5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-0401-47-50
pieśni religijne, hymn Polski
historia
takisobiejac

Książka Bogdana Zakrzewskiego na temat katolickiej pieśni "Boże, coś Polskę", która była najpoważniejszym "rywalem" Mazurka Dąbrowskiego do tego, by stać się hymnem Polski.

źródło opisu: Opis autorski użytkownika takisobiejac

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Koval | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Autor mógł sobie postawić dowolną tezę, a następnie dowodzić jej słuszności, ale dla mnie osobiście na hymn Polski wcale niegorzej nadawałaby się „My, pierwsza brygada…” – pieśń, która niesie ze sobą odpowiedni ładunek emocjonalny i wypada przynajmniej porównywalnie dobrze, co „Mazurek Dąbrowskiego”.
Co się zaś tyczy kolęd, to moim zdaniem najbardziej intresującą jest „Bóg się rodzi”, gdyż ze względu na swoją treść odstaje od większości innych, które są prościutkie w swoim przekazie i nie zostały napisane tak artystycznie jak zrobił to Karpiński (autor kolędy). Naszpikowanie jej oksymoronami sprawia, że wymaga ona odrobiny zastanowienia, co bardzo sobie w niej cenię.

rowena77 | 2012-06-04
Na półkach: Przeczytane, Ebooki