Listy do Felicji i inne z lat 1912-1916 cz.1

7 (25 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Briefe an Felice und andere Korrespondenz aus der Verlobungszeit
Felice Bauer, Franz Kafka
literatura piękna

W zbiorze również: Drugi Proces - Kafki listy do Felicji / autorstwa Elias Canetti ; przeł. Irena Krońska.

Zbiór listów Franca Kafki do Felicji Bauer. Listy są szczegółowym materiałem biograficznym oraz zapisem duchowego życia Kafki. Styl listów przypomina bardziej mowę codzienną niż język literatury.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Czytając pozycję: „Listy do Felicji z lat 1912-1916” Franza Kafki w opracowaniu Eliasa Canettiego, miałem natrętne uczucie, brutalnego inwigilowania cudzego życia uczuciowego. Kafka w mowie potocznej opisuje swoje emocjonalne nastawie do adorowanej przez niego Felicji, a także swoje drobne perypetie z dnia codziennego. Listy mają bardzo prywatny i intymny charakter. Prawie w ogóle nie ma nawiązania do ówczesnej sytuacji na świecie, czy problemów swojej epoki. Listy są jednostronne, pisane tylko przez Kafkę, a ten często nawiązuje do listów otrzymanych od Felicji, których treści nie znamy. Dodatkowo praski epistograf piszę mało przejrzyście i bardzo emocjonalnie przez co trudno złapać cały kontekst sytuacyjny.
Niepodważalnym atutem zbiory tych listów, jest możliwość poznania człowieczej strony tajemniczego literacko Franza Kafki, co może, ale musi, pomóc w interpretacji jego spuścizny literackiej.

Adrian | 2015-04-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Listy warto przeczytać w celu poznawczym. Esej Canettiego doskonały.

Katarzynka | 2014-01-08

"I jest w ogóle człowiekiem, który chce tylko tego, co absolutne, we wszystkim tego, co maksymalne." Max Brod. "Listy do Felicji" czytałam z wypiekami na twarzy. Twórczość Kafki skłania do refleksji, niekiedy wręcz przeraża... powaga, niepewność i niewola wyłaniają się z kart jego dzieł. Korespondencja natomiast ukazuje nam człowieka ciepłego i romantycznego. Takie listy chciałaby otrzymać niejedna kobieta.

czwartaoslpoj | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2013

"[...] ale teraz podczas tych długich nie zmieniających się nocy świat zapomina o człowieku, nawet jeśli on nie zapomina o świecie."