Czutak i szary koń

Okładka książki Czutak i szary koń Iván Mándy
Okładka książki Czutak i szary koń
Iván Mándy Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Czutak (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czutak (tom 2)
Csutak és a szürke ló
Wydawnictwo Iskry
1967-01-01
1967-01-01
Maria Ella Sperlingowa
przygoda opowiadanie

"Czutak i szary koń" wpadł w moje ręce przypadkiem i od razu nasunął skojarzenie z "Łyskiem z pokładu Idy". Nie odważyłabym się go przeczytać, gdyby nie narodowość autora. Iván Mándy to pisarz pochodzenia węgierskiego, a tam, gdzie strumieniami leje się tokaj, nie można pisać o smutnych rzeczach. Prawda?

Mándy opowiada o grupie dzieciaków, których dzieciństwo przypada na lata 60. XX wieku. Wśród nich jest Czutak, chłopiec, który trzyma się trochę na uboczu,  o dużej wrażliwości na krzywdę innych. Pewnego dnia spotykają kobietę, która chce sprzedać konia, a ponieważ ten najlepsze lata ma już za sobą, miejsce docelowe mu przeznaczone jest oczywiste. Czutak nie może pogodzić się z tak okrutnym traktowaniem istoty żywej, targany emocjami wpada na szalony pomysł, którym zaraża inne dzieciaki. Pod osłoną nocy porywają konia i ukrywają w piwnicy. To pierwszy etap przygód tej osobliwej gromadki.

Nie chcę tu spjlerować, więc tylko zaznaczę, że jest to absolutnie inna opowieść niż ta o naszym Łysku. Momentami zabawna, momentami skłania do zadumy. Jedno z kłamstw, jakim posłużono się tu, by ratować konia, jest na tyle szalone, że mam go w głowie do dziś, i im dłużej o nim myślę, tym bardziej genialne mi się wydaje. Jest tu też druga strona medalu. Czy wolno kłamać w dobrej wierze? Czy kradzież może być usprawiedliwiona? Czy przywłaszczenie sobie czyjegoś pomysłu nie powinno być w jakiś sposób ukarane? Wiele ciekawych pytań nasuwa się podczas lektury i to mogą być fajne tematy do dyskusji z nastolatkami. Zakończenie, jak przystało na autora, surrealistyczne, którego rozwinięcia należy spodziewać się w kolejnym tomie przygód Czutaka :)

IG @angelkubrick

Mándy opowiada o grupie dzieciaków, których dzieciństwo przypada na...

Spodziewałam się czegoś lepszego. Miejscami zabawna, ale generalnie nudne opowiadanie o paczce przyjaciół, którzy chcą uratować konia przed śmiercią. Jak dla mnie zakończenie słabe, bohaterowie przeciętni a koń - szary.

• Młodzieżowe
  • Literatura młodzieżowa
  • Węgierskie
  • Biblioteczka dzieciaków
  • Posiadamy
  • 1991

Dodaj cytat z książki Czutak i szary koń