4.50 z Paddington

7,11 (1965 ocen i 116 opinii) Zobacz oceny
4.50 from Paddington
kasandra_85

Inne wydania

Akcja książki zbudowana jest wokół zagadki morderstwa popełnionego w pociągu. Śledztwo okazuje się trudne i nietypowe: nie znaleziono ofiary, a jedyny świadek zdarzenia podróżował innym pociągiem. Nikt nie wierzy starszej damie upierającej się przy swojej wersji zdarzeń. Intryga zagęszcza się, gdy dochodzi do kolejnych zabójstw. Panna Marple, detektyw amator, wysyła na miejsce zbrodni swoją młoda przyjaciółkę Lucy Eyesbarrow.
Czy obu kobietom uda się zdobyć informacje, które skierują śledztwo na właściwe tory?

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

źródło okładki: http://publicat.eu/

Pani McGillicuddy jadąc pociągiem z Paddington jest świadkiem morderstwa. Niestety, zdarzenie to miało miejsce w innym, przejeżdżającym równolegle pociągu, sprawcę kobieta widziała jedynie od tyłu, a ciała zamordowanej kobiety nie znaleziono. Panna Marple, znajoma pani McGillicuddy, wraz z młodą przyjaciółką Lucy Eyesbarrow postanawiają odkryć, co się tak naprawdę stało. Trop prowadzi do starej posiadłości Rutherford Hall, która znajduje się blisko torów kolejowych. Od tej chwili już nie tylko może chodzić o morderstwo w pociągu...

Niesamowicie wciągająca, tajemnicza, z genialną i sprytnie uknutą intrygą książka! Agatha Christie dała tej opowieści wszystko, co najlepsze w kryminale: tajemnicze morderstwa, brak motywu, tropy prowadzące do początkowo przypadkowych celów, intrygująca i podejrzana rodzina, mnóstwo zagadek i wątki poboczne dodające historii odpowiedniego klimatu. Znakomicie czytało mi się tę książkę. Oczywiście próbowałam podążać tokiem myślenia panny Marple, ale jak...

Każda zagadka ma swoje rozwiązanie.
„-Ależ to jest on! – krzyknęła pani McGillicuddy. – To jest mężczyzna z pociągu!...”

Jedziesz sobie pociągiem. Nagle po drugiej stronie okna wyjeżdża pociąg. Pociąg, który zaraz zrówna się z tobą. Ciekawa zaglądasz do środka. Pociąg wyprzedza, pociąg zwalnia, znów wyprzedza... wszystko to prowadzi do tego, abyś zobaczyła scenę mrożącą krew w żyłach... zabójstwo.
Powiadamiasz wszystkie możliwe służby i... nic! Nikt ci nie wierzy, uznają, że sama wymyśliłaś te historię, jednakże dobrze w osobie przyjaciółki mieć pannę Marple, która nie dość że znajdzie ciało, to i jeszcze zabójcę wskaże.
Ale najpierw trzeba określić potencjalny cel, w którym ciało może się znajdować. A dopiero potem szukać mordercy.
Panna Marple angażuje w tą sprawę pannę Lucy i wysyła ją do Rutherford Hall, a tam będą na nią czekać przeróżne przygody.

58 lat! I nadal czyta się to świetnie! Klasykę kryminałów trzeba znać, więc zachęcam do czytania Christie!

W "4.50 z Paddington" znów spotykam się z moją ukochaną pisarką. To dziewiętnaste spotkanie i pomyśleć że mam za sobą dopiero 1/5 Jej twórczości. Niestety tym razem nie czytało mi się tak dobrze jak zwykle to bywa.
W pociągu zostaje zamordowana kobieta, co ciekawe świadkiem zdarzenia jest przyjaciółka Panny Marple. A co ciekawsze, jedzie ona innym pociągiem, niż tym w którym popełniono morderstwo. Z okna równolegle jadącego pociągu, widzi jak wysoki brunet dusi kobietę, brunet stoi tyłem. Świadek składa zeznanie popełnienia morderstwa, ale nikt jej nie wierzy ponieważ nie znaleziono ciała ofiary.
Niestety mimo paru ciekawych scen, które zapadają w pamięć, jest to powieść nudnawa. Jest tu trochę wątków pobocznych, przedłużających powieść. Śledztwo ciągnie się niemiłosiernie, policja nawet nie ustala tożsamości uduszonej. Mamy podejrzanych, a Pani Agata znów wprowadza nas w maliny, to już jest u niej charakterystyczne.
Jeśli ktoś ma czas może po tą pozycję sięgnąć, ale nie...

Koronczarka | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Na przeczytanie akurat tej książki wielkiej Agaty nabrałam chętki pod wpływem "Gosposi prawie od wszystkiego" Moniki Szwai, której bohaterka, wybierając sobie zupełnie nową drogę życiową, inspirowała się właśnie tą książką. A ponieważ natłok różnych życiowych upierdliwości (w większym stopniu publicznych niż prywatnych) wymaga lektur lekkich, autorów sprawdzonych, więc sięgnęłam po nią teraz. Na panią Christie można liczyć - kryminał był nieprzewidywalny, panna Marple przenikliwa, a świat angielskiej socjety jak zwykle podszyty zbrodnią. Więc przynajmniej tu wszystko było na swoim miejscu.

Książkowa-Fantazja | 2012-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Kryminały Agathy Christie dzielą się na dwie kategorie. Jedne są bardzo dobre, wręcz rewelacyjne, a drugie dobre. Poniżej poziomu dobrego autorka nigdy nie zeszła. Ten kryminał zaliczyłabym do tej grupy dobrej. A dlaczego? Tylko dlatego, że akcja była trochę wolniejsza i książka zaczyna się dość nieoczekiwanie, bo od razu wychodzi na jaw morderstwo. Ale po raz kolejny mój typowany zabójca okazał się zupełnie nie winny. Autorka potrafi świetnie zmylać typy i tropy czytelnika, powiedziałabym nawet, że nami czytelnikami w pewien sposób manipuluje.

Teraz nieco o fabule. Elspeth MCGillicuddy podróżuje pociągiem. W pewnym momencie za oknem zjawił się drugi pociąg i kobieta wyglądając przez okno jest świadkiem morderstwa. A dokładniej widzi mężczyznę, który dusi kobietę. Mężczyzna jest odwrócony tyłem, więc nie widzi jego twarzy. Po tym wydarzeniu pani McGillicuddy przybywa do panny Jane Marple. Przyjaciółka od razu relacjonuje przyjaciółce co widziała w pociągu. Kobiety zgłaszają...

RuthVanAldin | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Polecam ekranizację, w której jako panna Marple obsadzona została Geraldine McEwan. Obecnie już nieżyjąca aktorka wspaniale zagrała rolę przenikliwej detektyw-amator.

Do panny Marple przyjeżdża przyjaciółka. Kobieta w czasie jazdy pociągiem widziała z okna morderstwo w sąsiadującym pociągu. Ponieważ policja nie znalazła ciała uznała to za historię wymyśloną przez dwie staruszki ze zbyt bujną wyobraźnią.

Panna Marple ma jednak pewien pomysł. Prosi znajomą młodą kobietę by podjęła pracę jako wykwalifikowana pomoc domowa w domostwie leżącym przy kolejowym trakcie. W czasie pracy tam Lucy odnajduje ciało zamordowanej kobiety. Jednak na tym nie kończą się morderstwa... giną kolejne dwie osoby.

Do rodziny należy skąpy starzec Luther i jego dzieci: potulna Emma, malarz Cedryk, człowiek interesu Harold oraz Alfred, który nigdy nie "splamił" się uczciwym interesem. Goszczą tu także Bryan (lotnik z czasów wojny, który był mężem nieżyjącej siostry wymienionych) wraz z synem Aleksandrem...

Monika | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Po wielu latach wracam do kryminałów Agathy Christie. I jest to powrót nad wyraz udany . Co można napisać więcej, żeby nie zdradzić za dużo? Tajemnicze morderstwo w pociągu, angielska prowincja, duża rodzina (a każdy z jej członków podejrzany) i niezawodna panna Marple. Cudowny, retro kryminał z klasą.

Agacha | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Genialna, jak wszystkie książki tej autorki. Zawsze, kiedy czytam kryminały wielkiej Agaty, podziwiam jej umiejętność tworzenia tak wymyślnych intryg. Jako jedna z nielicznych miała niewątpliwy dar pisania kryminałów, w których do końca nie wiadomo, kto zabił. W pełni zasłużyła na tytuł Królowej Kryminału.

Lucy Skywalker | 2014-05-25
Przeczytana: 23 maja 2014

Po raz kolejny dobitnie stwierdzam, że urocza stara panna Marple jest dużo sympatyczniejsza i rozwiązuje sprawy o wiele bardziej interesujące niż najsłynniejszy detektyw made in Christie- Herkules Poirot.

Tym razem sprawa jest bardzo zagadkowa. Pani w średnim wieku widzi jak w mijanym pociągu zostaje uduszona kobieta. I tyle. Żadnego ciała, poszlak, żadnych dowodów, które mogłyby potwierdzić, że ten mord rzeczywiście miał miejsce. Żadnych? Dla panny Marple słowo to nie istnieje, nie gra roli, albo nie należy się nim zbytnio przejmować. Wszystko można rozwikłać, jeśli odpowiednio dobrze zna się naturę ludzką.

Interesującą postacią kryminału z pewnością jest panna Lucy- genialna matematyczka, która ekonomicznie patrząc na życie zarabia jako pomoc domowa. Zresztą Christie imponuje mi kreacjami kobiet- silnych zdecydowanych, ciekawych. Tylko czemu wszystkie najciekawsze muszą być nieskazitelnie atrakcyjne i piękne? Hm... Wpędza mnie to w kompleksy.

Podsumowując: warto przeczytać....

Roland | 2015-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015

Misterna z odpowiednią dozą tajemnicy kolejna powieść królowej kryminałów Agathy Christie. Autorka tworzy bardzo interesującą intrygę, w której od samego początku czytelnik opierać się musi na samych domysłach niż sprawdzonych faktach. W „4.50 z Paddington” zastosowano jeden z najczęstszych schematów w twórczości Agathy Christie. Jednakże nie obyło się bez paru innowacyjnych rozwiązań, które fabularnie pozwalają wyróżnić niniejszą powieść na tle innych. W przypadku zakończenia możemy mówić o iluzorycznym zaskoczeniu.

Nikt bowiem nie wierzy pewnej starszej pani, opowiadającej o morderstwie popełnionym w pociągu. Mimo zastrzeżeń do wiarygodności relacji – pani McGillicuddy widziała zdarzenie, podróżując innym pociągiem – śledztwo dla porządku zaczyna się … i szybko kończy. Zostaje ono wkrótce wznowione, a obiektem szczególnego zainteresowania staje się ekscentryczna rodzina Crackenthorpów. Panna Marple naprowadza stróżów prawa na tropy warte jej zdaniem sprawdzenia.

W...