Paryski spadek

Cykl: Paryska pokojówka (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Dalsze losy bohaterek „Paryskiej pokojówki”. Przełom lat 70. i 80. Cztery lata po powrocie do Polski z pamiętnych wakacji w mieście marzeń, Agnieszka i Ewa mają szansę powtórzyć swoje przygody. Dziewczęta dowiadują się o niespodziewanym spadku – maleńkiej mansardzie na ostatnim piętrze starej kamienicy, którą zapisał im kloszard zwany Napoleonem. Muszą załatwić masę formalności urzędowych...

Dalsze losy bohaterek „Paryskiej pokojówki”.

Przełom lat 70. i 80. Cztery lata po powrocie do Polski z pamiętnych wakacji w mieście marzeń, Agnieszka i Ewa mają szansę powtórzyć swoje przygody. Dziewczęta dowiadują się o niespodziewanym spadku – maleńkiej mansardzie na ostatnim piętrze starej kamienicy, którą zapisał im kloszard zwany Napoleonem. Muszą załatwić masę formalności urzędowych związanych z tym darem. W Polsce nadal trwa komuna, a wyjazd za żelazną kurtynę z ogromną pieczęcią policji francuskiej w paszporcie jest wielce ryzykowny. Mimo to Agnieszka odważnie wyrusza na Zachód, licząc, że i tym razem szczęście jej nie opuści. Ewka od trzech lat przebywa w Stanach, ale zamierza do przyjaciółki dołączyć, by wesprzeć ją w walce z francuską niemocą urzędniczą. Dziewczyny jak zawsze mogą liczyć na niezawodną pomoc ich wypróbowanego na dobre i złe, przyjaciela Mariana, artysty z Montmartre`u. Jednak pozornie prosta do załatwienia sprawa przeradza się w wielką zagadkę, krok po kroku Agnieszka odkrywa całkiem nowe fakty związane z tym tajemniczym spadkiem...

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Paryski_spadek-p-30940-1-30-.html

grażyna | 2014-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2014 rok

Druga część "Paryskiej pokojówki" to dalsze przygody Agnieszki, która jedzie do Paryża załatwić sprawy spadku zostawionym jej i Ewce przez kloszarda "Napoleona". Tym razem dociekliwa Agnieszka przy sprawie spadkowej wplątuje się w sprawy tajemniczego Bertranta. Okazuje się, że Napoleon to niezwykły kloszard mający nie tylko mansardę w niemal środku Paryża ale też człowiek posiadający niemal forunę za sprawą obrazu i niewielkiej ale jakże cennej figurki.
Ksiązka wciągająca - przynajmniej mnie, ciągle podejrzewałam inne osoby choćby Alaina, Clementine itd. Powiem tak - bardzo chętnie przeczytam inne książki tej autorki jeśli się coś nowego pojawi na horyzoncie.

Marta | 2014-11-20
Przeczytana: 18 listopada 2014

Książka szybko i łatwo się czyta. Jest to kontynuacja ''paryskiej pokojówki'' i muszę przyznać że wg mnie słabsza. Tamta była ciekawsza , zabawniejsza. A tu jest wątek ''kryminalny'' i już tak nie bawi jak przygody bohaterek w poprzedniej części.

DUSIA | 2014-10-14
Przeczytana: 14 października 2014

Książka jest kontynuacją "Paryskiej pokojówki" i jest to drugie spotkanie z Paryżem przesympatycznej Agnieszki. Tym razem jest w tym mieście bez swojej przyjaciółki Ewy, za to przyjaciele "paryscy" stawiają się wszyscy, z jednym wyjątkiem - kloszard Napoleon nie żyje. Jest za to spodek po nim, tajemnica (a nawet kilka), urokliwe uliczki, restauracyjki... ba, klimacik!
Sympatyczna książka na miły wieczór. Polecam!

asia_33 | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

Ciąg dalszy przygód Agnieszki bohaterki "Paryskiej pokojówki". Tym razem przybywa do Paryża,aby dokonać formalności związanych ze spadkiem jaki otrzymała po pewnym zmarłym kloszardzie Napoleonie.W stolicy Francji może liczyć na pomoc Mariana polskiego artysty i jego rodziny.Wraz z otrzymaniem spadku Aga wikła się w pewną tajemniczą aferę powiązane ze śmiercią Napoleona i fałszowaniem obrazów.Warto.Polecam!

gosia123 | 2012-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2012

Szczerze przyznam,ze pierwsza część była zdecydowanie lepsza,a ta wydaję się lekko naciągana. Skończyłam,bo zaczęłam,ale nie powaliła mnie na kolana

wiolagg66 | 2013-04-12

Świetna książka ;p

| 2013-11-27
Przeczytana: 20 listopada 2013

Druga część
Cudowny powrót do Paryża Agnieszki,która niestety sama będzie musiała zarządzać całą akcją ,,SPADEK po Napoleonie. Powrót i spotkania z przyjaciółmi z miłością i przygodą..Fajnie sie czyta..wolałam jednak cz.1. Gdy Ewka z Aga były razem w Paryżu ..Polecam wszystkim jednak obie części,a dałabym dużo żeby powstała i 3 część ;))

Małgorzata | 2012-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 17 października 2012

„Paryski spadek” krzyczał do mnie swoim tytułem na bibliotecznej półce. A ja, miłośniczka Francji, Paryża i wszystkiego co francuskie, po prostu nie mogłam się oprzeć temu tytułowi. Nazwisko autorki, zupełnie mi nieznane, dodatkowo przyciągało choćby tym, że jest naszą rodowitą pisarką, a ja na polską literaturę zwracam ostatnio bardzo dużą uwagę.

Przyciągnął mnie też do książki opis na okładce. Bo oto mamy przełom lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Cztery lata po tym, jak Agnieszka i Ewa spędziły pamiętne wakacje w Paryżu, pracując w hotelu jako pokojówki i malując na rynku portrety turystów, oto nadchodzi szansa na to, aby zobaczyć Paryż jeszcze raz. Otrzymują bowiem w spadku małą mansardę po poznanym cztery lata temu kloszardzie Napoleonie. Okazuje się, że Napoleon wcale nie był bezdomny, ani nawet biedny, popełnił jednak w tamtym czasie samobójstwo, rzucając się z mostu do Sekwany. Ewa i Agnieszka odziedziczyły po nim małe mieszkanko na poddaszu. Aga wyjeżdża więc na kilka dni do...

beatah | 2013-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

"Paryski spadek" jest kontynuacją historii Agnieszki i Ewki, dwóch Polek, które w czasie studiów spędziły wakacje w Paryżu. Poznały wielu ciekawych ludzi, znalazły przyjaciół na dobre i złe, przeżyły wakacje życia. Teraz po czterech latach Agnieszka wraca do Paryża aby uregulować sprawy spadku, który razem z Ewką otrzymała. Znajomy kloszard zapisał im swoje mieszkanie w centrum Paryża. Agnieszka stara się rozwiązać zagadkę jego śmierci, z pomocą przychodzą jej paryscy przyjaciele. W tle wydarzenia w Polsce z roku 1981. Powieść czyta się szybko i przyjemnie. Ja pochłonęłam ją w ciągu jednego dnia, podobnie jak "Paryską pokojówkę".
Z pewnością czytałam lepsze książki, ale muszę przyznać, że powieści Ewy Grocholskiej "odczarowały" dla mnie Paryż. Wcześniej uważałam, że jest to miasto, którego nigdy nie odwiedzę, przereklamowane, tylko dla zakochanych itp., a teraz, gdyby nie wcześniej zaplanowana inna podróż, pewnie miałabym już kupiony bilet do stolicy Francji;) Nagle zapragnęłam...

Ewelina | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Kolejna część o Polkach, które 4 lata wcześniej pracowały w paryskim hotelu Sheraton i odziedziczyły w spadku mansardę po Napoleonie - kloszardzie, z którym się zaprzyjaźniły podczas tamtego pobytu. Teraz do Francji jedzie z Polski Agnieszka (Ewa mieszka w Stanach). To ona musi załatwić formalności związane z wykonaniem testamentu i formalnym odziedziczeniu mieszkania.
Oprócz spraw związanych ze spadkiem Agnieszka musi sobie poradzić z zagadką, którą stanowi śmierć Napoleona, oraz dowiedzieć się, czemu pewna osoba tak usilnie chce kupić te mieszkanie.
Okazuje się, że Napoleon skrywał kilka tajemnic. Coś związanego z van Goghiem oraz z egipskim posążkiem - skarbami narodowymi.
Książka jest zabawna, wciągająca i rozwiązanie zagadki nie jest wcale takie łatwe w trakcie czytania, więc żeby poznać całą prawdę trzeba przeczytać książkę do końca.