Dziewięciu książąt Amberu. Karabiny Avalonu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Nine princes in Amber. Guns of Avalon
8320712068
Czytam

Pierwszy i drugi tom cyklu fantasy "Kroniki Amberu" autorstwa Rogera Zelaznego, wydane pierwotnie w 1970 i 1972 roku. "Karabiny Avalonu", to bezpośrednia kontynuacja "Dziewięciu książąt Amberu"

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/ (opracowanie własne)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

sai | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Szukałem czegoś z fantastyki i znalazłem artykuł o najlepszych cyklach fantasy według Gildii. Kroniki Amberu uznano jako kultowe, takie które każdy powinien znać. Zabrałem się szczerze powiedziawszy z mieszanymi uczuciami, ale już od początku książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Sam pomysł na światy - cienie, Amber jest naprawdę mocno przemyślany a i bardzo ciekawy. Dalej, postacie z Corwinem na czele które są naprawdę bardzo ważnym aspektem cyklu. Corwin, Benedykt, Bleys czy drugi front z Erykiem czy Julianem to postacie o których chcemy wiedzieć więcej i więcej, bohaterowie przy których nie można się nudzić. Mimo że przemierzanie światów to świetny pomysł, opisy czasem przyprawiały o senność, choć generalnie akcja idzie do przodu zawrotnym tempem. Końcówka miazga, już nie mogę doczekać się kolejnej części która już do mnie idzie :) Jeśli interesuje Cie ten rodzaj literatury - polecam

Sławomir | 2013-10-19

Całkiem do poczytania. Nie powiem. Na ogół nie cierpię tych wszystkich magicznych dyrdymałów w literaturze ale tu mnie Żelazny zdołał wciągnąć tak, że jednym zamaszystym pociągnięciem poleciałem cały cykl. Dobre, polecam nawet tym którzy mają dość rycerzy, wróżek, magii, komisji maciarewicza, jednorożców, wampirów, półwampirów, półgłówków, i wszelkiego podobnego nowomodnego zalewu.
Jeśli zaliczyć ten cykl do fantasy to jest to fantasy jak najbardziej do przyjęcia.

Emma | 2017-03-19
Przeczytana: 17 marca 2017

Książka jednowątkowa, mocno przypominająca grę komputerową: główny bohater dąży do zdobycia władzy pokonując na swojej drodze liczne przeszkody stworzone przez członków jego rodziny.
Nie przypadła mi do gustu. Wolę książki bardziej skomplikowane, wielowątkowe, takie, nad którymi należy pomyśleć, a tego mi zabrakło.

Civril aen-Saevherne | 2012-02-17

W mojej prywatnej opinii cykl dziewięciu książąt amberu, o świecie realnym, Amberze, którego wszystko jest cieniem, w tym ziemia to jedno z najwybitniejszych dzieł Rogera Żelaznego. Inspiracje tym dziełem są widoczne u niektórych późniejszych pisarzy nurtu fantasy/sf

Pierwsza cześć cyklu i zdecydowanie najlepsza. Nigdy nie zapomnę pierwszej podróży Corwina do Amberu i jakim szokiem były dla mnie ... zmieniające się środki lokomocji. Kiedyś na pewno sięgnę po książkę jeszcze raz.

EVE | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Ciekawy pomysł na fabułę.

Główny bohater jest jednym z kilkorga pretendentów do tronu, na którym zasiada teraz jeden z jego braci. By było ciekawiej król - czyli ich ojciec tak naprawdę zniknął ... jednego dnia był, by następnego zniknąć ... ( czytając tytuł czwartej części - "Ręka Oberona" zastanawiam się czy ojciec wówczas powróci). Dlatego obecnie panujący w Amberze - dla jednych jest królem, dla innych regentem.

Każdy chce zasiąść na tronie wiecznego miasta jakim jest Amber ... a by je zdobyć toczą wojny i potyczki, gdzie giną miliony szarych mass - istot ściągniętych z cienia ( jakim jest np. Ziemia ), a przy tym wszystko jest okraszone odrobiną magii ... Nie ma czarnoksiężników rzucających na prawo i lewo zaklęciami, magia jest bowiem ukryta w subtelnych detalach - tak oczywistych dla gł. bohaterów - acz niekoniecznie dla Nas - mieszkańców Cienia.

Sięgnę po kolejne części, by zobaczyć jak wątek się rozwinie i mam cichą nadzieję, iż się nie zawiodę.

Po książkę, tym...

Brexxxer | 2017-08-24
Na półkach: FANTASY, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Mimo, że styl pisania autora nie do końca mi leży - w końcu to książka z lat 70' - to jego wizja jest oszałamiająca. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby opisywał to wszystko wolniej i bardziej szczegółowo, bo fabuła momentami galopuje niesamowicie. Zabrakło mi też dokładniejszego wyjaśnienia paru elementów. Ale chylę czoło.

Dagomeee | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Świetna książka. Wartka akcja, ciekawa historia, porywający, choć stawiający na minimalizm styl - to wszystko sprawia, że książkę (w tym przypadku książki) Żelaznego czyta się jednym tchem.

arwen_livTyler | 2012-05-27

Czytałam połowę całej serr: Kroniki Avalonu tryskają wyobraźnią, magia. Moimi ulubionymi postaciami są Corwin i Benedykt, moimi ulubionymi motywami: atuty i neoplatoniczna wizja świata.

perbeatus | 2017-09-15

Bardzo ciekawy świat i intryga. Polecam każdemu kto szuka czegoś lekkiego aczkolwiek interesującego.