Dziadek do orzechów

Okładka książki Dziadek do orzechów autor nieznany
Okładka książki Dziadek do orzechów
autor nieznany Wydawnictwo: Wilga literatura dziecięca
2011-10-01
16 min.
Ewa Kleszcz
Hoffmann klasyka bajka baśń Wilga Święta Boże Narodzenie Wigila Klara

Szukając opowieści wigilijnych oraz bajek podobnych do „Akademii Pana Kleksa” uświadomiłam sobie, iż „Dziadka” (właściwie „Łamacza Orzechów”) znam tylko z późniejszych przeróbek i wypada go przeczytać. Jak również utworów Hoffmanna, bajarza wyprzedzającego swoje czasy, wypada znać więcej niż „Kota Mruczysława”. Jednak, jak już część z Was zauważyła, bajka w bajce trochę znużyła. Czy Dziadek mógł być prawzorem Mateusza, zamienionego co prawda w szpaka, tu myszy, tam wilki ? Podobieństwo chyba za małe, jednak któż to wie ...
Ocena pół na pół, na wszelki wypadek zapodaję do przeczytania
Z przeróbek znam oczywiście balet Czajkowskiego i radziecki film „Щелкунчик” z 1973, znośnie rysowany, z podkładem z baletu, treść znacznie skrócona, może i dobrze, trzeba to było zmieścić w ciągu pół godziny. Klara (właściwie Marysia) zamiast panienką z dobrego domu jest tam służącą, upodobnioną do Kopciuszka dzięki butowi, którym załatwia Mysiego Króla, a który to but zostaje następnie (bez wyjaśnienia jak i czemu, ale w bajce, jak w bajce, choć inaczej niż u Hoffmanna) zmieniony w złoty trzewiczek. Trzewiczek odczarowuje Dziadka, a gdy założy go na jej stopę, reszta roboczego stroju dziewczynki wygląda jak suknia księżniczki. Mysi Król ma „zaledwie” 3 głowy (zamiast 7) i, co też niezrozumiałe, choć bardzo mnie rozbawiło, od ciosu butem tracąc koronę wylatuje w powietrze, a jego wojsko, wdychając dym, jaki pozostał po wybuchu, stopniowo wylatuje również...

Czasy dzieciństwa, to coś co wspominamy zazwyczaj dobrze. Jest to okres, który darzymy estymą, a zarazem nostalgią. Jest to czas w naszym życiu beztroski, zabawy i zawiązywania pierwszych znajomości. Ten błogi okres, jednak kiedyś mija. Podobna rzecz ma się z książkami. Niektórzy z nas bardzo dobrze pamiętają swoja pierwszą przeczytaną książkę, która przeniosła nas w krainę wyobraźni, w której do tej pory, uwielbiamy przebywać. Bywa jednak, że nie pamiętamy naszej pierwszej lektury lub czytanki. Ja jako zapalony czytelnik bardzo dobrze sobie pamiętam, lektury narzucane przez oświatę. Oczywiście eksplorowałem literaturę na własną rękę. Czy to za namową nauczyciela języka polskiego czy też pani bibliotekarki. Do czego zmierzam…? Literatura dziecięca powinna moim zdaniem, być skierowana oczywiście do najmłodszych, ale również starszych czytelników, kiedy w książce są zawarte ważne treści i przesłanie. Czy tak jest z powieścią Ernesta T.A. Hoffmanna, „Dziadek do orzechów” ? Czy dobrze została wykreowana główna bohaterka? I jakie są moje wrażenia po lekturze? Zanim odpowiem na niniejsze pytania, przybliżę zarys tego opowiadania. Gdy siedmioletnia Klara w wigilijny wieczór z radością, ogląda upominki, jej uwagę zwrócił niezbyt urodziwy, Drewniany dziadek do orzechów. Od razu poczuła do niego sympatię, nie przeczuwała jednak, że to wydarzenie odmieni jej życie. Tak w telegraficznym skrócie brzmi opis fabularny. Zacznę od moich wrażeń. Niestety ta książeczka, zupełnie mi nie przypadła do gustu. Sam fakt, że czytałem opowiadanie na trzy razy, znamionuje o wielkiej nieatrakcyjności dzieła. Ani fabularnie, ani językowo opowiadanie niemieckiego pisarza mnie nie zachwyciło. Jest to jedna z klasyk dziecięcych, o której chcę jak najszybciej zapomnieć. Moja wrażliwość czytelnicza, zupełnie się rozjechała z namysłem i wizją autora. Moim skromnym zdaniem, książka nie może się spodobać osobie dorosłej. Jest to wykluczone. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz, ale również styl powieści. Który jest infantylny, prosty i wręcz „dziecinny”. Zupełnie nie czułem klimatu dawnej epoki. Jest to o tyle smutne, że miałem wobec tej powieści pewne oczekiwania. Tym większe rozczarowanie moje, bowiem książka poległa na wszystkich segmentach literackich. Nawet główna bohaterka, zupełnie mnie do siebie nie przekonała. Klara to dziewczynka, która jak to dziecko wierzy w świętego Mikołaja i czar Bożego Narodzenia. Jej przygody, które można interpretować w dwójnasób, zupełnie mnie nie wciągnęły. Pod tym kątem powieść jest daleka od ideału. Nawet kreacja głównego antagonisty, to totalna porażka. Może przeze mnie przemawia osoba dorosła, i oceniam powieść zbyt surowo. Bowiem za kogo się mam, żeby tak bardzo krytykować klasykę światową. Ale nie będę zakłamywał rzeczywistości. I po prostu pisze to co czuję. Moje pięć gwiazdek, to może zbyt mało dla tego dzieła klasycznego. To moja subiektywna decyzja, i można się z nią nie zgadzać. Zawsze można polemizować. Natomiast moim skromnym zdaniem, pozycja ta ma jedynie racje bytu, gdy czytana jest przez rodzica, szkrabowi do poduszki. Bowiem opowiastka niemieckiego autora to świetny sposób na uśpienie dziecka. Summa summarum, jest to jedna z najgorszych powieści dziecięcych, którą dane mi było czytać. Moją ocenę trochę, podnosi fakt, że jednak dotrwałem do końca. Odradzam niniejszą pozycję, dojrzałemu czytelnikowi, jak i molom książkowym, którzy od tej powieści chcą zacząć przygodę z klasyką, bowiem łatwo można się zrazić. Dla mnie strata czasu. Nie Polecam.

Są książki, których nie trzeba przedstawiać. Należy do nich między innymi "Dziadek do orzechów", książka która jest jednym z klasyków literatury.
Jako dziecko uwielbiałam przeglądać obrazki w swoim starym wydaniu, które już lat nie pamięta, ale nie były one tak cudne jak w wydaniu od @wydawnictwosbm 😍
Choć "Dziadek do orzechów" to świąteczna opowieść ja mogłabym ją czytać przez cały rok, a mój młodszy syn Jasio jest nią zachwycony, a zwłaszcza ilustracjami jakie są w tej książce zawarte.

Przepiękne wydanie jednego z najpopularniejszych opowiadań, które ja już mam na swojej półce i będzie czytane z pewnością co roku, albo i częściej, ponieważ Jaśkowi naprawdę się podobała ta historia ☺️

Choć "Dziadek do orzechów" to świąteczna opowieść ja mogłabym ją czytać...

Bardzo podobała mi się ta książka. Bardzo miła pozycja.

Bardzo podobała mi się ta książka. Bardzo miła pozycja.

W momencie, kiedy przyszły do nas wydania ekskluzywne z wydawnictwa sbm, miałem w domu dwie przeszczęśliwe osoby. Zarówno moja żona jak też mój synek, byli wniebowzięci.

Tym razem chcę przedstawić wam książkę "Dziadek do orzechów" E. T. A. Hoffman, która idealnie pasuje do klimatu przedświątecznego, jak również świątecznego. Kochamy ten klimat, dlatego też takie książki umilają nam wspólny czas.

Historia dziadka do orzechów jest ponadczasowa i co roku do niej wracamy. W tym roku mamy możliwość spędzić ten czas z uroczym wydaniem z przepięknymi ilustracjami oraz historią cudowną samą w sobie.

Jeśli uwielbiacie książki i wasze dzieci lubią słuchać bądź czytać, to jest idealna pozycja dla was.

@potis.nam

Niestety muszę powstrzymać się od oceny tej książki i przykro mi z tego powodu, bo nastawiałam się na nią pozytywnie. Być może trafila na słaby czas, bo wciąż mnie coś od niej odciągało, ale też nieszczególnie miałam ochotę po nią sięgać, a przecież wiele razy tak miałam, gdy odkładałam inne książki.
Na pewno dam jej kiedyś jeszcze jedną szansę, nie skreślam jej całkowicie.

Na pewno dam jej kiedyś jeszcze jedną szansę, nie skreślam jej całkowicie.

Klasyk, który zawsze chciałam przeczytać. Muszę jednak przyznać, że lekko się rozczarowałam... nie wiem czy to kwestia tego, że nie miałam na nią do końca ochoty i nie potrafiłam się wczuć czy jednak sama historia faktycznie nie potrafiła mnie do końca zainteresować.

Żałuję, że tej bajki nie znałem wcześniej. Kiedy byłem dzieckiem, nawet o niej nie słyszałem. Dopiero jako dorosły czytelnik sięgnąłem po książkę i zachwyciłem się opowiedzianą historią. Wspaniała opowieść w klimacie Bożego Narodzenia. Nic, tylko usiąść na bujanym krześle obok choinki i zagłębić się w lekturze.

Nie znałam dotąd historii Dziadka do Orzechów, ale ponieważ w Święta jeden z takich dziadków broni mojego pokoju, gotowy na każdy atak, w pełnym orężu, z szabelką i w bojowej gotowości, postanowiłam oddać mu ten hołd i zapoznać się z klasyczną bajką E.T. Hoffmanna. Powstała w początkach XIX wieku, nie ma więc się czemu dziwić, że jest nieco brutalna i makabryczna. Słuchałam audiobooka ściągniętego z Wolnelektury.pl w drodze do pracy i tuż przed Świętami. Historia Klary i jej zabawek, Mysibaby i jej potomków, walki między zabawkami - fajnie mi się słuchało, gdy pod butami trzeszczał śnieg, a mróz malował okna i szyby w autach. Zakończenie było zaproszeniem do malowniczego, przepięknego świata marzeń i snów, gdzie płynie czekoladowa rzeka, a na drzewach rosną lizaki.

Opowieść o dziadku do orzechów większość z nas zna więc nie będę tu przytaczać jej treści. Czytając ją zaskoczyło mnie bardzo jak jest mroczna i zdecydowanie nadaje się jako lektura dla nieco starszego dziecka. Przerażająca Mysibaba, księżniczka Pirlipata ze zniekształconą głową i inne tego typu smaczki mogą troszkę zasiać ziarno niepokoju w młodej głowie :)

Mnie bajka ta ujęła atmosferą, opisami i postacią Ojca chrzestnego, który absolutnie skradł moje serce. Lubię tak czasem zanurzyć się w świat magii i fantazji.

Mnie bajka...

• Klasyka