Portret podwójny

Okładka książki Portret podwójny Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Miłosz
Okładka książki Portret podwójny
Jarosław IwaszkiewiczCzesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
2011-10-27
2011-10-27
Czesław Miłosz Jarosław Iwaszkiewicz listy

Jeżeli ceni się twórczość obu pisarzy i wie trochę na temat wzajemnych relacji Miłosza i Iwaszkiewicza na różnych etapach ich dosyć skomplikowanych biografii to książkę tę można przeczytać. Powiem więcej - wypada przeczytać.
A że brak oceny?
Trudno wystawiać laurki korespondencji pisanej w tak pogmatwanych czasach.

A że brak oceny?
Trudno wystawiać laurki korespondencji pisanej w tak pogmatwanych czasach.

INNA HISTORIA

Obydwaj urodzili się na Kresach. Jeden na Litwie, drugi na Ukrainie. Obydwaj swe ojczyzny utracili. Z cała pewnością Miłosz odkrył Iwaszkiewicza. Bez Miłosza, nie byłoby z dużym prawdopodobieństwem, Iwaszkiewicza. Bardzo się zaprzyjaźnili w latach trzydziestych. Po II wojnie Iwaszkiewicz zdecydował się na wyjazd z Polski w kontrowersyjnych okolicznościach. Miłosz obarczony, i liczną rodziną, i majątkiem żony, na których musiał zarabiać, aby ich wszystkich utrzymać, wybrał elegancki oportunizm. Poróżnili się prawie śmiertelnie. Do tego dodatkowo dochodzi samoświadomość misji ich literatury. Dopiero w latach sześćdziesiątych na powrót zwrócili się ku sobie. Wajda sfilmował już bardzo starego Miłosza w epilogu filmu według jego opowiadania. Film ten obejrzał Iwaszkiewicz i był nim wstrząśnięty, widząc jak jego długo niewidziany przyjaciel odchodzi na drugą stronę światła. Historia kończy się w 1980 roku. W marcu umarł Miłosz, jesienią Iwaszkiewicz odebrał Nobla, po drodze był jeszcze Polski Sierpień. Życie i sztuka.

W rzeczywistości oczywiście było na odwrót. To Iwaszkiewicz odkrył Miłosza. To prawdopodobnie bez Iwaszkiewicza nie byłoby Miłosza, etc. Człowieku, co zrobiłeś ze swą młodością?

Wielka to była przyjaźń i gorzka. Miłosz, jako przyjaciel, niestety nie był postacią ze spiżu. Jego kartki do Iwaszkiewicza typu „Birthday Greetings, Love” są po prostu dla mnie żałosne. Dlaczego Iwaszkiewicz jest tak plastycznie filmowy, a Miłosz nie bardzo? Wiem, że się narażam wielu, takim ujęciem tematu.

Bardzo intrygująca historia. I portret.

INNA HISTORIA

Wspaniała książka. Miłosz już przed wojną wyrastał ponad hermetyczny krąg polskiej literatury. Od razu był czlowiekiem świata. Elity Warszawy nie zrobiły na nim żadnego wrażenia - czuł od razu swoją wyższość jako umysł uniwersalny.

• Wszystkie książki pani profesor S
  • #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy
  • Wokół literatury

Dodaj cytat z książki Portret podwójny