Złota gałąź. T. 1

Tłumaczenie: Henryk Krzeczkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Kieszonkowa PIW". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Golden bough
popularnonaukowa
Czytam

Sir James George Frazer (1854-1941), filolog klasyczny, antropolog, historyk wierzeń I religii, ogłosił pierwsze wydania „Złotej gałęzi” w 1890 r.; trzecie wydanie – rozszerzone do dwunastu tomów – ukazało się w latach 1911-1915. dzieło to poświęcone jest badaniu mitów, kultów i wierzeń pierwotnych, magii, totemizmu, politeizmu w wielu krajach różnych kontynentów i w różnych okresach rozwoju ludzkości. Frazer był zwolennikiem ewolucjonizmu i metody porównawczej w badaniach etnologicznych i antropologicznych. Współczesna nauka dokonała wprawdzie rewizji i korekty wielu jego twierdzeń i ustaleń, lecz mimo to „Złota gałąź”, napisana bardzo żywo i barwnie, pozostała podstawową i cenioną lekturą. Jest prawdziwą skarbnicą ciekawych wiadomości nie znanych szerszemu ogółowi, szczególnie interesujących właśnie dzięki stosowanej metodzie porównawczej, która pozwala na wydobycie nieoczekiwanych podobieństw wierzeń i obyczajów ludów odległych w czasie i przestrzeni. O powodzeniu „Złotej gałęzi” w Polsce świadczy obecnie piąte jej wydanie. Podstawa tłumaczenia polskiego jest skrócona wersja oryginału, przygotowana przez samego autora w r. 1922

Jacek Marchwicki | 2019-06-18

Niezależnie od swojego statusu klasyka, największymi zaletami jest zawadiacki cynizm Frazera i podziw, który wzbudza natłok informacji, które czasami zwyczajnie można przelecieć oczyma, bo jako przykłady wplecione w narracje czasami przejmują ją dla siebie, robiąc się lekko przytłaczające. Ewolucjonizm is dead mimo, że po Złotej Gałęzi można się w nim na nowo zakochać.

czerwienkoszenilowa | 2019-01-20
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Przez monumentalne (a i tak to, co mam, to tylko streszczenie 12-tu tomów) dzieło G. Frazera przebijałem się prawie miesiąc. Pod koniec to była prawdziwa walka. Ale było warto. Nie jestem antropologiem, dlatego lekturze tej zawdzięczam sporo nowych myśli, a także odkryć rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Dzięki niej zacząłem się lubować w dziwacznych, pozornie bezsensownych rytuałach i wierzeniach. Nauczyłem się również podchodzić do nich w sposób racjonalny, naukowy, co uważam za istotne obserwując jak szybko współcześnie powstają praktyki szamańskie, neopogańskie i podobne. Jestem też całkowicie przekonany, że ze Złotej Gałęzi garściami czerpała J.K. Rowling tworząc serię powieści o Harrym Potterze.
Tyle z zysków. Jeśli chodzi o straty, "Złota gałąź" całkowicie zdruzgotała resztki mojej wiary w religię chrześcijańską, stanowiącą powstały w Rzymie zlepek wierzeń i rytuałów pogańskich. Nie odnosi się to jednak do filozofii Jezusa Chrystusa, która po lekturze książki...

Maciek | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

Do merytorycznej i/lub fachowej oceny brak mi wiedzy, wykształcenia. Pozycja dość powszechnie uznawana za "klasyka gatunku" jeśli idzie o tę dziedzinę, pomimo czasu jaki minął od jej napisania - na "chłopski rozum" zapewne zatem nie przypadkiem.
Osobiście, oceniając jako laik, nieco mnie to dziwi/dziwiło biorąc pod uwagę delikatnie mówiąc przestarzałe (z perspektywy współczesnej), by nie powiedzieć mało naukowe spojrzenie/podejście autora - zwłaszcza w kontekście opisywanych przez niego "prymitywnych" kultur i wierzeń. Z czasem owo poczucie wyższości i brak otwartości, o szacunku nie wspominając zaczęło mnie irytować i niemal skłoniło do książki odłożenia, ale... Gdy pamięta się o kontekście, miejscu i czasie w jakim była napisana i oddzieli wynikające z owych, podejście autora, od zgromadzonego i przekazywanego materiału, niezwykle ciekawa i pod wieloma względami imponująca książka. Zwłaszcza jeśli kogoś interesuje tego typu tematyka, bo wymaga pewnej dozy samozaparcia - moim...

Ruda1301 | 2018-06-28

polecam dla fanów antropologii :) obowiązkowe!

ManoCornuta | 2017-08-30

Kufer rozmaitości. Jedyne co mnie irytowało podczas lektury to fakt, iż nie będąc biegłym w tajnikach antropologii często musiałem wracać aby przypomnieć sobie "co to było". Polecam gorąco, dobra na zimowe wieczory.

Bartek | 2017-08-07

Duża porcja wiedzy na temat wierzeń magicznych i religii. Osobiście urzekł mnie język Frazera, który powodował że książkę mimo swoich objętości czytało się z zapartym tchem :) Polecam wszystkim zainteresowanym temat!

veinylover | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Jedna z najważniejszych książek, jakie kiedykolwiek napisano. Przeczytałem ją jakiś czas temu, jednak wstawiam datę dzisiejszą bo recenzję postanowiłem wstawić dziś, pod impulsem pewnej dyskusji.
Książka ukazuje poszukiwania przez autora myślenia magicznego, które towarzyszyło ludzkości od zarania dziejów, a które dało początek religiom pierwotnym, no i które wplotło się także nieomal niezauważenie również w jedyną religię nowoczesnego typu - chrześcijaństwo.
Owo myślenie magiczne polegało na tym, iż wynikało z przekonania, że odprawiając pewne rytuały można zmienić rzeczywistość materialną. Należy w nim przebłagać jakieś bóstwa, odczynić czary i wszystko co złego mogłoby nas spotkać, zostanie oddalone.

Moje refleksje wokół tej książki.
W dzisiejszych czasach myślenie magiczne trwa nadal. Całe zastępy nowoczesnych barbarzyńców wierzą w astrologię, różdżkarstwo, tajemnicze „energie astralne”, reinkarnację, wróżby - wydaje się nawet książki, których wartość nie przekracza wartości...

Roman Dłużniewski | 2016-12-01

Trudna książka. Niezorientowanego czytelnika śmiertelnie zanudzi. Frazer z wyżyn swojej brytyjskości spogląda na maluczkich i głupiutkich na innych kontynentach. Dla pasjonatów.

Ahsan | 2016-09-17
Przeczytana: wrzesień 2016

Książka niewątpliwie należy do kanonu źródeł wiedzy antropologicznej. Erudycja, szeroka wiedza i ciekawy styl autora sprawiają, że książkę czyta się ciekawie i z zaangażowaniem. Polecam.

"Złota gałąź" to zabytek absolutny, praca niezwykle niegdyś wpływowa, na swoje czasy bardzo nowatorska i operująca bardzo szerokim zakresem obserwacji dotyczących ludów całego świata. Co z tego wszystkiego zostało dzisiaj? Wiele opinii, które Frazer zawarł w tej książce, jest już zdezaktualizowanych, niejednokrotnie jego pomysły są bardzo arbitralne (i po prostu chybione). Polski wybór wydany w ramach Serii Ceramowskiej sprawia wrażenie pracy bardzo chaotycznej, w której różne przykłady praktyk magicznych i obyczajów ludowych wyliczane są właściwie bez ładu i składu. Poza tym przebija ze "Złotej gałęzi" pogarda Brytyjczyka-racjonalisty do reszty świata, bynajmniej nie tylko świata dzikich. Myślę, że książka ta warta jest lektury właśnie jako zabytek naukowej refleksji na temat magii i religii, a nie jako źródło rzetelnej wiedzy o nich.

Tomasz Babnis

P.S.
Oczywiście "gloria primis" etc.