59 bajek o zwierzętach

Wydawnictwo: Siedmioróg
978-83-7568-252-6
zwierzę, zwierzęta, bajka, baśń, morał
Barbara

Interesujące i przykuwające uwagę historyjki o zwierzątkach układają się w książce w dwa wzajemnie uzupełniające się cykle. Pierwszy to opowiadania pełne wyzwań i przygód znanych dzieciom z ich własnego życia – przesympatyczny zwierzęcy kostium pozwala tu odnaleźć się w zupełnie nowym, bezpiecznym, kolorowym i radosnym świecie, w którym dziecięce problemy i pytania znajdują jasne i pogodne rozwiązania. Drugi cykl historii, opowiadając w sposób ciekawy i przystępny o najróżniejszych zwierzętach ze wszystkich stron świata (również tych z Afryki i Antarktydy!), pozwala przy okazji przeżywania rozmaitych wesołych i wciągających przygód zapoznać się z nieznanymi, egzotycznymi mieszkańcami odległych krain i ich niekiedy arcydziwnymi zwyczajami, jak też nauczyć się od nich wielu prostych prawd, wprost do zastosowania w dziecięcym świecie.
W książce można znaleźć całe mnóstwo zarówno długich, jak i krótkich historyjek, z krain bliskich i dalekich, mroźnych i gorących, przyjaznych i groźnych, a zawsze – ciekawych.

Całość napisana jest z humorem, językiem prostym i literacko dojrzałym, który z łatwością wpada w ucho.Historie o zwierzętach ubarwione są pięknymi, pełnymi wdzięku i bogatymi w szczegóły w ilustracjami, wspaniale współgrającymi z charakterem opowiadań.

źródło opisu: Merlin.pl

źródło okładki: Merlin.pl

dobrerecenzje | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

Ostatnio zauważyłam, że coraz rzadziej w księgarniach zobaczyć możemy bajki dla dzieci, których bohaterami byłyby zwierzęta. Bardziej przenosi się to w fantastyczny świat, ale może warto oderwać się od księżniczek i czarodziejek i wejść w niesamowity świat zwierząt, a tym bardziej zwierząt, które zostały tak doskonale przedstawione i utożsamione z człowiekiem.
Już pierwsza bajeczka – „Teoś, największy bohater na świecie”, przedstawia losy baranka, który ogromnie chciał spodobać się swojej koleżance owieczce i jej zaimponować. Robił wszystko aby Julitka tylko go zauważyła. Ubrał nawet czerwoną pelerynkę. Trochę w tym wszystkim przeszkadzał mu osiołek Henio, który okazywał się być lepszym np. w wyścigach. Czyż tego nie można przełożyć na świat ludzi? Świetnie ukazane, a zwierzątka które są bohaterami, doskonale oddają nasze charaktery i nasze zachowania.
Kolejna bajka, o żabce, która była tak zamyślona, że niczego nie mogła znaleźć. Ile osób w naszym społeczeństwie jest dokładnie...

AnnaSikorska | 2015-11-12

„59 bajek o zwierzętach” Ewy Mirkowskiej to książka zawierająca różnorodne historie z życia zwierzęcych bohaterów. Przeżywają one takie same problemy jak dzieci: cieszą się, smucą, psocą, popełniają błędy, tęsknią za rodzicami, spełniają swoje marzenia, są ciekawskie świata, a czasami i złośliwe. Poza ukryciem emocji w przygodach autorka przemyca w swych utworach dużo informacji o świecie. Dzieci dowiedzą się, że lew i tygrys są kuzynami kota, poznają zwyczaje niektórych zwierząt, zmieniające się pory roku.
Dzieci odkryją, że tęsknota za rodzicami jest czymś naturalnym i nie są same z tym uczuciem. Tak mają wszystkie dzieci, ale rodzice zawsze wracają, więc nie trzeba się z tego powodu smucić. Odkrywają również, że każdy jest cenny taki jakim jest. Wyśmiewanie kolegów i koleżanek może zmienić się w ich zachwyt jeśli tylko nie będziemy przejmować się docinkami oraz w swoich wadach lub brakach znajdziemy zaletę. Próba udawania czy wcielania się w kogoś innego zawsze kończy się źle:...

książek: 1951
Anna | 2013-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2013

Ewa Mirkowska kocha literaturę, ukończyła więc właśnie literaturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze książki dla dzieci, m. in. o kocie Garfieldzie. Jej bohaterowie obdarzeni są dużym poczuciem humoru, wędrują po nieznanych miejscach, mogą na sobie polegać, przyjaźnią się ze sobą.

"59 bajek o zwierzętach" to ciekawe, niebanalne opowieści, w których dziecko odnajdzie swoje własne, małe problemy i radości. Mamy tutaj o stworzonka egzotyczne, niespotykane na naszych podwórkach, ale i takie znane naszym milusińskim, jak żabka, owieczka, baranek, króliczek. Te wszystkie zwierzęta mogą nasze dzieci wiele nauczyć, pomóc zrozumieć otaczający je świat, relacje w nim panujące, możemy znaleźć tu morał, wyciągać wnioski z każdej historyjki.
Ilustracje w książeczce są naprawdę piękne, a opowieści jest na tyle dużo, że na pewno wystarczy nam ich na długie wieczory, na wspólne czytanie przed snem, dziecko się powoli wyciszy lub będzie nas słuchać z zapartym tchem, z wypiekami na...