Przyjaciele mroku

Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Darkness, be my Friend
Martyna

Jutro to fenomen. Powieści o grupie nastolatków, którzy walczą z tajemniczym wrogiem atakującym Au-stralię otrzymały kilkadziesiąt nagród w Australii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Niemczech. W USA znalazły się na liście najlepszych książek dla młodzieży, a w Szwecji na pierwszym miejscu na liście książek polecanych przez nastolatków. W Polsce również stały się bestsellerami. ”Na myśl...

W Polsce również stały się bestsellerami.

”Na myśl o powrocie robi mi się niedobrze. Mam ochotę krzyknąć: „Posłuchajcie mnie, do diabła! Mam gdzieś wasze wielkie plany!”. Chcę, żeby ktoś, ktokolwiek, przyznał, że to, czego ode mnie oczekują, jest wielkie, olbrzymie, gigantyczne.
I nie chodzi wcale o to, że tu jest nam tak wspaniale. Nie jest.

Mam wrażenie, że wszyscy przestaliśmy być sobą. Homer chce nami rządzić bardziej niż kiedykolwiek. Fi i Kevin wszystkiego się boją, a Lee... nie poznaję go.

No i zrobiłam coś, czego dawna Ellie nigdy by sobie nie wybaczyła.
Jedyne, co pomaga mi przetrwać, to nadzieja, że tam, na miejscu, znów staniemy się sobą.”

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: znak.com.pl

„Nie wolno iść na łatwiznę i nie wolno żyć bez celu.”

Kolejna część tej fascynującej i niezwykle pouczającej przygody za mną. Chociaż nie wiem, czy można nazwać to przygodą… raczej walką o przetrwanie w okrutnym świecie z jednoczesnym nie utraceniem siebie w tym wszystkim.

Bohaterowie przeżywają coraz więcej dylematów odnośnie całej wojny i odnośnie swojego zachowania. Są zmęczeni, fizycznie i psychicznie wyczerpani, pragną, żeby to wszystko się skończyło, a równocześnie desperacko chcą nie być w tym wszystkim bezczynnymi obserwatorami. Starają się przetrwać i nie utracić ducha, nawet kiedy nie wszystko idzie po ich myśli i gdy reszta świata nie ma im zbyt wiele do zaoferowania.

Ta część książki, wbrew moim obawom, nie podziela schematów z poprzednich części, wnosi do akcji wiele nowego i naprawdę jestem ciekawa tego, co będzie dalej.

„Czasami warto zmienić zdanie. To znaczy, że człowiek myśli. Przestanę zmieniać zdanie dopiero po śmierci. A może nawet i wtedy nie.”

nadzieja1925 | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

„Jedno jest pewne: życie to niewielka strata;
Lecz młodzi mężczyźni myślą inaczej, a my byliśmy młodzi.”

Kto normalny chciałby wrócić na ziemię, gdzie musiał zabijać? Na ziemię, na której zginęli jego rodzina, znajomi, przyjaciele? Gdzie nie ma szczęścia, tylko smutek i strach... Mi się wydaję, że nikt…, jednak nasi młodzi bohaterowie będą musieli wrócić na ojczystą ziemię i znowu stanąć twarzą twarz z wrogiem.

Nasi młodzi przyjaciele mają wakacje w Nowej Zelandii, ale gdy pada hasło „Wracamy”, tak naprawdę żadne z nich nie jest na to przygotowane. Ale jednak niektórzy, w tym Ellie, zniosą to trochę gorzej… No więc wracają wraz z innymi żołnierzami do domu, a tam doprowadzają ich do Piekła, gdzie mogą się schronić. Następnego dnia żołnierze wyruszają w misję, ale gdy po kilku dniach ślad o nich zaginął, nasza piątka przystępuje do akcji…

Jak zwykle John Marsden zaskoczył nas niezaskakującą fabułą. W książce jak zawsze jest miejsce na akcję, jak i na romans. Przeczytaj dziś,...

lacerta | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 lipca 2016

Kolejna część serii "Jutro" za mną. Trzecia część była dynamiczna i niesamowicie mnie wciągnęła. Tym razem niestety spadek poziomu. Jest to najgorsza część jaką do tej pory przeczytałam. Brak tutaj akcji i zaskakujących zwrotów. Początek jest dość nudny i historia prawie wcale nie posuwa się do przodu. Czytelnik tkwi w miejscu, a cała historia tu zawarta opiera się, właściwie, na jednej akcji, której opis został rozciągnięty na całą książkę.
Główna bohaterka jest wciąż niezwykle irytująca i sama nie wie czego chce. Zdaję sobie sprawę, że to ona jest narratorem, ale pomimo to mogłaby pozwolić czytelnikowi na poznanie innych bohaterów, a tak naprawdę wciąż wiemy o nich bardzo mało.

Podobno "Przyjaciele mroku" to najsłabsza część cyklu. Póki co mogę się z tym tylko zgodzić i mieć nadzieję, że kolejne część dostarczą mi więcej emocji niż ta.

Brakowało mi tu czegoś, co było w poprzedniej części, a momentami mnie nudziła. Mimo to dobra.

AngelFire | 2015-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Serie, 2015
Przeczytana: 26 listopada 2015

" W tym oto miejscu leżymy martwi,gdyż nie chcieliśmy
Żyć,hańbiąc ziemię,z której wyrośliśmy.
Jedno jest pewne:życie to niewielka strata;
Lecz młodzi mężczyźni myślą inaczej,a my byliśmy młodzi"

Ellie wraz z przyjaciółmi dotarła już bardzo daleko.Tak wiele przeszli.Wojna naznaczyła ich piętnem.A teraz muszą z tym żyć.I walczyć o swój kraj.
Widzieli już tyle ludzkich,zimnych ciał na ulicach,w szpitalu.Niektórzy z nich to byli ich najbliżsi.Rodzina i przyjaciele,a oni musieli to wszystko oglądać.

" Tak działa wojna.Albo zabija cię od razu,albo niszczy po kawałku.Tak czy inaczej cię dopada."

Lecz wojna wciąż trwa.Po powrocie z Nowej Zelandii Ellie,Homer,Kevin,Fi i Lee muszą walczyć o przetrwanie.W mieście roi się od żołnierzy.Domy zostały przejęte,a ich prawowici właściciele robią za pomoc domową.Z każdym dniem coraz trudniej o schronienie.Zwłaszcza,że ich wyczyny niszczą ten nowy porządek.
Mimo to wszyscy są już tym zmęczeni,mają dość.Ale mimo to nie mogą się poddać.Wiedzą o co...

książek: 1920
Harii | 2015-03-26
Przeczytana: 25 marca 2015

Jak na razie najgorsza część. Pierwszy tom był niezły, drugi jeszcze lepszy, a trzeci -najlepszy. Ten był średni. Tak po prostu. Był tylko jeden fajny moment. Można się pocieszać, że nr 5 jest równie dobry jak nr 3 (podobno). Warto przeczytać tylko po to aby poznać dużo ciekawszą kontynuację.

kasandra_85 | 2011-12-12
Przeczytana: grudzień 2011

Cassiel | 2011-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2011

„Strach czyni z człowieka egoistę.”

Kto z nas nie słyszał o sławnej serii ,,Jutro''? Każdemu na pewno ta nazwa obiła się o uszy, większość zapewne wyczekuje kolejnych części i już nie może doczekać się, co będzie dalej, czym tym razem zaskoczą nas bohaterowie, lub sam autor. A jeśli o nim mowa, John Marsden zaczął pisać, ponieważ uczniowie w prestiżowej szkole, w której pracował, nie chcieli czytać. Jego debiut So much to tell you powstał w zaledwie trzy tygodnie, ale natychmiast trafił na listy bestsellerów. Po pierwszym sukcesie Marsden przez kilka lat łączył karierę pisarską z pracą pedagoga.

Nie chcąc zdradzać za wiele szczegółów, opiszę całą fabułę w skrócie, żebyście mniej więcej wiedzieli czego się można spodziewać w czwartej części. Piątka znajomych przebywa w Nowej Zelandii, gdzie są bezpieczni, mogą robić co chcą i nie muszą się martwić o jedzenie i tego typu sprawy. Jednak to co miłe, zawsze się kiedyś kończy - i tak również stało się tutaj. Mieli powrócić do swojego...

Tristezza | 2011-12-12
Przeczytana: 04 grudnia 2011

„Znowu…”

Ellie wraz z przyjaciółmi znów wraca do swego rodzinnego miasta Wirrawee. Po pobycie w Nowej Zelandii, gdzie dochodzili do siebie i byli poddawani leczeniu oraz terapiom, ponownie mają wkroczyć na tereny objęte działaniami wojennymi. Mieli nadzieję, że do tego nie dojdzie, a przynajmniej nie tak szybko, lecz nie mają wyjścia. Wiele już osiągnęli, ale teraz grupka wystraszonych nastolatków, która znów pojawiła się w Piekle, chce zacząć działać, choć jest już tak zgrana jak kiedyś. Walki odcisnęły na nich swoje piętno. Okazuje się jednak, że w ten sposób powracają do życia. Przez to, że zaczynają działać, stają się na powrót sobą i widzą sens swych starań. Szykują coś dużego, nie zamierzają się poddać, a nadzieja jeszcze ich nie opuściła.

W naszych bohaterach jest coraz mniej życia. Wiele rzeczy robią machinalnie i mało kiedy nas zaskakują. Przestają się wyróżniać w tłumie, a stają się zwykłymi, szarymi obywatelami. Na szczęście ten stan odrętwienia po jakimś czasie...

kasia | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Jest to kolejna część serii jutro, którą przeczytałam. Pierwsze trzy tomy bardzo szybko się czytało, ale z tą lekturą trochę się męczyłam. Przez dwa pierwsze rozdziały bardzo wolno mi szło. Dla mnie były nudne. Już od trzeciego działu akcja zaczęła się rozwijać.

Czas spędzony głównych bohaterów w Nowej Zelandii już minął. Ellie z przyjaciółmi ponownie znaleźli się na swoich ziemiach. A Nowozelandczycy mieli pewne zadanie do wykonania w Australii.

Młodzi bohaterowie ponownie stanęli przed wykonaniem zadania. A jak chcecie się dowiedzieć czy im się udało znowu przechytrzyć wrogich żołnierzy to zapraszam do lektury.

Lee dowiedział o co stało się swoją rodziną oraz z rodzinami najbliższych. A Ellie ponownie zbliża się do Lee.