Maria Skłodowska-Curie

Wydawnictwo: Świat Książki
Marie Curie
978-83-7799-259-3
mama_trojki

Ze wszystkich słynnych osób Maria Curie jest jedyną, której nie zepsuła sława. Albert Einstein Kobieta spoglądająca z uwagą na probówkę zawierającą rad – to zdjęcie obiegło świat i utrwaliło dla potomności Marię Skłodowską-Curie jako wielką damę fizyki, symbol kobiety-naukowca. Laurent Lemire przedstawia historię Polki przybyłej do Francji w 1891 roku, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla,...

Ze wszystkich słynnych osób Maria Curie jest jedyną, której nie zepsuła sława.
Albert Einstein

Kobieta spoglądająca z uwagą na probówkę zawierającą rad – to zdjęcie obiegło świat i utrwaliło dla potomności Marię Skłodowską-Curie jako wielką damę fizyki, symbol kobiety-naukowca. Laurent Lemire przedstawia historię Polki przybyłej do Francji w 1891 roku, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, która oddała życie ukochanej dziedzinie badań. Autor nie kreśli jednak tylko portretu uczonej – poświęca wiele miejsca osobistym losom „Madame Curie”: jej miłości do męża Piotra i dzieci oraz skandalizującemu związkowi z Paulem Langevinem.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/maria-sklodowska-curie-...»

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-14
Przeczytana: 13 września 2014

Lemire dokonał rzeczy wielkiej przedstawiając Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako genialną uczoną, jedyną na świecie laureatkę dwóch Nobli, umiejętnie walczącą o swoje racje, lecz i jako namietną kobietę narażoną na bezpardonowy atak zawistnych ludzi, plotkarzy i usłużnych mediów. Napisał piękną biografię, którą czyta się jak powieść sensacyjną, podkreślił też jej polskie pochodzenie i związki z Polską, za co my - Polacy szczególnie winniśmy być mu wdzięczni.
Bo, proszę Państwa, nie mamy powszechnej świadomości, że w szerokim świecie, a szczegółowo np w Kanadzie, czytający Conrada jako klasyka literatury angielskiej, nie mają pojęcia, że to Polak, a Marie /podk. –e/ Curie nawet dla chemików była Francuzką, żoną Pierre’a. Stwierdzam to autoratywnie, gdyż, mieszkając w Kanadzie od 24 lat, wielokrotnie rozmawiałem z przedstawicielami tutejszej inteligencji na temat ...

chiara | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Książka jest ciekawa głównie z tego powodu, że napisał ją Francuz. My o Marii Curie-Skłodowskiej wiemy wszystko, ale miłe, że Francuzi ją doceniają i umieścili w Panteonie. Przykre tylko, że Rutheford nie potrafił docenić naszej uczonej, w odróżnieniu od Einsteina.

onika | 2012-07-23
Na półkach: Przeczytane, Portrety

Maria Skłodowska-Curie to niezwykły człowiek: odważny, ciekawy świata, a jednocześnie bardzo wrażliwy. Celowo piszę człowiek nie kobieta, bo myślę, że w Marii skumulowały się cechy, które przydałyby się każdemu. Z tej książki dowiedziałam się wielu nowych, nieznanych mi faktów o Skłodowskiej. I coraz bardziej ją podziwiam.

Kasiek m | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Ariza | 2017-04-03
Przeczytana: luty 2017

Zniosłam tylko kilka pierwszych stron książki. Nie mogę więc ocenić całokształtu. Natomiast nie przeczytałam jej dlatego, że napisana jest po prostu - wg mnie - fatalnie. Bez ładu i składu, jakimś malowniczym językiem, z którego nic nie wynika. Moja perełka: "Ma już bardzo jasne wyobrażenie tego, czym jest chemia. Cóż zatem? Zatem nic." (str.22) To cud, że po tych zdaniach przebrnęłam jeszcze przez kolejne dwie strony. Kierowała mną nadzieja, że być może okres po wyjeździe Marii z Polski będzie jakoś bardziej przystępny dla autora i dzięki temu lepiej opisany. Jednak styl pierwszej strony drugiego rozdziału na to nie wskazywał, a ja nie miałam już siły tego sprawdzać. Pierwszy rozdział zatytułowany "Dzieciństwo i młodość w Polsce" wyczerpał moją cierpliwość, a ten obiecujący tytuł został użyty chyba wyłącznie w celu zmylenia czytelnika. Otrzymujemy bowiem dziesięć stron informacji typu "Maria mieszkała w domu takim i takim, by w przyszłości wykazać się taką i taką cechą"....

Agnieszka | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Książkę przeczytałam szybko. Moje wrażenia są sprzeczne. Spodziewałam się czegoś więcej. Na plus jest na pewno tło historyczne, którym jest wzbogacona. Dowiedziałam się także z o faktach, które do tej pory były dla mnie nieznane. Podróż do USA, pozyskanie radu dla Uniwersytetu Warszawskiego. Na pewno warto przeczytać!

mama_trojki | 2011-11-01
Przeczytana: 29 października 2011

Ta poważna i skupiona starsza pani z okładki to... oczywiście Maria Skłodowska-Curie. Zna ją prawie każdy - lepiej lub gorzej. Większość z nas wie, że jako jedyna kobieta (a do tego Polka) dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Jednak, czy wiemy, jak tego dokonała i jaka była naprawdę?

No właśnie... jaka była naprawdę? Przede wszystkim była niezwykle ambitna, skryta i... oszczędna, a nawet skąpa. Całe swoje życie poświęciła nauce i badaniom. Ani przez chwilę nie wątpiła w swoją pracę. Wiedziała, że dokonuje czegoś wielkiego - i to nie dla siebie, ale dla ludzi. Zapewne, to właśnie ta wiara "zmuszała" ją do wytrwałego ukazywania światu swoich odkryć. Nawet wtedy, kiedy ów świat postrzegał ją jedynie jako współpracownicę swego męża - Piotra Curie, wybitnego francuskiego fizyka.

Maria i Piotr... choć pochodzili z różnych krajów, odnaleźli w sobie pokrewieństwo - zaskakujące, ale niezwykle silne. Dzielą się wszystkim - pracą, przestrzenią oraz obowiązkami domowymi, w tym m.in. opieką...

Villemo-Ice | 2013-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Książka ta nie jest szczególnie wnikliwą biografią Marii Skłodowskiej-Curie. Wszytskie informacje z jej życia, zawarte w tej książce można przeczytać na Wikipedii. Jedynie co wyróżnia tę książkę od "suchych" informacji encyklopedycznych jest tło historyczne jakie wprowadza autor oraz cytaty.

Marshmallow | 2017-05-01

6,5! Niższa ocena za zbyt wiele subiektywnych wtrąceń autora, które nic nie wnoszą do całości.

Samanta Makurat | 2013-04-05
Przeczytana: 2012 rok

Za krótka. Niby wszystko jest, ale jednak czegoś brak. Będę szukać dalej. Nie zaspokoiła głodu. Mówię oczywiście o książce. Bo sama postać Marii Skłodowskiej-Curie jest niedoścignionym wzorem.