Hush Hush

Okładka książki Hush Hush Becca Fitzpatrick
Okładka książki Hush Hush
Becca Fitzpatrick Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Szeptem (tom 1) fantasy, science fiction
Szeptem (tom 1)
Simon & Schuster
2009-10-13
2009-10-13

Książka Szeptem Bekki Fitzpatrick otwiera przed czytelnikami serię o tym samym tytule. Powstały cztery tomy tej młodzieżówki.
Wydawnictwo Poradnia K postanowiło wznowić wydanie jednej z najpopularniejszych książek skierowanych do nastolatków. Lektura opowiada historię 17-letniej Nory Grey, której życie zmienia się nie do poznania, gdy spotyka Patcha Cipriano. Mężczyzna od razu wyróżniał się na tle rówieśników. Tajemniczy, pewny siebie, niebezpiecznie pociągający i skrywający mroczną tajemnicę.

Chłopak dość szybko wpada w oko dziewczynie. Czy zdecyduje się wejść w tak ryzykowną relację? Jak jego przeszłość wpłynie na jej życie? Jakie sekrety skrywa Patch?

Nie wiem, czemu tak długo zwlekałem z przeczytaniem tej książki. Za każdym razem, gdy ją wypożyczałem, nie udawało mi się znaleźć czasu na lekturę – aż do teraz. I muszę przyznać, że nie żałuję! Szeptem od pierwszej strony trzymało mnie w napięciu.

Becca Fitzpatrick mistrzowsko budowała atmosferę grozy i tajemnicy, stopniowo zwiększając tempo akcji. Choć momentami tych zwrotów było odrobinę za dużo – co rozdział coś nowego – nie traktuję tego jako zarzutu, a raczej jako pewne spostrzeżenie. Osobiście wolę, gdy takie niespodzianki pojawiają się nieco wolniej, na przestrzeni kilku rozdziałów.

Relacja Nory i Patcha wzbudza we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony dostrzegam między nimi silną chemię i fascynację, z drugiej wciąż czegoś brakuje, aby w pełni uwierzyć w prawdziwość ich uczuć. Od samego początku ich znajomość była skomplikowana i pełna sprzeczności – raz silny pociąg, raz gwałtowne odpychanie.

Mam nadzieję, że w kolejnej części ich historia miłosna nabierze bardziej wyrazistych kształtów. Szeptem to typowa książka młodzieżowa, w której można znaleźć nadprzyrodzone elementy (wprowadzenie do historii Nephilimów, istot pół-anielskich, pół-demonicznych),szybką akcję (liczne zwroty, ciężko się przy niej nudzić) oraz łatwy język. Autorka posługuje się przyjemnym stylem, co sprawia, że lektura nie przytłacza.

Więcej na CzasoStrefa

“Szeptem”

“Człowiek się zmienia, jednak jego przeszłość nigdy.”

On miał o niej pewnie zdanie, które nijak nie sprostało się z tym, co zobaczył. Okazała się, że jest zupełnie inna niż myślał.

“Nie jesteś gotowa na znajomość ze mną.”

Czuła się obserwowana,

jego dotyk pochłaniał,

a szepty?

Pojawiały się w głowie i nieraz pomagały.

Jedna wspólna lekcja, ławka i współpraca, a z nią?

Śledztwo, które może okazać się niebezpieczne.

“Szeptem”, czyli książka, która w moim TBR wisiała od zarania dziejów i w końcu nadszedł ten dzień, że po nią sięgnęłam. Szok. A jeszcze większym szokiem dla mnie było to, że książka mi się okrutnie podobała i mnie zaskoczyła.

Ta książka jest pełna napięcia, tajemnic, sekretów i początkującej miłości.

Historia, w której niebo i piekło dzieli cienka granica.

“Gdyby nie upadek, nie poznałbym ciebie.”

Nora, to postać, która straciła kogoś ważnego. Intrygująca i jednocześnie odświeżająca. Niezależna i dobrze dająca sobie radę, żyjąc w zasadzie sama po tym, jak jej mama jest często w wyjazdach służbowych. Zawzięta i silna. Uwielbia ryzyko.

Pragnęła odkryć niewyjaśnione zdarzenia, okoliczności i dowiedzieć się kim jest nasz główny bohater. Natomiast z tym dochodzeniem pojawiały się niebezpieczne sytuacje…

Kim jest Patch? Patch to zagadka. Tajemniczy, uwodzicielski, a nawet wzbudzający fascynację i… lęk. Dość arogancki i z poczuciem humoru. A ja? Cały czas byłam go ciekawa i dalej jestem ofc.

“Rzeźbił dla nas obojga w powietrzu intymny świat, do którego nikt nie ma dostępu.”

A Patch i Nora? Wydaje mi się, że są duetem idealnym. Wzajemne przekomarzania, sarkastyczny humor, który uwielbiam xd. Wzajemnie się przyciągali i było czuć wzajemną fascynację.

Plot-twisty były świetnie poprowadzone, a sceny były wyraziste i opisane z nutką grozy. Fabuła dość powoli się rozwijała, a na samym końcu miała swoje wyjaśnienie i nieco mroczniejszą akcję.

Natomiast klimat tej książki był genialny. Było go czuć. Dość gęsta i nieco mroczna atmosfera, a opisy dodatkowo podkręcały klimatyczność tego miejsca.
Również podobało mi się to jak autorka przedstawiła przyjaźń Nory z Vee. Nie była to wymuszona relacja, w której jedna drugiej zazdrości albo popycha ją do głupich rzeczy (pomijając pewne wydarzenia). Tylko ta przyjaźń naprawdę wydawała się prawdziwa i oparta na wzajemnym wsparciu.
Historia intryguje i zaskakuje, a wcześniejsze podejrzenia, kto za czym stoi przychodzą zbyt późno albo i nawet robią w głowie misz masz testując domysły. W tej książce narodziła mi się masa pytań i wiecie co? Na niewielką część otrzymałam odpowiedź dopiero na końcu książki.
A ta książka to coś więcej niż tylko opowieść o “dziewczyna spotyka niebezpiecznego chłopaka”. Ta historia jest dużo bardziej wymiarowa - ma dobre opisy, świetne dialogi i intrygujących bohaterów z wciągającą i tajemniczą fabułą, która idealnie równoważy świat międzyludzkim a nadprzyrodzonym. A ja? Jestem bardzo ciekawa kontynuacji.
Ja jestem kupiona, a ty?

“Szeptem”

“Człowiek się zmienia, jednak jego przeszłość nigdy.”

“Nie jesteś gotowa na znajomość ze mną.”

Czuła się obserwowana,

jego dotyk pochłaniał,

a szepty?

Pojawiały się w głowie i nieraz pomagały.

Jedna wspólna lekcja, ławka i...

Kiedy wracam pamięcią do swoich czytelniczych początków, na myśl nasuwają mi się dwie książki. Pierwszą jest książka "Hopeless" Colleen Hoover, a drugą właśnie "Szeptem". To dwie powieści, które kupiłam sama i do których przeczytania nikt nie musiał mnie zmuszać.

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz sięgałam po sagę "Szeptem" to pochłonęłam ją całą w kilka dni i szybko okazało się, że to będzie jedna z moich ulubionych serii książkowych. Przez dobrych sześć lat co roku sięgałam po nią, bo była to moja tradycja. Pokochałam pióro Bec i do tej pory pamiętam wszystkie książki jej autorstwa wydane w Polsce.

Wznowienie tej serii to miód na moje serce. Byłam bardzo ciekawa czy książka spodoba mi się tak samo, jak kilka lat temu. Czy coś zmieni się w moim odbiorze, kiedy jestem już nieco starszym i bardziej doświadczonym czytelnikiem. Już od pierwszych stron przepadłam i cudownym uczuciem było ponowne wkroczenie do dobrze znanej mi fabuły. Krótko mówiąc, takich bohaterów jak Nora i Path nie da się zapomnieć!

Czy jesteście gotowi na wkroczenie do miasteczka spowitego mgłą? Czy jesteście gotowi na licealne życie pełne imprez, zakupów, ploteczek i ciekawych zajęć szkolnych? Przede wszystkim, czy jesteście gotowi na spotkanie z upadłym aniołem?

Jako dumna posiadaczka wytatuowanego czarnego pióra Patha, polecam wam tę książkę z całego serca i nie mogę doczekać się na wznowione wydanie drugiego domu!

Porzuciłam w połowie, bardzo ale to bardzo słabo napisane :( . Wybitna chała ….

Porzuciłam w połowie, bardzo ale to bardzo słabo napisane :( . Wybitna chała ….

Zdecydowałam się na zakup książki przez dużą ilość poleceń i nie jestem zadowolona tak jakbym chciała, oczekiwałam po tej książce trochę więcej. O ile na początku czytało mi się ją bardzo fajnie, to potem miałam wrażenie, że była przeciągana na siłę tylko po to, żeby powstał kolejny tom. Sama historia jest dobrym pomysłem, tylko coś poszło nie tak z treścią i w pewnym momencie była tak nurząca, że czekałam tylko na to kiedy się w końcu skończy.

Vibe Zmierzchu i Baffy. Ale no chyba po prostu wyrosłam z takich bajek :)

Vibe Zmierzchu i Baffy. Ale no chyba po prostu wyrosłam z takich bajek :)

Szeptem - Becca Fitzpatrick

„Szeptem” to książka, o której słyszałam już bardzo dawno temu i czekałam na jej wznowienie, bo było ciężko ją gdziekolwiek dorwać.
Moje oczekiwania były naprawdę duże i szczerze wszystkie się spełniły, po prostu się zakochałam.

Jest to historia, którą jak już zaczęłam czytać, to po prostu ciężko było przestać. Od samego początku do końca, czułam wiele emocji, które ciężko opisać słowami. Wielokrotnie czułam się lekko przestraszona, były momenty które sprawiały, że
ciarki przechodziły wzdłuż mojego kręgosłupa.
Cały czas, towarzyszyła mi ta nutka tajemniczości, która sprawiała, że moja ciekawość tylko rosła i wciąż pięła się do góry. A ja, wręcz natychmiast, chciałam wiedzieć co będzie dalej.

Nora, czyli nasza główna bohaterka, na lekcji biologii, zawsze siedziała ze swoją przyjaciółką. Pewnego dnia ich nauczyciel, postanawia zmienić ich partnerów z którymi siedzą. Wtedy dziewczyna zostaje usadzona, razem z Patchem, który od samego początku budzi w niej dziwne uczucia,
które są dla niej samej niezrozumiałe.
Chłopak ją intryguje, ale jednocześnie momentami przeraża, jest dość dziwny i inny od wszystkich.

Polubiłam Norę, jest bohaterką która naprawdę ma w sobie ogromną siłę, jest waleczna i ma cięty język, przez który często dogryza sobie z Patchem, co zresztą momentami było wprawdzie zabawne, a również ciekawe i potrafiło wzbudzić we mnie, jakieś większe emocje.

Patch już od pierwszych stron, sprawił że byłam nim ogromnie zainteresowana, chciałam poznać wszystkiego jego tajemnice, to co ukrywa i jaki naprawdę jest. Ma w sobie to coś, co sprawia że jest wyjątkowy i inny od reszty, wyróżnia się na tle innych i sprawia że nasze, jak i Nory serce bije szybciej.

Wokół Nory, ciągle dzieje się coś dziwnego, a ona zaczyna czuć ogromny niepokój. Czuję się obserwowana, czuć tutaj taką nutkę mroku i to jest fajne w tej książce, że wszystko ma swój taki wyjątkowy klimat! „Szpetem” to tez dość inna pozycja od wszystkich książek na rynku, jakie miałam okazję poznać i naprawdę świetna. Obiecuję że emocje zapełnią was po brzegi i poczujecie nutę strachu i adrenaliny oraz niepewności, co do tego, co będzie dalej.

Nie jest to książka oczywista, myślę że ciężko wpaść na to, co będzie działo się dalej, kto stoi za daną sytuacją i to jest naprawdę fajne bo, rzadko zdarza się czytać mi coś co po chwili nie stanie się dla mnie przejrzyste i nie zacznę domyślać się, tego co mogłoby się stać, w dalszej części książki.

Naprawdę polecam wam „Szeptem” jest to książka, idealna na jeden wieczór i ja osobiście bardzo, wyczekuje kolejnych części. Mam nadzieję, że będą one równie dobre i dostarczą mi, jeszcze więcej emocji.

Szeptem - Becca Fitzpatrick

Niedopracowana, nie do końca przemyślana, bardzo słabo napisana. Mogło być dużo lepiej.

Podeszłam do tego jak do... No właśnie. Jak do powrotu do literatury z roku 2010, jak do luźnej książki i do czystej rozrywki. Chciałam uświadczyć klimatu zmierzchu i pamiętników wampirów. Niestety.

Na początku chce wspomnieć tylko, że książka ta została wznowiona. Ubolewam jednak, że tłumaczenie i redakcja (a bardziej jej brak) pozostały z pierwszego wydania w wydawnictwie Otwartym. Brakujące słowa, źle skonstruowane zdania i "młodzieżowe" wyrażenia, bardzo utrudniały mi czytanie. Sam styl sprawiał, że czułam się często zdezorientowana.

Przechodzą do treści. Fabuła jest nielogiczna i nieintuicyjna. Bohaterowie nie mają cech. Jedna z bohaterek jest wręcz nie do wytrzymania i myślę że występuje tam tylko po to, aby dało się popchnąć akcje na przód. Chcę zaznaczyć, że główna bohaterka jest zastraszana i molestowana, a mimo to nie obwinia swojego oprawcy. Wręcz przeciwnie.
Z przykrością stwierdzam, że w latach kiedy zostawała wydawana po raz pierwszy, zdarzało mi się czytać lepsze fanfiction. Może gdyby weszła tu w grę, jakakolwiek redakcja (nowa, z 2024 roku),to ktoś mógłby się nawet dobrze na niej bawić. Ja jestem zawiedziona i zdecydowanie odradzam.

O książce słyszałam juz za czasow gimnazjum czyli 13 lat temu. Jednak do tej pory nie mialam okazji wziac tej ksiazki w łapki. Przyjemna, lekka dobrze sie czyta, młodzieżówka bez wiekszego woow i zdziwienia. Jednam podoba mi sie to inne podejscie do Aniolod (inne niż w upadłych, blekitnokrwistych) :)