Powrót do Missing

Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
Wydawnictwo: Świat Książki
Cutting for Stone
Marsja

Osieroceni przez matkę, hinduską zakonnicę, i porzuceni przez ojca, brytyjskiego chirurga, bliźniacy Marion i Shiva, wychowują się w misyjnym szpitalu w Addis Abebie. Połączeni niezwykłą więzią nie tylko dzielą tę samą fascynację medycyną, ale zatracają się w miłości do jednej kobiety. To niszczy ich szczególną relację i wygania Marion do dalekiej Ameryki, gdzie wkrótce będzie musiał powierzyć swoje życie ludziom, którzy go najbardziej skrzywdzili. Ta niezwykle oczyszczająca, przepełniona emocjami powieść o Afryce, miłości, cudach medycyny, wygnaniu i domu długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5523

Medyczna pasja

Gdy sięgam po bardzo grubą książkę, często miewam obawy, czy jej spora objętość nie jest wynikiem zbytniego rozwleczenia fabuły, przydługich opisów i zbyt wielu wątków, które w trakcie czytania wprowadzają poczucie chaosu. Te przypuszczenia okazały się nietrafione w stosunku do książki Verghesa, którą sam John Irving określił mianem niezwykłego osiągnięcia literackiego. Zgadzam się całkowicie, że „Powrót do Missing” to książka wyjątkowa, świetnie napisana i zasługująca na miano bestsellera.

Akcja powieści rozpoczyna się w połowie XX wieku i trwa kilkadziesiąt lat. Rozgrywa się w Indiach, Etiopii i Stanach Zjednoczonych. Bohaterowie książki to ludzie pochodzący z różnych zakątków świata, których łączy medyczna pasja. Dla nich pomoc udzielana chorym i cierpiącym jest celem samym w sobie. Nie dbają o honoraria, nie narzekają na brak nowoczesnego sprzętu i niedostępność medycznych nowinek. Ich celem jest ulga w cierpieniu osobom najuboższym, których nie stać na drogie polisy i leczenie w prestiżowych klinikach.

Pewnego dnia w niedużym szpitalu misyjnym Missing odbywają się jak zwykle zabiegi operacyjne. Na bloku zabrakło nagle niezastąpionej instrumentariuszki, siostry Mary Joseph Praise. Jej niedyspozycja jest raczej zagadką, bo do tej pory zdrowie karmelitanki nigdy nie szwankowało. Okazuje się, że hinduska zakonnica jest brzemienna i właśnie zaczął się przedwczesny poród. Przebiega on z komplikacjami, a na dodatek jedyna ginekolog szpitala jest w podróży. Hema wprost z męczącej wielogodzinnej drogi trafia na salę operacyjną, gdzie dosłownie w ostatnim momencie ratuje życie dwójce chłopców – bliźniaków. Ich ojcem okazuje się miejscowy chirurg doktor Stone. Ciąża zakonnicy jest dla wszystkich zaskoczeniem, nawet ojciec dzieci o niej nie wiedział. Młoda mama nie przeżywa jednak porodu. Umiera wskutek niemożliwego do opanowania krwotoku. Stone porzuca pracę w Missing i wyjeżdża do Ameryki. Dziećmi postanawia zaopiekować się Hema. Para bliźniąt wcześniaków wymaga stałej opieki, pomaga w niej między lekarz Ghosh. Oboje z Hemą bardzo zbliżają się do siebie i postanawiają się pobrać. Wydaje się, że ich życie będzie radosne i szczęśliwe. Czy na pewno?

Zapraszam do lektury powieści obyczajowej z medycyną w tle. To bardzo gruba, licząca ponad siedemset stron lektura, która na mnie zrobiła niesamowite wrażenie. Okazała się „złodziejem czasu”, nie umiałam odłożyć jej na półkę i pójść na spacer, zająć się obowiązkami domowymi czy pójść wcześniej spać. Byłam tą książką po prostu nienasycona, ciekawiły mnie losy bliźniaków, zwłaszcza Mariona, który jest narratorem powieści. Z wypiekami na twarzy przeżywałam wzloty i upadki lekarskiej rodziny, ich problemy i radości. Śledziłam dorastanie braci, którzy mieli szczęście trafić na cudownych przybranych rodziców, którzy traktowali ich jak własne dzieci. Bardzo przyjemnie czytało mi się książkę, która popiera takie wartości, jak rodzina, miłość czy poszanowanie drugiego człowieka, bez względu na to, kim on jest.

Szpital Missing był biedną placówką, która funkcjonowała tylko dzięki datkom sponsorów – baptystów z Ameryki oraz determinacji głównej administratorki, zakonnicy w podeszłym wieku, nazywanej Matroną. Poświęcenie pracujących w Missing lekarzy było ogromne i zasługuje na szacunek i pochwałę. Zarówno Hema, jak i Ghosh to prawdziwi lekarze, którzy nie zapominają na co dzień o złożonej przysiędze Hipokratesa i niosą pomoc nawet wtedy, gdy narażają własne życie, lecząc wrogów panującego w Etiopii cesarza. Życie Missing i związanych z nim ludzi jest bardzo urozmaicone. Wciąż mają problemy, ale i doświadczają drobnych radości. Obcują na co dzień z cudem narodzin i ze śmiercią.

Autor książki jest profesorem medycyny Uniwersytetu Stanford, często w dynamiczną akcję wplata opisy medycznych czynności, przebiegu operacji i posługuje się fachową terminologią medyczną. Robi to jednak w sposób tak interesujący i przystępny dla przeciętnego człowieka, że bardzo zaciekawia nawet tych, którzy o medycynie nie mają zielonego pojęcia.

Ta książka to przepiękna opowieść o biednym afrykańskim kraju, który boryka się z nędzą, biedą i chorobami, który przechodzi polityczne przemiany i przewroty. To opowieść z zwyczajnych mieszkańcach Addis Abeby i jej okolic, którzy często padają ofiarami tradycyjnych przesądów i wierzeń przodków, a po pomoc do fachowego medyka udają się dopiero wtedy, gdy zawiedzie moc szamanów i znachorów. To także książka o uczuciach, poświęceniu, namiętnościach i bezradności wobec cierpienia. „Powrót do Missing” to książka o tym, jak łatwo jest zniszczyć cudze marzenia i o tym, jak braci może poróżnić kobieta. Bohaterowie to postacie barwne i wyraziste, mające często odmienne charaktery, to ludzie zdeterminowani, o wielkim sercu. Często muszą podołać trudnym wyzwaniom, narazić się na ryzyko porażki, by walczyć o życie innych. Niektórzy z nich są zmuszeni przez los wkroczyć w swoją przeszłość i uporządkować pewne sprawy sprzed lat.

Książkę czytało mi się rewelacyjnie i na długo jej lektura zapadnie mi w pamięć. To powieść, która poruszy serce, uczuli na problemy Trzeciego Świata i pokaże egzotyczne, ale prawdziwe oblicze biednego kraju. Zarezerwujcie troszkę czasu i przenieście się do Missing. To będzie z pewnością niezapomniana wizyta. Gorąco polecam.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

kajsa | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

"Powrót do Missing"to książka magiczna,mądra,niczym kalejdoskop pełna wielobarwnych wątków.
Ukazuje historię bliźniąt syjamskich-Shivy i Mariona-osieroconych przez matkę i porzuconych przez ojca. Wokół ich burzliwych losów autor zgromadził wiele historii ludzkich. Każda z nich porusza,zaskakuje, wymyka się pochopnym ocenom,ukazuje złożoność naszych zachowań i decyzji.
Czytając powieść,miałam odczucie egzystowania w różnorodnych światach,często ze sobą skontrastowanych.
Książka zachwyca pięknymi, niemalże poetyckimi opisami przeżyć,by za chwilę porazić niezwykle naturalistycznymi obrazami z sal operacyjnych czy drastycznych przypadków medycznych.
Szlachetność i idealizm Mariona tak bardzo sprzeczne są z egoistyczną i pełną próżności Genet,która w pewnym momencie skojarzyła mi się z Chilijeczką z "Szelmostw niegrzecznej dziewczynki".
Powieść ukazuje także siłę braterskiej więzi,która jest w stanie przezwyciężyć i wybaczyć wszystko,nawet głęboką urazę.

Gosia | 2013-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 lipca 2013

Wahałam się czy nie dać jednej noty wyżej, ale w końcu zostałam przy tej ocenie ze względu na to, że z początku jakoś czytałam tę książkę bez zapału. W kńcu jednak stwierdziłam, że jest interesująca choćby ze względu na miejsce akci - Addis Abeba to jednak dla większości egzotyka oraz opowieść o dość hermetycznym światku lekarzy. W powieści tej jednak jest wiele płaszczyzn, splata się wiele okoliczności i choć nie bezpośrednio autor podaje nam wiele spraw i uczuć do przemyślenia. Czym dłużej się nad tą książką zastanawiam, tym bardziej wydaje mi się godna polecenia. Być moze trzeba ją trochę w sobie ponosić, aby ją bardziej docenić.

allison | 2012-04-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Napisana z wielkim rozmachem, wielowątkowa powieść, której lektura wciąga jak wir i trzyma w napięciu do ostatniej strony.

"Powrót do Missing" to nie tylko historia braci bliźniaków urodzonych i wychowanych w tytułowym szpitalu w Etiopii. To także opowieść o lekarzach pracujących w prymitywnych warunkach - ludziach pełnych pasji, oddania, determinacji i poświęcenia, którzy często muszą wykazać się wielką pomysłowością (np. tworząc domowymi sposobami ...inkubator).

Książka pokazuje prywatne życie lekarzy, dla których osobiste przeżycia są ściśle związane z pracą zawodową. Dzielą ich niejednokrotnie różnice kulturowe gdyż pochodzą oni z różnych krajów; łączy wspólna pasja, odpowiedzialność i cel, jakim jest ratowanie ludzi nawet wówczas, gdy wydaje się to niemożliwe.

Powieść obfituje w retrospekcje i dygresje, co z jednej strony pozwala poznać dogłębnie przeszłość bohaterów, z drugiej zaś buduje napięcie, stopniowo odsłaniając bieżące i byłe wydarzenia.

Akcja rozgrywa się na...

miki24gr | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Piękna, dostojna powieść, z wątkami medycznymi w tle opisanymi całkiem prawdziwie i ze znajomością tematu... Czytałam ją długo i powoli, delektując się każdą chwilą spędzoną z książką:). Na początku nie wciągnęła mnie od razu, ale też nie byłam w stanie z niej zrezygnować- i bardzo dobrze, bo im więcej było przeczytanych stron, tym bardziej ja byłam zafascynowana. Polecam miłośnikom Dużych Powieści!!

kasandra_85 | 2011-12-02
Przeczytana: listopad 2011

pawba | 2012-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2012

Fantastyczna, niezwykła powieść o ludzkich losach i wyborach; o Afryce pełnej magii i tragizmu zwykłych, biednych ludzi; książka o miłości rodzicielskiej i braterskiej(bliźniaków) a także o cudach medycyny i powołaniu potrzebnym w zawodzie lekarza. Powinna być lekturą wszystkich studentów medycyny.
Książkę najlepiej charakteryzuje napisana rekomendacja na okładce
- " Ta powieść to nie tylko saga. To piękna oda do lekarzy"!

molik | 2012-12-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Wspaniała powieść! Niezwykła historia bliźniaków Mariona i Shivy. John Irving nazwał Powrót do Missing niezwykłym osiągnięciem literackim.Ja się podpisuję pod tą opinią obydwiema rękami.Jest to historia w której zatraciłam się całkowicie i nawet nie wiem kiedy przeleciały święta.

mieszka | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

To jest powieść napisana przede wszystkim z pasją i ukochaniem.
Powoli zagłębiłam się w świat, gdzie przeważa żar. Odpowiadało mi to.
Biedny afrykański kraj - Etiopia. Do Addis Abeby, do Missing trafiają lekarze - niezbyt chciani w swoich własnych ojczyznach, przypadkowe postaci, których sytuacja jest zła lub delikatniej- mało ciekawa. Trafiają do szpitala, prymitywnego, bez środków, w którym sale operacyjne numeruje się kolejno w chwili uzyskania dofinansowania od sponsorów (sponsorzy dają kasę na wyposażenie sali, a nie na leki czy żywność dla chorych). Jak na całym świecie łatwiej wytłumaczyć się kosztowo z mierzalnych, fizycznych efektów.
Losy lekarzy nieoczekiwanie splata poród: zaskoczenie, chaos, brak ginekologa, wydzieliny, śmierć i życie. Ciężar przytłacza wszystko. Ale jak zwykle: musi być ciężko, by potem było w miarę dobrze, a czasem nawet szczęśliwie.
Tom Stone i obok siostra Mary Joseph Price
Gosh i jego miłość pełna - Hema.
Marion i Shiva - MarionShiva - i...

Cyfranek | 2013-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2013

Znakomita, bardzo ludzka opowieść o losach Indusów na obczyźnie - z Indiami, Etiopią i Stanami Zjednoczonymi w tle

Abraham Verghese w powieści „Powrót do Missing” korzystając z bogatej literatury, własnych doświadczeń oraz relacji znajomych, znakomicie zarysowuje tło i kreuje bohaterów. Autor tworzy mikrokosmos szpitala w Addis Abebie, wokół którego osnuta jest akcja książki. Z tego niewielkiego skrawka etiopskiej ziemi wylewa się jednak w świat, lawirując pomiędzy przeszłością kolonialnych Indii, cesarską i rewolucyjną Etiopią oraz niemal odizolowanym środowiskiem lekarzy zdobywających w Stanach amerykańskie certyfikaty. Swobodnie prowadzi czytelnika od dziecięcych wspomnień poprzez relacje dorosłych aż do współczesnych wydarzeń. Udało mu się nakreślić, wręcz wyrzeźbić swą prozą pełnowymiarowe, realne postacie, których życie jest pełne zarówno codziennych zmagań z rzeczywistością jak i osobistych wysiłków i splotów wydarzeń, które czynią te postaci w jakimś stopniu niezwykłymi....

Karolina | 2013-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Skończyłam… Skończyłam czytać "Powrót do Missing". Trwało to dość długo, ze względu na nadmiar zajęć i brak wolnego czasu. Gdyby tylko to ode mnie zależało tkwiłabym z nosem w książce cały dzień. Powieść niesamowicie wciąga, zniewala, nie daje o sobie zapomnieć. Mimowolne dawkowanie zwiększyło tylko przyjemność czytania.

„Abraham Verghese jest profesorem teorii i praktyki medycyny na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Stanford. Urodził się w Etiopii, jego rodzice pochodzili z Indii.”

Przytoczony tekst to fragment noty biograficznej autora. Co ciekawe w "Powrocie do Missing" możemy znaleźć wszystkie elementy związane z pisarzem: medycynę, Afrykę, Indie.
Akcja rozgrywa się w samym sercu Afryki, w Addis Abebie w Etiopii. Bohaterowie są silnie powiązani z medycyną, w bardziej lub mniej oczywisty sposób. Część z nich pochodzi z Indii.
Fabuła książki jest związana głównie z praktyką lekarską, ale nie tylko. Autor przedstawia codzienne życie bohaterów, ich troski i radości. Z nostalgią...