Mali nadludzie

Roman Tomczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" literatura piękna
Wydawnictwo "Śląsk"
1967-01-01
1967-01-01
II wojna światowa kolaboracja granatowa policja

Kolejna z tych niepozornych a świetnych książek, na które trafiam przypadkiem, kupując je niejako przy okazji, dla dopełnienia paczki z allegro.
Ot, niby zwyczajne, wojenne historie, jakich kiedyś dużo się ukazywało - ale tutaj głównymi bohaterami są ci, którzy próbowali polepszyć swój los, zmieniając stronę (mówiąc oględnie). A takich opowieści zbyt wiele jednak nie powstało.
Ciekawie napisane, sporo różnych okupacyjnych smaczków, a do tego jeszcze doskonale zatytułowane. Nie nudziłem się przy lekturze :)

Nie jest łatwo znaleźć tę książkę. W 1967 roku wydana została w nakładzie dziesięciu tysięcy egzemplarzy rzadko pojawiała się na portalach aukcyjnych i w antykwariatach, żeby ją od ręki kupić. Na szczęście dwa egzemplarze są dostępne w Bibliotece Narodowej w Warszawie (i w kilku innych bibliotekach w Polsce). Tytuł książki jest genialny. Niesie ogromny ładunek informacyjny w zaledwie dwóch słowach, do tego dochodzi okładka z ilustracją Andrzeja Czeczota. Mali nadludzie.

Autorem tego zbioru dłuższych opowiadań jest Roman Tomczyk. Pisarz, dziennikarz, współpracownik Tygodnika Powszechnego. Szukając tej jego książki trafiłem na tekst Olgerda Dziechciarza w Przeglądzie Olkuskim. Jak wynika z tego materiału łatwo mu nie było w peerelowskiej Polsce, a podejrzewam, że również dziś opowiadania w zbiorze Mali nadludzie nie przysporzyłyby mu sympatii tych wszystkich dla których świat jest czarno biały – dobrzy Polacy i źli Niemcy.

[...]
całość:

• ChcęEbooka
  • 2005

Dodaj cytat z książki Mali nadludzie