takisobiejac

Rozpisany na role trzyaktowy dramat Leona Kruczkowskiego, pierwotnie noszący tytuł "Niemcy są ludźmi".

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Shimik | 2015-10-10

Ta książka zdecydowanie powinna być lekturą w szkole!! Jest mądra i pokazuje jak Niemcy patrzyli na sprawę wojny. Nie wszyscy się z nią zgadzali. O tym akurat mało się mówi u nas w kraju. Także uważam iż powinno się zapoznać z tą książką! Jest mądra i daje pogląd na sytuację z innej strony.

Aaron | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

"Niemcy" L. Kruczkowskiego to lektura szkolna i na dodatek dramat. Czyli już na wstępie byłem tym faktem mocno zniechęcony. Z tego wszystkiego podobała mi się tylko okładka.
Po kilku przeczytanych stronach doszedłem do wniosku, że nie ma tak źle jak sądziłem.
Autor porusza bardzo ważne problemy ludzkie, m. in. to jaki wpływ na innych mają nasze wybory. Przedstawia także bardzo różniące się charaktery "Niemców", nie każdy z nich był opętany nazizmem. Byli i tacy, którzy uważali, że słońce świeci dla wszystkich.
Ze spokojem wystawiam dobrą notę. Nie chcę się powtarzać tak jak w wielu wcześniejszych opiniach i dlatego nie piszę, że polecam. Zaznaczam tylko, iż nie można wobec tego utworu przejść obojętnie.

sola255 | 2015-01-23
Na półkach: Przeczytane, Dramat

Przeczytane lata temu , jako lektura , ale pamiętam do dziś .To na pewno o czymś świadczy.Doskonały obraz niemieckiego społeczeństwa okresu wojny na przykładzie rodziny Sonnenbruchów .Bierna postawa ojca rodziny , syn nazista, matka i jedna z córek zwolenniczki faszyzmu i druga córka zachowująca godność pomaga zbiegowi.
Jestem pewna ,że Niemcy okresu okupacji to nie sami faszyści. Zresztą jestem przekonana ,że postawy osób dramatu można by równie dobrze przenieść do każdego innego kraju i to nie tylko w okresie wojny.Po przeczytaniu miałam dla siebie jedna refleksję: kim ja bym była w warunkach wojny ? Kim bym się stała?

Danway | 2012-01-10
Przeczytana: 2001 rok

"Niemcy" to dramat Leona Kruczkowskiego, próbującego odpowiedzieć na ważne pytanie: Jaką postawę wobec nazizmu przyjęli Niemcy...

Ukazane zostały 3 postawy... Pronazistowska (w postaci Berty i jej syna Willego), Antynazistowska (w postaciach Ruth i Joachima Petersa) oraz bierna (w postaci profesora Sonnenbrucha, ojca Ruth i Willego)...

Dramat głównie dzieję się w posiadłości profesora, w której ukrył się Joachim Peters (dawny przyjaciel profesora, obecnie komunista, który uciekł z obozu)... Tylko Ruth potrafiła mu pomóc nie zważając na siebie... Profesor w tej sprawie nie zrobił nic... I mimo wszystko to on jest najgorszą postacią całego dramatu... Bierny, uznający zasadę: Po co mam się mieszać, skoro mnie to nie dotyczy...

Podejrzewam, że takich głosów w Niemczech można by znaleźć wiele, lecz przez ich bierność naziści nie trafiali na żaden opór ze strony społeczeństwa... Smutne to i stawia ich w bardzo w złym świetle... Bo złe było to, co czynili hitlerowcy, ale gorsze było...

Dramat Kruczkowskiego odnosi się do różnych postaw Niemców w czasie drugiej wojny światowej.Można by było przypuszczać,że wszyscy popierali wojnę i Hitlera,jednakże dramat ten pokazuje,że tak nie było.Nie wszyscy Niemcy byli źli,niektórzy po prostu ukrywali swoje poglądy,gdyż bali się oni kary,jaka może ich spotkać za niepopieranie władzy.Albo po prostu nie mieli wystarczająco odwagi,aby powiedzieć to,co tak naprawdę sądzą.
W tym króciutkim dramacie występuje raptem 19 osób,jednak większości z nich zostaje poświęcona mała ilość czasu.Najważniejsi bohaterowie to rodzina Sonnenbruchów (prawdopodobnie końcówka jest źle napisana,można zgłaszać poprawki :3),do której należą : Walter,Berta,Ruth,Willi i Liesel.Każda z tych osób miała swój własny światopogląd i w większym bądź też mniejszych stopniu (albo też w ogóle nie) popierało władzę.Nie na miejscu byłoby spoilerowanie,kto do której z tych trzech grup należał,aby się tego dowiedzieć zapraszam do lektury.
Choć to jest dramat,to mimo to...

Roman Dłużniewski | 2016-12-12

Różne postawy Niemców podczas wojny. Tak, były różne postawy, tylko jaki mam z tego wyciągnąć wniosek ? Że nie każdy Niemiec był zły ? Być może, ale nie dano mi radaru w oku, żebym każdego mógł prześwietlić. Bo jak się dziś słucha Niemców mówiących o rodzicach czy dziadkach, to okazuje się, że każdy z nich był anty a jak musiał być w wojsku, to tam był kucharzem. Tak mają, ci Niemcy.

Mavericus | 2011-03-06
Przeczytana: 09 maja 2004

Wstrząsający obraz ludzkich ułomności, które mają przewagę nad rozsądkiem. Nie da się zrzucić wszystkiego na to, że 'Tak kazano wypełniać mi rozkazy". O wiele dotkliwsza karą od kary śmierci jest wyrok "własnego sumienia". Warto przeczytać ta książkę by uświadomić sobie bolesną prawdę o złych skłonnościach

AloAlo | 2015-05-05

Warto przeczytać.

zglonowana nana | 2010-07-31
Przeczytana: kwiecień 2007

Doskonale ukazana wojenna rzeczywistość oraz tchórzliwa ludzka natura.

PABLOPAN | 2012-08-03

Lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych II Wojną Światową.