Mitologia społeczna w literaturze fantastycznonaukowej

Okładka książki Mitologia społeczna w literaturze fantastycznonaukowej Szymon Hrebenda
Okładka książki Mitologia społeczna w literaturze fantastycznonaukowej
Szymon Hrebenda Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
2000-01-01
2000-01-01
83-226-0955-8
Literatura sf historia Mitologia

Okładka książki Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk" - Historia, Przewodnik Piotr Adamczyk, Tomasz Biskup, Szymon Hrebenda, Tomas Kamensky, Waldemar Machoń, Dariusz Pietrucha, Adam Polczyk, J. Ptaszkowski, Michał Sindera, Tomasz Śmiałek, Tomasz Szemalikowski, Petr Taborsky, Mirosław Warwas
Fortyfikacje O... Piotr Adamczyk, Tom...

Sięgnęłam więc po jedną z książek, którą czytałam już jakiś czas temu i którą uznałam za ciekawą. Zadaniem było odkurzenie sobie kategorii pojęciowej "mitu" i nie sięganie do Eliadego. Ot, odświeżam sobie podstawy nie tyle teoretyczno-literackie, co raczej socjologiczno-politologiczne.

Książką na którą się rzuciłam była: "Mitologia społeczna w literaturze fantastycznonaukowej" Szymona Hrebendy, wydana w 2000, w Wydawnictwie UŚ.

To niewielka książeczka, ale napakowana wiedzą.

Polecam ją każdemu, bo mimo iż zdecydowanie jest to pozycja z gatunku literatury naukowej, to nie wrzuca czytelnika w środek dywagacji o roli mitu oraz o mitach jako takich. Nie, Hrebenda prowadzi czytelnika za rękę. Wymaga od niego uwagi, to prawda, ale nie stawia bariery poznawczej. Jeśli zatem ktoś nie jest literaturoznawcą/polonistą/politologiem/znawcą SF też da sobie radę. Słowo daję.

Idziemy szybko, ale konkretnie, przez zagadnienia naukowe związane z mitami.

Mamy zatem od razu, na wstępie, podkreślone wyraźnie, że "mit stanowi główny czynnik konstytuujący społeczeństwo" [s.9], jest bowiem łącznikiem między tym, czego człowiek nie wie, nie ogarnia, a chęcią zrozumienia rzeczywistości.

Ciekawe jest podejście autora, który podkreśla, że współczesna nauka przejmuje wiele cech mitu, ponieważ nikt, nawet naukowcy, nie są w stanie rozumieć jej w całości.

Juz wyjaśniam moje rozumienie: jesteś naukowcem w pewnej, dość wąskiej dziedzinie? Kudos for you! W pozostałych jesteś laikiem. Wiesz, jak skomplikowana jest rzeczywistość, w której się poruszasz i nie możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że tak samo precyzyjnie jesteś w stanie objaśnić wszystko inne. Niektórych rzeczy może nawet nie rozumiesz, w związku z tym zapośredniczasz te niezrozumiałe części rzeczywistości za pomocą współczesnych mitów naukowych, za pomocą pojęć "popularnonaukowych", które z natury swojej pewne rzeczy spłaszczają.

Gdybyśmy nie używali podobnych mechanizmów - argumentuje Autor - to większość społeczeństwa byłaby zupełnie odcięta od nauki i jej dorobku. [s. 133]

To oczywiście spłaszczenie tezy i języka autora, ale dokonuję interpretacji, żeby lepiej przyswoić jego tezy.

Mit i nauka, mit i polityka

W początkowej, wprowadzającej w zagadnienie mitu części książki, Autor zajmuje się nie tylko stosunkiem mitu i nauki, ale także mitu i polityki. Tutaj, jak wszyscy wiemy i rozumiemy "Najpowszechniejszy sposób jego stosowania stanowi sprawowanie kontroli nad społeczeństwem. Mit staje się w tym momencie narzędziem do manipulowania emocjami społeczeństwa, a tym samym do wymuszania na nim pożądanych postaw". [s. 39-40]

Dlaczego? Bo mity, wszelkie, pokazują gotowe, łatwo przyjmowane konstrukcje, które przyjmuje się na wiarę. Nie trzeba odpowiadać "po co?", "jak?", "dlaczego?". Mit się przyjmuje, bo jego symbolika "się podoba", "trafia", bo w wystarczający sposób tłumaczy świat.

Nieważne czy mit jest liberalny, religijny, komunistyczny, ich działanie jest podobne.

W drugiej części książki Hrebenda zajmuje się SF i rolą mitu w tej literaturze.

Musze przyznać, że o ile pierwsza część książki, ze względu na jej charakter - kompendium wiedzy - była interesująca i inspirująca, to druga była - z racji na konieczność dokonania wyboru materiałów do analizy - nieco rozczarowująca.

Fantastyka mocno się rozwinęła i brakowało i wątków, i głebszej, ale i konkretniejszej analizy.

Mit i fantastyka naukowa.

Autor "Mitologii społecznej w literaturze fantastycznonaukowej" wskazuje na różnicę między mitem a SF. Ten pierwszy sięga wstecz i na podstawie przeszłych doświadczeń pokazuje postawy i zachowani pożądane obecnie. SF sięga do przeszłości i teraźniejszości, podobnie: budując wzorzec pożądanych postaw i zachowań, ale umieszcza je w przyszłości, jakby dodatkowo je mitologizując.

Hrebenda analizuje mity liberalne oraz socjalistyczne, kategoryzując je, komunizm uznając wręcz za jeden z mitów. Pokazuje powieści pisane po obu stronach żelaznej kurtyny, wskazując jaki mit widać w której z nich.

Następnie przechodzi do tych książek, które występują przeciw mitom, walczą z nimi i obalają je.
Zajmuje się tu i "Ślimakiem na zboczu" Strugackich i "Grą Endera" Orsona Carda.

Utopie i wielkie serie SF

Końcowa część to rozdział poświęcony utopiom i szerokiemu spojrzeniu na społeczeństwa i społeczności z poziomu mitu. Hrebenda omawia cykl "Fundacji" Asimowa, udowadniając, że pokazując społeczeństwo od jego początków do upadku, Asimov uruchamia cały szereg mitów, które śledzimy z tomu na tom. Przywołuje również "Diunę" Franka Herberta i trylogię Helikonii Briana Aldissa jako szersze ujęcia tego podejścia. O ile bowiem Asinow skupia się na polityce i socjologii, to i Herbert, i Aldiss biorą na tapetę mity ekologiczne oraz religijne.

Ogólnie rzecz ujmując uznaję "Mitologię społeczną w literaturze fantastycznonaukowej" Prebendy za pożyteczną książkę, zwłaszcza w jej pierwszej, teoretycznej części. Druga niestety zdążyła się zdezaktualizować w ciągu 20 lat.

Musze przyznać, że niezwykłym było czytanie cytatów z prac naukowych z lat 70., 40. i wcześniejszych, które nie straciły na aktualności. To jest jednak magia nauki;)

Książką na którą się rzuciłam była: "Mitologia społeczna w literaturze...

Na półkach: , , , , , ,

Niezła podbudowa teoretyczna, choć oczywiście dziś dysponujemy większą ilością prac dotyczących fantastyki niż czternaście lat temu, no i autor popełnia grzech pierworodny każdego nie-religioznawcy piszącego o micie: nadmierne zaufanie do Eliadego. Dobór przykładów marniutki i przy tak rozbudowanej bazie teoretycznej można byłoby część "praktyczną" zrobić obszerniejszą i ciekawszą. Tu dla autora wielki minus.

Rozbawiło mnie cytowanie artykułu z "Nie z tej ziemi". Poważnie, autorze? Poważnie?

• Mit
  • Science fiction
  • Mitoznawstwo, Symbolika
  • Nauka o literaturze, historia literatury
  • Językoznawstwo i nauka o literaturze
  • Socjologia i politologia

Dodaj cytat z książki Mitologia społeczna w literaturze fantastycznonaukowej