Przekładanka

Okładka książki Przekładanka Karol Wilt
Okładka książki Przekładanka
Karol Wilt Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
Seria z Jamnikiem
Czytelnik
1983-09-01
1968-01-01
kryminał sensacja Modzelewska Natalia

Gdyby to był film lub spektakl, nazwałabym go kameralnym. Bo akcja toczy się w mieszkaniu przez kilka godzin i jest to rozmowa dwóch osób: psychiatry i kryminologa współpracujących z milicją. Analizując zeznania i portrety psychologiczne świadków i podejrzanych, próbują oni dojść, kto zabił piękną studentkę. Dziewczyna prowadziła dość swobodny tryb życia, miała wielu exadoratorów, niektórzy z nich mieli powód do zemsty. Mimo tej "statycznej" formy książkę czyta się z zaciekawieniem, a rozwiązanie jest zaskakujące. Podobnie jak pozostałe dwa kryminały autorki (pod męskim pseudonimem) jest dobrze napisana i wyróżnia się na plus wśród powieści milicyjnych.

Warszawa, początek lutego 1966 roku. W jednym z mieszkań zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Wszystko wskazuje na to, że Agnieszka Marczak odkręciła kurki z gazem i popełniła samobójstwo…

Więcej na:

Więcej na:

Dość ciekawy przykład kryminału detektywistycznego. Niemal cała intryga rozgrywa się jednego wieczora, w jednym pokoju. Bohaterowie analizują fakty i wyciągają wnioski, oceniają potencjalnych podejrzanych żeby wyłonić winnego zabójstwa. Koniec końców może troszkę zanadto przekombinowana, ale mimo wszystko bardzo dobrze się czyta "Przekładankę".

Ciekawy i dobrze napisany kryminał. Idealny na deski teatralne albo do sfilmowania.. Po prostu perełka. P.olecam

Bardzo dobry kryminał, Mocno psychologiczny, ale czyta się świetnie.

Bardzo dobry kryminał, Mocno psychologiczny, ale czyta się świetnie.

Scena jak z PRL-owskiej Kobry. Kawalerka i dwóch aktorów..... a wyszedł świetny kryminał.
Dwie osoby zaangażowane jako konsultanci do sprawy zabójstwa młodej dziewczyny Agnieszki Marczak. Jeden z nich to Wołodko - radca prawny, kryminolog z zamiłowania i rzeczoznawca milicyjny, drugi Leszek Gellert psychiatra. Ich zadaniem jest jak najdalej posunięta eliminacja z szerokiego kręgu osób podejrzanych tych osób, które ze względów charakterologicznych nie mogły popełnić zbrodni.
Z czasem jednak jesteśmy świadkami śmiertelnego pojedynku pomiędzy obu rzeczoznawcami, gdyż jak się okazuje to jeden z nich jest sprawcą zabójstwa Agnieszki a drugi o tym wie. Jeden próbuje otruć drugiego ale ten przewidując ten zamiar uprzedza jego ruchy i zamienia kieliszek ze śmiercionośnym płynem.
W efekcie wychodzi jeden z najlepszych milicyjnych kryminałów o frapującej fabule i nieoczekiwanym finale.

• Kryminały
  • Kryminał