Nie wygłoszę tu mowy

Tłumaczenie: Weronika Ignas-Madej
Seria: Márquez [Muza]
Wydawnictwo: Muza
Yo no vengo a decir un discurso
Monika Adamczyk

Kolumbijczyk Gabriel García Márquez, to jeden z najbardziej znaczących i wpływowych twórców światowej literatury. Laureat literackiej Nagrody Nobla w 1982 roku, autor powieści, opowiadań i esejów, krytyk filmowy, twórca scenariuszy i przede wszystkim intelektualista zaangażowany w palące problemy naszych czasów, zwłaszcza w kwestie dotyczące jego ukochanej Kolumbii, ale też całej Ameryki Łacińskiej. Centralna postać "realizmu magicznego", prądu, który z historii i wyobraźni utkał kobierzec żywej literatury, oddychającej każdym porem ciała, wreszcie twórca powieściowego świata o największym bogactwie znaczeń w całej dwudziestowiecznej literaturze hiszpańskojęzycznej.

Jego najwybitniejsze dzieła to: Sto lat samotności, Nie ma kto pisać do pułkownika, Kronika zapowiedzianej śmierci, Zła godzina, Generał w labiryncie, Dwanaście opowiadań tułaczych, Miłość w czasach zarazy, Diatriba de amor contra un hombre sentado. W 2002 roku wydał pierwszą część swojej autobiografii, Życie jest opowieścią. Nie wygłoszę tu mowy jest jego najnowszą książką.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2011

źródło okładki: Wydawnictwo Muza

Medellin | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

W książce, która jest zbiorem wybranych przemówień Gabriela Garcii Marqueza można zaobserwować ewolucję poglądów pisarza w ciągu kilkudziesięciu lat. Początkowe przemówienia skupiają się na ogół na sprawach dotyczących Marqueza osobiście: pożegnanie kolegów ze starszego rocznika, początki pracy twórczej. Kolejne dekady przynoszą wielką popularność "Stu lat samotności" i innych powieści, a w roku 1982 Nagrodę Nobla. Pisarz nabrał już doświadczenia, wyzbywa się skrępowania i porusza bardziej ogólne tematy: wielkie problemy współczesności - w tym ojczystej Kolumbii, kryzys wartości, etykę w mediach, definicję Ameryki Łacińskiej, rolę języka hiszpańskiego w świecie.

kasandra_85 | 2011-11-28
Przeczytana: listopad 2011

Leśna_czytelnia | 2017-02-09

Garcia Marquez to moja pierwsza iberoamerykańska miłość, często wracam do znanych mi już jego powieści i opowiadań. Szczęśliwie są jeszcze książki, które czekają na pierwszą lekturę, tak jak zbiór przemówień "Nie wygłoszę tu mowy", który jest potwierdzeniem na to, że Marquez wirtuozem słowa był.

Chodźcie na bloga: http://lesnaczytelnia.blogspot.com/2017/02/mowca-z-musu.html :)

zuma939 | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Książka „Nie wygłoszę tu mowy” to zbiór wybranych przemówień wygłoszonych przez pisarza od 1944 roku do 2007, wybór został dokonany przez wydawcę za zgodą autora i przy jego współudziale. Początkowo obawiałam się tej lektury, ale nie słusznie, bo są tacy pisarze, którzy cokolwiek by napisali, czy powiedzieli ja jestem na to otwarta. Należy do nich Marquez. Znajdziemy tu najróżniejsze przemówienia, od tych akademickich, szkolnych, przez oficjalne państwowe, czy noblowskie aż po prywatne. Właśnie te prywatne urzekły mnie najbardziej. Marquez w jednym z nich, zaledwie kilka dni po śmierci Cortazara wspomina argentyńskiego pisarza, jak to on ma w zwyczaju, dzieli się wspomnieniami, pięknymi, poruszającymi, które mnie same zwróciły ku Cortazarowi i z pewnością za kilka książek sięgnę ponownie po jego dzieła. Rysuje nam Cortazara jakiego nie znamy, muzyka, artystę, trochę szaleńca i outsidera.

Autor „Sto lat samotności” porusza w przemówieniach wiele istotnych tematów, od zagrożeń...

książek: 1909
foolosophy | 2012-03-03
Przeczytana: 02 marca 2012

Z Marquezem miałam już kilka podejść i jakoś nie mogłam się do niego przekonać. Usilnie próbowałam, po ciuchu licząc, że w końcu znajdę odpowiednią książkę dla siebie. W końcu "Nie wygłoszę tu mowy" utwierdziło mi w przekonaniu, że warto takiej książki szukać, bowiem autor ma wiele do powiedzenia. A ja chętnie go wysłucham.

"Nie wygłoszę tu mowy" padło z ust 17-letniego wtedy Marqueza, dla którego przemawianie jest jedną z ostatnich rzeczy, których by się podjął. Na przestrzeni lat widać jednak, że wielokrotnie zobowiązany do napisania przemówienia radzi sobie znakomicie, a jego wypowiedzi nieraz chwytają za serce. "Nie wygłoszę tu mowy" jest nie tylko zbiorem przemówień autora, jest również doskonałym świadectwem jego życia i przemyśleń na przestrzeni lat.

Niepozorna książka. Leciutka, cieniutka i z piękną okładką. Nie spodziewałam się, że część przemówień autora może dotknąć mnie samej. Nie spodziewałam się, że po tylu próbach polubienia tego autora tak łatwo mi pójdzie. Na...

AniaK | 2017-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2017

Pierwsze spotkanie z twórczością G. G. Marqueza i myślę, że nie ostatnie. To jak ciekawe historie autor potrafił kreować w tych jakże krótkich formach, jakimi są jego przemówienia to aż niesamowite. Należy pamiętać, że nie są to opowiadania napisane dla czytelnika, ale własnie wystąpienia, które często otwierały czy uświetniały ważne uroczystości - musiały mieć więc bardzo skondensowaną formę. Zaobserwowałam tu niebywały talent w mówieniu w taki sposób, aby nie zanudzić słuchacza, nie utracić jego uwagi, co jest zadaniem trudnym, dla wielu nieosiągalnym celem. Myślę, że słuchając takich mów byłoby mi wręcz przykro, że tak szybko dobiegają one końca. Poruszają przy tym aspekty istotne, zwłaszcza dla historii Ameryki Łacińskiej, bliskiej sercu autora.
"Nie wygłoszę tu mowy" jest lekturą przyjemną, ale jednocześnie posiadającą walory edukacyjne. Polecam jak najbardziej spotkanie z tym Noblistą, ja na pewno sięgnę po jego powieści, zwłaszcza tak popularne "Sto lat...

Ania Kostorz | 2015-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

W "Nie wygłoszę tu mowy" poznajemy zupełnie innego Marqueza, niż w jego bestsellerowych powieściach "Sto lat samotności" i "Miłości w czasach zarazy".

Sam autor w wieku siedemnastu lat, mając wygłosić mowę przed swoimi kolegami, opuszczającymi Liceo Nacionale (szkołę średnią), zaczął od słów "Nie wygłoszę tu mowy". Wbrew wszystkiemu jednak ją wygłosił, mimo że sam tak nie uważał. W końcu miał publiczność.

Książka ta zaskakuje. Sam Marquez przyznał, że po wielu latach inaczej patrzy na swoje przemówienia. Sam docenia to, że potrafił także wyrazić się w tak krótkiej formie i tak dokładnie.

Możemy także spojrzeć na życie Gabriela od lat młodzieńczych, przez wszelkie uroczystości, na których zmuszony był coś powiedzieć. Widać, że pisarz walczył o dobro ludzkości. Możemy zauważyć też, że oprócz pisania był członkiem wielu organizacji związanych nie z pisarstwem, ale np. z kinem. Bulwersował go fakt eksportu narkotyków i wojen domowych.

Marquez był dobrym człowiekiem. Wielka szkoda,...

Mery | 2017-11-03

"Nie wygłoszę tu mowy" to bardzo przewrotny tytuł dla książki stanowiącej zbiór przemówień wygłaszanych na ceremoniach, galach i spotkaniach. Jednak jest on odzwierciedleniem przemian w życiu autora. W ogóle całą książkę w pewnym sensie można potraktować jako nietradycyjną biografię Marqueza, który w przemowach zawsze zawierał myśli, swoje poglądy na tematy polityczne i gospodarcze. Odnosił się on także do wydarzeń społecznych i historycznych, popierał działania na rzecz pokoju na świecie, wspominał o kryzysach dotykających Amerykę Środkową, zatem to, co miał do powiedzenia zawsze dotykało kwestii ważnych i aktualnych.
Ta książka to uzupełnienie twórczości autora.

DM1994 | 2012-07-12
Przeczytana: 03 lutego 2012

Gabriel García Márquez (ur. 6 marca 1927 w Aracataca w północnej Kolumbii) – kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny. Jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego. Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1982 za powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu. Autor książek tj. "Sto lat samotności", czy "Miłość w czasach zarazy".
źródło:wikipedia

"Nie wygłoszę tu mowy" to zbiór kilkunastu przemówień napisanych, a następnie wygłoszonych przez Gabriela Garcia Marquez'a w różnych okresach jego życia, w różnych miejscach, w towarzystwie różnych osób i w obliczu różnych wydarzeń i okoliczności. Mowy te nawiązują do historii i kultury Ameryki Łacińskiej, wielu tradycji, a także do młodzieńczego życia pisarza. Wybrane teksty stanowią esencję tych dzieł nielubianego przez Marquez'a gatunku, które zmuszony był wygłaszać podczas różnych spotkań, poczynając od...

porządekalfabetyczny | 2011-12-02
Przeczytana: 27 listopada 2011

Chętnie napisałabym coś dobrego, ale nie da się ukryć, że jest to książka nieważna, właściwie pozbawiona sensu a do połowy nawet uroku.

Jestem początkującą wielbicielką pana M., zaczęłam go czytać późno, bo podejrzewałam,że jest nieco zbyt popularny by być dobry.

Okazało się, że się pomyliłam, więc teraz czytam go pomału i wielokrotnie żeby na dłużej starczyło. Najbardziej podobały mi się opowiadania. 'Dwanaście opowiadań tułaczych' czytałam kilka razy, kserowałam i wysyłałam w listach do przyjaciół - dla jednego z nich zrobiłam nawet wersję ilustrowaną opowiadania 'Śnię na zamówienie':)

Tymczasem mowy, też krótka forma w której można błysnąć, mocno mnie rozczarowały... Te trzy gwiazdki na LC są dokładnie wyliczone, każda z nich to jeden fragment/zdanie/akapit z drugiej połowy książki, dzięki którym uwierzyłam, że to w ogóle Marquez napisał te teksty...

'My, pisarze, nie jesteśmy od tego, by nas koronowano(...), wszelkie publiczne hołdy to początek procesu mumifikacji' mówił...