alexis

Książka nie jest raczej wybitnym studium politologicznym (dwie klasyczne tezy tej publikacji – rewolucja wybucha wtedy, gdy się poprawia, a porządek rewolucyjny w jakiś sposób zawsze jest kontynuacją ancien regime’u – nie wybijały się jakoś znacząco),ale jest jednak świetna pod względem historycznym (trochę przypomina przy tym książki ze szkoły Annales). Opis stosunków społecznych przed rewolucją był znakomity i obnażał wszystkie grzechy ancien regime’u (rozbuchana i nieczytelna biurokratyczna struktura, rosnąca alienacja grup społecznych),a jednak miał on wiele z obiektywizmu (nie przedstawiano szlachty i duchowieństwa jako żądnych krwi wyzyskiwaczy). Ponadto można skonfrontować twierdzenia Tocqueville’a z „Dawnego ustroju…” z „O demokracji w Ameryce”, aby zobaczyć, że autor potrafił konstruktywnie krytykować zarówno dawny ustrój, jak i demokrację.

„Jesteśmy dosyć oddaleni od Rewolucji, aby sądzić o niej bezstronnie, a jednocześnie dosyć bliscy, aby zrozumieć jej umysłowe oblicze. Wkrótce trudno będzie uczynić to, gdyż wielkie pomyślne rewolucje stają się niezrozumiałymi, dzięki temu, iż doszczętnie usuwają przyczyny, które je zrodziły”

Fantastyczna praca. Czyta się jednym tchem. Trafna teza, że rewolucje wybuchają nie w momencie największego ucisku, lecz po uzyskaniu przez uciskanych pewnych swobód, które działają jak wyzwalacz w reakcji łańcuchowej do kolejnych roszczeń.

Polecam. Książka odnosząca się do dawnych i jeszcze dawniejszych czasów (jest ona również dobrym źródłem wiedzy o dawnej Francji i jej systemie),a mimo to wnioski autora są niesamowicie aktualne.

Błyskotliwa rozprawa z demonami Rewolucji Francuskiej. Zmienia pogląd czytelnika na tematy polityczne. Wielki Francuz z tego Tocqueville'a.

Doszłem do księgi drugiej i...coś mi nie pasowało...porównójąc z tłumaczeniem Anny Wolskiej 1970 stwierdzam,że ktoś...nie chcący chyba tą książkę tłumaczył/wydał.

Na półkach: , , , , , ,

Autorem jest francuski myśliciel polityczny i socjolog. Przed Rewolucją Francuską uciekł wraz z rodzicami do Anglii. Powrócił gdy Napoleon doszedł do władzy i został ministrem spraw zagranicznych. W swoich badaniach zajmował się demokracją. Spędził 9 miesięcy w USA i później wydał książkę o tamtejszej demokracji. Później jeszcze obserwował demokrację w Anglii i Irlandię. Ciekawe jest to, że dopiero w swojej ostatniej książce zajmuje się właśnie Rewolucją Francuską. Przy czym miał wgląd w olbrzymią ilość dokumentów z lat przed rewolucją i dzięki temu mógł śledzić ścieżki, które doprowadziły do rewolucji. Jego wnioski nie dotyczą wyłącznie Rewolucji Francuskiej, ale ogólnie co doprowadza do rewolucji w danym kraju. Porównuje przy tym sposób rządów w innych krajach i zastanawia się dlaczego wyłącznie we Francji wybuchła rewolucja. Rewolucja Francuska była rewolucją polityczną o sposobie działania rewolucji religijnej i stała się czymś na kształt nowej religii. Rewolucja nie wybucha w momencie największego kryzysu, ale kiedy sytuacja się poprawia, jednak wolniej niż tego oczekuje społeczeństwo. Uznaje jednak, że każda rewolucja jest złem, gdyż czyni z ludźmi to co chce i zabija ducha demokracji i wolności. Ciekawa książka, jednak dość ciężko się czyta. Moje przekład Wł. M. Kozłowskiego jest z 1907 roku i napisany jest w języku polskim z tamtego okresu. Dobrą stroną, że można ją przeczytać na stronach wikipedii.
Polecam wszystkim zainteresowanym polityką i historią.

• Filozofia
  • Polityka