Mali nadludzie

Wydawnictwo: Śląsk
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Karolina

Zbiór zawierał opowiadania z czasów okupacji o volksdeutschach, granatowych policjantach i innych podpisujących cyrografy współpracy z okupantem.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

GZal | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Nie jest łatwo znaleźć tę książkę. W 1967 roku wydana została w nakładzie dziesięciu tysięcy egzemplarzy rzadko pojawiała się na portalach aukcyjnych i w antykwariatach, żeby ją od ręki kupić. Na szczęście dwa egzemplarze są dostępne w Bibliotece Narodowej w Warszawie (i w kilku innych bibliotekach w Polsce). Tytuł książki jest genialny. Niesie ogromny ładunek informacyjny w zaledwie dwóch słowach, do tego dochodzi okładka z ilustracją Andrzeja Czeczota. Mali nadludzie.

Autorem tego zbioru dłuższych opowiadań jest Roman Tomczyk. Pisarz, dziennikarz, współpracownik Tygodnika Powszechnego. Szukając tej jego książki trafiłem na tekst Olgerda Dziechciarza w Przeglądzie Olkuskim. Jak wynika z tego materiału łatwo mu nie było w peerelowskiej Polsce, a podejrzewam, że również dziś opowiadania w zbiorze Mali nadludzie nie przysporzyłyby mu sympatii tych wszystkich dla których świat jest czarno biały – dobrzy Polacy i źli Niemcy.

[...]
całość: