filozofowie
filozofia i etyka

Ostatni cykl wykładów telewizyjnych prof. Kołakowskiego emitowanych przez Program 2 TVP. W III serii pytania zadają nam tacy mistrzowie, jak Kant, Hegel, Kierkegaard, Nietzsche, Heidegger, Jaspers i... Plotyn. Tak - na zakończenie swych prezentacji Kołakowski wraca do starożytności, uważając myśl Plotyna za rdzeń europejskiej metafizyki. A oto niektóre pytania, jakie nam stawiają bohaterowie...

A oto niektóre pytania, jakie nam stawiają bohaterowie ostatniego tomu:
Wedle jakich wskaźników moglibyśmy oceniać postęp w dziejach, jeśli zrezygnujemy z odniesienia do dobra i zła moralnego?
Czy można pomyśleć, że dobre rzeczy i przyjemności, jakich w życiu dane jest nam doświadczać, są tylko zjawiskiem czysto negatywnym, brakiem cierpienia i bólu?
Gdybyśmy uwierzyli w teorię wiecznego powrotu, w to, że będziemy w nieskończoność powtarzać we wszystkich detalach nasze życie - czy byłaby to rzecz zachęcająca, przerażająca czy obojętna?
Mamy uprawiać wolę mocy i tworzyć własny sens życia, nie troszcząc się o odziedziczone reguły dobra i zła. Czy więc wielki artysta różni się w swej wielkości od wielkiego zbrodniarza, czy mamy obu tak samo podziwiać, skoro obaj sobie sens życia zbudowali, jak chcieli?
Czy można uwierzyć, że ludzie staną się lepsi, jeśli się ich przekona, że życie kończy się niechybną porażką, że nie ma pocieszenia ani zbawienia?
Czy w ogólności pytanie „co to znaczy być?” ma sens, czy wolno takie pytanie zadawać z nadzieją, że jest na nie odpowiedź?

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2006

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

| 2016-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.05
Przeczytana: 08 maja 2016

W serii trzeciej z jednym wyjątkiem (Plotyn) Kołakowski pochyla się nad filozofami dziewiętnastowiecznymi i współczesnymi. Wyszukuje problemy trudne do rozwiązania, paradoksy i sprzeczności. U wielu myślicieli na pierwszy plan wysuwa się pesymizm, negacja, ostra krytyka współczesności. Jak zawsze podejmowany jest temat Boga, duszy, związku duszy z ciałem, świadomości, języka, znaczeń.

mieszka | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Oceniać filozofia to tak jak oceniać zagadkę świata.
Niemożliwe.
Niewykonalne.
Mogę tylko zadawać kolejne pytania.

Jacek Jagosz | 2017-12-04
Przeczytana: 07 grudnia 2017