Faust

Reclam Verlag
1915-01-01
1915-01-01
niemiecki

Czytałem Fausta całe wieki temu, w innym przekładzie, moim zdaniem lepszym. Ten tu, Andrzeja Lama może i jest przystępniejszy dla czytelnika, jednak nie do końca przypadł mi do gustu. Poza tym, to dalej klasyka literatury z motywem, który potem nie raz inspirował innych pisarzy i artystów. Balansujący gdzieś na pograniczu Oświecenia i Romantyzmu Faust jest już chyba nawet ikoną popkultury. Historia znudzonego i rozczarowanego życiem doktora nauk wszelakich, który nawiązuje pakt z Mefistofelesem Goethe podzielił na dwie części, z czego pierwsza bardziej mi się podobała, szczególnie ze względu na opis Nocy Walpurgii jak i innych diabelskich spraw. Utwór jest ponadczasowy, mimo że napisany wieki temu, ale po tym chyba poznaje się geniusza, a za takiego uchodził niemiecki pisarz w momencie pisania tego dramatu. Pełno tu dowodów na erudycję pisarza i jego znajomość wiedzy tajemnej czy mitologii, na przykład greckiej. Sama postać Fausta wydaje się trochę irytująca, za to prawdziwy prym wiedzie tu Mefistofeles i to on dla mnie jest tu bohaterem, na którego warto zwrócić uwagę. Diabeł wszak zawsze jest ciekawy, popisuje się mocą i poczuciem humoru i chce się być w jego towarzystwie, nawet jeśli może nas to zaprowadzić do Piekła. Choć ponoć nie jest aż taki straszny jak go malują...Faust jest z pewnością arcydziełem i utworem wybitnym, ale trzeba też pamiętać, że nie łatwym. Mimo to uważam, że warto się z nim zapoznać i mieć go w swojej biblioteczce, bo to lektura, która daje satysfakcję i można do niej wracać i za każdym razem odkrywać w niej coś nowego. Po prostu mistrzostwo literatury. Polecam!!!

Chryste, co za spadek formy! Druga część wiele gorsza od pierwszej - wyraźnie wtórna - pisana jak przez innego autora, który na siłę wepchnął się do książki, podobnie jak wersy wpychane były na siłę, by zrymować z "krzesło". Goethe starzał się szybko, ale mógł zestarzeć jeszcze szybciej, by tej drugiej części... no... nie napisać.
O pierwszej nic nie powiem, bo o pięknym i dobrym niewiele można gadać; 9 gwiazdek dla niej, a druga część może wziąć resztę.

O pierwszej nic nie powiem, bo o pięknym i...

Faust to bardzo interesująca, acz specyficzna pozycja, która moim zdaniem może mieć problem ze znalezieniem docelowej grupy odbiorców. Spowodowane jest to wiekiem tej książki, sposobem jej napisania oraz postaciami, które wielu osobom raczej nie przypadną do gustu.

Osobiście uważam, że książce daleko do arcydzieła bądź czegoś wybitnego, lecz bardzo dobrze ukazuje jak chciwi, głupi i zaślepieni potrafią być ludzie poprzez postać Fausta. Jest to dobra postać, lecz z powodu jego charakteru i decyzji większość czytelników go nie polubi. Dlaczego? Ponieważ przedstawia osobę, którą każdy z nas może się stać. Zepsutą nieprzystępną osobę, przy której nawet Szatan wydaje się kimś sympatycznym. Ideał samolubnego i aroganckiego głupca, który myśli przede wszystkim o sobie.

Spośród wszystkich lektur na liście ministerstwa Faust jest moim zdaniem jedną z najlepszych pozycji, lecz raczej niewielu z nas mogłoby się utożsamiać z Faustem i wiele osób może nie czerpać przyjemności z lektury. Niestety, lecz jest to jedna z tych książek, które w teorii nie powinny sprawiać nam przyjemności a skłaniać do przemyśleń.

P.S. Druga część o wiele gorsza i zaniża ocenę z 8 do 7.

Postać Fausta dla mnie niezwykle irytująca. Sam diabeł nie potrafił mu dogodzić. Wszystkiego mu było mało, wciąż szukał nowych podniet, sprowadzając nieszczęścia na często Bogu ducha winne osoby. Przez większość lektury współczułam Mefistofelesowi, że musi się z Faustem użerać.

Fabuła błaha, ale ciekawa, obudowanie w rozważania, metafory, nawiązania do mitów, sprawia, że utwór staje się dziełem, ale też trudnym w odbiorze.

Książce niewiele brakuje do bycia literally me, ale nią nie jest (ku nieświadomej uciesze najbliższych),porządny kawał literatury. Chciałem przeczytać od dawna, a jej obecność na studiach jedynie mnie do tego zmotywowała i bardzo dobrze.

Wysłuchane jako audiobook w wykonaniu Pana Popczyńskiego. Świetnie odegrana rola Mefistofelesa, ale reszta postaci (prawdopodobnie z powodu tego, jak są napisane) wypada słabo.
Wstęp - niepotrzebny i zniechęcający. Nie mogłam czerpać satysfakcji z wątków miłosnych ze względu na drastyczną różnicę wieku między kochankami, oraz z powodu tego, jak dziwnie i nienaturalnie cała ta historia się rozegrała.
Napisane jest jednak pięknym językiem i głównie z tego powodu "Faust" otrzymał ode mnie tak wysoką ocenę. Oraz za Mefistofelesa.

Może i arcydzieło, lecz przeczytałem je bez wielkiego entuzjazmu. Zdecydowanie bardziej do gustu przypadło mi inne dzieło tego autora, czyli "Cierpienia młodego Wertera".

"Poezjo, święta mowo,
W niebo wschodzące słowo!"
To słowa zaczerpnięte z aktu trzeciego części drugiej. Słowa te cisną się na usta po przeczytaniu tego wybitnego dzieła Goethego. Autor dał w dziele popis swych umiejętności poetyckich i stworzył dzieło niezwykłe, skomplikowane, wymyślne wręcz i uznania godne. Poezja w nim zawarta w umysł oraz serce się wlewa w sposób wyjątkowo udany i czaruje niebiańsko.
"Radość jawi się nam,
A ból czyha już w cieniu".
Te słowa wypowiadają Faust i Helena w tym samym akcie. Dlaczego te słowa tu przytoczyłem? Dlatego, że dzieło jest w dużej mierze ironiczne i groteskowe, z wieloma zabawnymi sytuacjami, ale jest to też w dużej mierze śmiech przez łzy, a wiele gorzkich prawd o ludziach i ich historii można z niego wyciągnąć. Adam Pomorski, tłumacz dzieła słusznie napisał, iż jest to "bardzo poważny żart". Pogodne akcenty sąsiadują z tragicznymi i smutnymi. Utwór czasem bawi, czasem porusza, jednocześnie poucza, naświetla wiele spraw i zmusza do refleksji. W utworze znajdziemy mnóstwo nawiązań do historycznych lub mitologicznych wydarzeń i postaci, a niektórzy bohaterowie z dawnych czasów zostali wprost do utworu włączeni. W trakcie lektury co rusz napotkamy odniesienia do starożytnej i średniowiecznej, europejskiej spuścizny dziejowej i kulturowej. Stanowi to nie lada gratkę dla wielbicieli takich frapujących oraz ciekawych połączeń, zespoleń. Z licznych wydań tego dzieła w Polsce bardzo polecam wydanie z serii "Arcydzieła Literatury Światowej" ("Świat Książki"). Jest to wydanie ze wspaniałym tłumaczeniem wspomnianego Adama Pomorskiego i z jego wielce interesującym posłowiem pt. "Ten bardzo poważny żart". By w pełni docenić oraz zrozumieć ten wciągający utwór warto to posłowie przeczytać.
Wybitne po dzień dzisiejszy dzieło o wielu walorach, które muszę ocenić bardzo wysoko. Ostatecznie moja ocena to 9/10. Taką ocenę powinny otrzymywać dzieła wybitne. "Faust" do takich z pewnością i bezsprzecznie należy.

"Poezjo, święta mowo,
W niebo wschodzące słowo!"

Pierwsza część >>>

Pierwsza część >>>