Na świecie zapanowała moda na regulację, zwłaszcza w sektorach o charakterze monopoli naturalnych, w tym także w energetyce. Najogólniej rzecz ujmując idzie o takie oddziaływanie państwa na zachowania podmiotów gospodarczych, w ramach ustalonych zasad i reguł prawnych, aby skłonić je do efektywniejszego działania, a tym samym ochronić odbiorców energii przed ich dyktatem cenowym. Mamy za sobą prawie letni okres funkcjonowania w Polsce Regulatora energetyki. Cały system prawny i instytucjonalny regulacji w energetyce był u nas tworzony w zasadzie od podstaw. Wzorowany był na doświadczeniach zarówno amerykańskich ponad letnia tradycja regulacji jak i europejskich. Zdaniem autorów tej publikacji, nadszedł czas, by dokonać przynajmniej wstępnej oceny efektów działania zarówno prawa, jak i instytucji regulacyjnej. Celowi temu ma służyć niniejsza publikacja

Chaoticreader | 2016-11-15