Powrót Króla

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Lord of the Rings, vol 3. The Return of the King
pierścień, hobbit, Frodo, Gandalf, Aragorn
Marten

Kiedy w 1954 roku wydano powieść Władca Pierścieni, nikt nie wróżył jej wielkiego sukcesu. Po latach okazało się, że mylili się wszyscy. W przeprowadzonej w zeszłym roku wśród brytyjskich czytelników ankiecie powieść J.R.R. Tolkiena została wybrana książką XX wieku. Władca Pierścieni to obecnie powieść kultowa, czytają tę książkę kolejne pokolenia i naprawdę nieliczne są osoby, które nie potrafią docenić uroku dzieła Tolkiena. Wyimaginowany świat - w którym elfowie, hobbici, skrzatowie i ludzie ścierają się z siłami ciemności reprezentowanymi przez trolle, orki i inne złe stwory, a także przez ludzi, którzy wybrali zło - znalazł drogę do serc czytelników na całym świecie (również w Polsce).
Uniwersalna opowieść o walce ze złem, osadzona w realiach całkowicie wykreowanego, ale jakże bogato i szczegółowo opisanego świata, co roku ukazuje się w wielomilionowych nakładach.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1997

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/

Zorg | 2019-04-05

Pisanie jakiejkolwiek recenzji "Powrotu Królu" jest dla mnie niezręczne bo to przecież absolutna klasyka fantasy i to dodatkowo zwieńczenie tej epickiej trylogii. W tym konkretnym wydaniu mamy do czynienia z tłumaczeniem pana Łozińskiego wykorzystującym spolszczone nazewnictwo. Przykładowo Frodo Baggins to Frodo Bagosz a krasnoludy to Krzaty. Kiedyś, wiele lat temu po przeczytaniu tłumaczenie pani Skibniewskiej, wydawało mi się to absolutnie niedopuszczalne ale po przeczytaniu tej wersji doszedłem do wniosku, że zupełnie mi to nie przeszkadza. Co więcej - podoba mi się to! Jeśli nie czytałeś - przeczytaj. Jeśli czytałeś - odśwież sobie by wspomnieć kim był Ghan-Buri-Ghan :)

Katarzyna | 2015-08-23
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Mimo tego, że kocham całą tę serię to jednak "Powrót króla" jest moją ulubioną częścią ze względu na jeszcze więcej akcji (bitew), opisów odczuć bohaterów, rozwiniętego wątku po akcji głównej. Bardzo fajnym pomysłem są dodatki na końcu książki. Opisują one historię Śródziemia, zwyczaje jego mieszkańców, pokazany jest nawet alfabet i drzewa genealogiczne hobbitów. Sprawia to, że gdzieś w głębi duszy zaczyna się wierzyć, że ten świat istnieje naprawdę...

Magda | 2015-04-22
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Chyba najciekawsza z wszystkich części.

Piotr | 2013-10-28
Przeczytana: 2002 rok

Co tu dużo mówić, dla mnie mistrzostwo świata. Pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku.

ucho_igielne | 2013-05-09
Na półkach: Z biblioteki
Przeczytana: 08 maja 2013

No cóż, "Władca Pierścieni" powinien być lekturą obowiązkową dla miłośników fantastyki i nie tylko. Na pewno urzeka mnie wspaniały świat wykreowany w tej książce z mnóstwem postaci, krain geograficznych i fascynujących historii. Nie sposób się od niego oderwać choć niektóre opisy przyrody mogą się wydawać nużące, ale to już według uznania.
Pragnę też zwrócić uwagę na tłumaczenie ksiązki przez Pana Jerzego Łozińskiego, które choć było nietypowe to przypadło mi do gustu. Autor przekładu skupił się tutaj na tłumaczeniu imion i nazw własnych. I tak mamy tu np. Bilba Bagosza z Bagoszna, Sama Gadułę, Łazika, krzaty itp.
"Władaca Pierścieni. Powrót króla" jest na pewno książką godną polecenia.

Aiwlys | 2013-01-22
Przeczytana: listopad 2009

Z całej trylogii (a dokładniej ze wszystkich 6 tomów) jest to mój ulubiony tomik. Niesamowicie szybko się czyta, ogrom akcji, co mnie osobiście pochłonęło na kilka godzin. I to napięcie, co się dalej stanie, mimo że już dawno przyswoiłam sobie filmową wersję. Jednak nie ma to jak słowo pisane.

pobrocki | 2013-01-05

Obowiązkowa pozycja

Songoku | 2012-12-23
Przeczytana: 10 czerwca 2010

Trzecia część najbardziej mi się podoba.