Powrót do Missing

Świat Książki
2011-11-09
2011-11-09
Jacek Żuławnik
Jacek Żuławnik Afryka Addis Abeby Etiopia medycyna szpital bliźniacy miłość chirurg powołanie

Medyczna pasja

Po książkę najlepiej sięgnąć, nie wiedząc o niej zbyt wiele wczesniej, tylko po prostu zagłębić się w historię. Klimatyczna opowieść, pełna medycznych opisów. Cieszę się, że ją przeczytałam.

Tylko pozornie akcja powieści zaczyna się pewnego dramatycznego popołudnia roku 1954 gdy na świat przychodzą bliźnięta Shiva i Marion. Wtedy też ich matka, hinduska zakonnica umrze a ojciec - brytyjski chirurg zniknie na wiele lat. Pozornie ten dzień otwiera nową historię, tylko że ta historia zaczęła się znacznie wcześniej i obejmuje swym zakresem o wiele więcej. ,,Powrót do Missing" to epicka opowieść o medycynie i miłości, poświęceniu i ofierze. To historia wielu osób, dla których najważniejszym punktem na mapie jest mały etiopski szpital, błędnie nazywany jako Missing.

Abraham Vergrese zabiera czytelnika w porywającą, dramatyczną podróż do miejsca gdzie w pewien sposób czas się zatrzymał. Wydaje się, że życie w małym szpitalu zostało raz na zawsze zdefiniowane. Kolejne,powtarzające się zabiegi nadają mu rytm a ciągłe prośby o pieniądze skierowane do Zachodu świadczą o upływie czasu. Wszystko zmienia jedno popołudnie. Ktoś uświadamia sobie swoją słabość, ktoś umiera a ktoś inny musi podjąć rzuconą rękawicę i podjąć wyzwanie. Wtedy też nagle wokół Missing zaczyna dochodzić do głosu historia i polityka, która już wkrótce odciśnie piętno na bohaterach. Zanim jednak to nastąpi muszą dorosnąć nowo narodzone bliźnięta. Będą one świadkami ludzkich tragedii i dramatów, poznają czym jest miłość, poświęcenie ale i złośliwe kaprysy losu. Idą wspólnie przez życie zostaną brutalnie rozdzieleni przez kobietę, która nie wie czego chce od życia.

Saga rodzinna, którą poznajemy rozgrywa się na bardzo emocjonującym tle. Etiopia w połowie XX wieku to państwo biedy, cierpienia i politycznych zawirowań. Wszystko to odciśnie piętno na bohaterach, szczególnie, że oni jako lekarze znajdą się zawsze bardzo blisko cierpienia. To także pasjonująca opowieść o medycynie i chirurgii. Wiele przypadków można znaleźć szczegółowo opisane co poszerza tło społeczne i podkreśla ogrom dramatu jaki doświadczają przede wszystkim najbiedniejsi. Przez całą powieść przewija się myśl, że oprócz technicznej sprawności chirurga ważna jest równiej wrażliwość i odpowiednie podejście. Piękną myślą spinającą powieść jest sentencja, że jedynym lekarstwem jakie podaje się przez ucho są słowa pociechy.

Mimo, że w powieści cierpienie i śmierć są stale obecne i to one zarówno otwierają jak i zamykają powieść to całość ma znacznie głębszy i pozytywny wydźwięk. To mądra, monumentalna, wielowątkowa powieść o miejscu, z istnienia którego nawet nie zdajemy sobie sprawy, o ludziach zapomnianych przez świat ale i o dobroci, wrażliwości, przebaczeniu i dorastaniu. Nieoczywista i zaskakująca jednak pokazująca co jest najważniejsze w życiu. Polecam!

Do przeczytania książki zachęciło mnie jej piękne wydanie. Sama treść wzbudziła moją ciekawość od samego początku, jednak uważam, że sama fabuła toczy się bardzo wolno. Dalsze części powieści są dużo ciekawsze od tych początkowych. Dużo ciekawostek medycznych. Mocne 6/10 ale nie polecę jej nikomu.

poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu i poszukiwaniu tożsamości osadzona w kontekście wielokulturowego świata medycyny.

Verghese mistrzowsko kreuje postacie, nadając im autentyczność i głębię psychologiczną. Łatwo utożsamić się z bohaterami, przeżywając ich sukcesy i tragedie. Wątek medyczny, związany z pracą bohaterów w chirurgii, wplata się w fabułę, dostarczając ciekawego spojrzenia na świat medycyny oraz etyczne dylematy z nim związane.

To nie tylko historia rodzinna, ale także podróż dojrzałości i samopoznania. Niezapomniane postaci i piękno języka Verghese sprawiają, że ta książka pozostaje w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury.

Polecam

"Choć większość ludzi próbuje podciąć ci skrzydła, są pomiędzy nimi aniołowie, których ładunek człowieczeństwa przyćmiewa tą resztę"

Marion i Shiva Stone to bracia bliźniacy, owoc sekretnego związku indyjskiej zakonnicy i brytyjskiego chirurga ze szpitala misyjnego w Addis Abebie. Chłopcy po śmierci swojej matki i ucieczce ojca zostają wychowani przez przybranych rodziców lekarzy pracujących w szpitalu. Mimo wspólnego zainteresowania medycyną, każdy z nich rozwija się w innym kierunku. Wydawało się że nic nie jest w stanie zachwiać ich silnej więzi. Jednak los bywa przewrotny i rozdziela ich miłość do tej samej kobiety, a Marion zostaje zmuszony do ucieczki z Etiopii. Gdy udaje się do Ameryki zaczyna pracę jako stażysta w zatłoczonym i zupełnie odmiennym od tego którym do tej pory znał szpitalu w Nowym Jorku. To właśnie tam los stawia na jego drodze zupełnie nieznanego mu wcześniej ojca.

„Powrót do Missing” to fascynująca i wielowątkowa opowieść o przyjaźni, dorastaniu, miłości, cierpieniu oraz poświęceniu, rozgrywająca się w większości na kontynencie afrykańskim. Ale i o tym że los jest przewrotny, a życia nie można zaplanować. Jedno nieprzewidziane zdarzenie i nasze plany w jednej chwili mogą runąć jak domek z kart. To także opowieść o lekarzach pełnych pasji, oddania, determinacji i poświęcenia pracujących w prymitywnych warunkach. Sami bohaterowie są pełnokrwiści a jednocześnie zaskakująco naturalni. Pomimo trudnych warunków bytowych, bólu i ubóstwa, bohaterowie starają się żyć i być szczęśliwi.

Autor w swojej powieści przybliża nam szereg ciekawych przypadków medycznych. Niezwykle ciekawe jest pokazanie różnic występujących w krajach zachodu i Afryki. Obserwujemy zupełnie inne podejście w mentalności, leczeniu i pokazanie jak ludzie traktują choroby i śmierć. W opowieści jest dużo ciepła, optymizmu, wiary w człowieka. Zdecydowanie warto sięgnąć po tą historię.

🫀 "Naszymi czynami, i zaniedbanami, wprawiamy świat w ruch, świadomie lub nie".
🫀 Abraham Verghese w "Powrocie do Missing" zabiera Czytelnika w egzotyczną wyprawę do Etiopii zmagającej się z biedą, brakiem higieny, uciążliwościami pory deszczowej, a także autorytarnym absolutem władzy Hajle Syllasje. To przede wszystkim opowieść o życiu kameralnej społeczności małego afrykańskiego szpitala walczącego z niedofinansowaniem, brakiem odpowiedniego sprzętu i profesjonalnej kadry. Czytelnik poznaje ten świat oczami Mariona, jednego z jednojajowych bliźniaków. Nad życiem braci rozsunięty jest welon ponurej tajemnicy, bo ich przyjście na świat to jednocześnie dzień, w którym stracili rodziców. Otoczeni miłością i opieką wzrastają w szumie szpitalnej codzienności, a medycyna - dla obu, choć w różnych wymiarach i tonacjach - stanie się istotą życia. To konfesyjna opowieść o niezwykłej więzi, która zostaje nagle przecięta jak naczynie krwionośne podczas operacji. Braterska miłość odżyje jednak w chwili wielkiej próby, udowadniając, że wybaczenie zmazuje wszelkie winy. 🫀 Pełna emocji i wzruszeń, otulona aromatem etiopskich dań i przypraw historia Mariona i Shivy snuta na tle historii, polityki i afrykańskiej kultury chwyta za gardło. Wrażliwy Czytelnik może nie udźwignąć naturalizmu zawartego w opisach zabiegów i operacji medycznych, ale burzliwe losy braci opowiadane ze spokojem, barwnie i wciągająco tonują ewentualny dyskomfort. Warsztat Autora, wielość źródeł i inspiracji, z których czerpał podczas pisania tej książki, a także osobiste doświadczenie medyczne wzbudzą podziw Czytelnika, który zanurzając się w tym świecie, może odnieść wrażenie, że to nie jest fikcja literacka, lecz prawdziwe przeżycia ujęte w powieściowej formie.

🫀 "Naszymi czynami, i zaniedbanami, wprawiamy świat w ruch, świadomie lub nie".

Ciekawa, poruszająca, emocjonalna, nieprzeciętna - przymiotniki opisujące walory tej książki mogłabym mnożyć, ale tym sposobem tylko Was znudzę, a nie przekonam do sięgnięcia. Zatem Zamknij oczy i wyobraź sobie Afrykę, parną i duszną, wilgotną porę deszczową, skrzeczące w konarach drzew marabuty, wszechobecne małpy, posłuchaj groźnego ryku hieny otwórz oczy na szpital borykający się z problemami niedofinansowania.

W sercu tej historii dwóch bliźniaków cudem uratowanych z porodu zmaga się z chorobami lokalnej ludności, która w pierwszej kolejności odwiedza szamana, a medycynę traktuje jako ostateczność. Powrót do Missing to wspaniała, epicką saga o braterskiej trudnej relacji, o wyborach i medycynie.
Szeroko opisane procedury zabiegów medycznych pokazują pasję autora do wykonywanego zawodu, gdyż na co dzień jest chirurgiem. Wszystko opisane z należytą dbałością o detale, przesiąknięte polityką. Karty tej powieści przenika kilka kultur.

Wyjątkowa to książka pod każdym względem, kto raz ją przeczyta zapamięta na zawsze.
Niby 700 stron powinno zaspokoić nawet najbardziej wysublimowany literacki gust, jednak po skończeniu poczułam rozczarowanie, że to już koniec.

Jest to wyjątkowa książka zapadająca na długo w pamięć.

Jest to wyjątkowa książka zapadająca na długo w pamięć.

No takie sobie. Można przeczytać. Były momenty nudne i trochę ciekawsze. Trochę mi się dłużyła.

„Powrót do Missing” to przede wszystkim przepiękna opowieść o człowieczeństwie. Relacje międzyludzkie są tutaj (obok medycyny, ale o tym za chwilę) wiodące. Przedstawione zostały w sposób sugestywny ale nie przejaskrawiony. Bohaterowie są pełnokrwiści a jednocześnie zaskakująco naturalni. Akcja toczy się głównie w szpitalu w Addis Abebie, ale w tle echem odbija się etiopski konflikt z Erytreą. Narracja naznaczona jest dodatkowo głodem i ubóstwem rdzennej ludności. Pomimo trudnych warunków bytowych, bólu i ubóstwa, bohaterowie starają się żyć i być szczęśliwi. Uderzająca jest właśnie ta skromność i prostota życia, która w żadnym wypadku nie przeszkadza w czerpaniu satysfakcji z wykonywanych zadań, w darzeniu się zaufaniem i szacunkiem. Wspaniała historia, którą Abraham Verghese udowadnia, że do szczęścia naprawdę niewiele trzeba…
Na uwagę zasługuje również wątek medycyny, bardzo zgrabnie wpleciony w fabułę. W książce znajdziemy wiele anegdot z dziedziny medycyny, opisów procedur medycznych i zabiegów, z racji miejsca, w którym toczy się akcja powieści (Afryka),często przebiegających w warunkach polowych. Czuć tutaj pasję autora do wykonywanego zawodu, Verghese jest bowiem z zawodu lekarzem, profesorem teorii i praktyki medycyny w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda oraz starszym zastępcą przewodniczącego Wydziału Chorób Wewnętrznych. Swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną w absolutnie wspaniały sposób przelał na karty powieści. W„Powrót do Missing” udało mu się zgrabnie połączyć wiedzę zawodową, z realiami życia w Etiopii, wierzeniami i rytualnymi wierzeniami tamtejszej ludności oraz fikcją literacką, co razem dało naprawdę interesującą, epicką historię. Wszystko napisane ładnym, zgrabnym, nieprzeszarżowanym stylem.
Jedna z książek życia, taka, o której nie sposób na długo po lekturze zapomnieć.

• Afryka