Boże, coś Polskę Alojzego Felińskiego

1983-01-01
59 min.
83-0401-47-50
pieśni religijne hymn Polski

Autor mógł sobie postawić dowolną tezę, a następnie dowodzić jej słuszności, ale dla mnie osobiście na hymn Polski wcale niegorzej nadawałaby się „My, pierwsza brygada…” – pieśń, która niesie ze sobą odpowiedni ładunek emocjonalny i wypada przynajmniej porównywalnie dobrze, co „Mazurek Dąbrowskiego”.
Co się zaś tyczy kolęd, to moim zdaniem najbardziej intresującą jest „Bóg się rodzi”, gdyż ze względu na swoją treść odstaje od większości innych, które są prościutkie w swoim przekazie i nie zostały napisane tak artystycznie jak zrobił to Karpiński (autor kolędy). Naszpikowanie jej oksymoronami sprawia, że wymaga ona odrobiny zastanowienia, co bardzo sobie w niej cenię.

Co się zaś tyczy kolęd, to moim zdaniem najbardziej intresującą jest „Bóg...

• Popularnonaukowe oraz inne naukowe
  • Mam PDF