Karnak

Okładka książki Karnak Nadżib Mahfuz
Okładka książki Karnak
Nadżib Mahfuz Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Kontynenty (wydawnictwo Smak Słowa) reportaż
reportaż
Kontynenty (wydawnictwo Smak Słowa)
Smak Słowa
2011-11-25
2011-11-25
Jolanta Kozłowska
Egipt demokracja reżim literatura egipska literatura arabska noblista

Znowu mikroklimat , jak w zaułku Midakk, ale teraz mini powieść o reżimie naserowskim. Tak wydaje się początkowo, lecz jest to pozorne, bo to opowieść „światowa”, dająca się przenieść do każdego miejsca na ziemi; szczególnie do Polski.
Stary jestem i przeżyłem całe 45 lat PRL , jak i 30 obecnej Polski, dlatego w trakcie lektury staje mnie przed oczami entuzjazm młodych wierzących w komunizm, potem ich rozczarowanie, naiwne bunty, czas rewizjonizmu, walkę o „socjalizm z ludzką twarzą”, aż po demonstracyjne wyrzucanie legitymacji PZPR i stwarzanie mitów o własnym bohaterstwie. Pamiętam inwigilacje służb bezpieczeństwa i wymuszanie współpracy, a potem szantażowanie jej ujawnieniem. Pamiętam zeszmacenie ludzi, z którego, mimo starań i zapewnień, powrotu nie ma. Piszę te słowa 13.02.2019 roku, gdy robi się kolejną pokazówkę, ujawniając współpracę z UB jakiegoś Kujdy. Usprawiedliwia się kogo chce, i pogrąża również. Kwestia aktualnej koniunktury politycznej. Panie Kowalski, Malinowski czy Nowak, weź pan lusterko i spójrz w nie. Biblia J 8, 7: „"Kto z was bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem". Szkoda lusterka!!!!
Wstrząsająca opowieść złożona z czterech relacji, jak Rashomon Kurosawy; bez happy endu. 10/10

"Karnak" może nie należy do porywających akcją powieści jednak jest ważną pozycją w twórczości Mahfuza.

Warto zwrócić uwagę na pewną wymowność tytułu. Tytułowy Karnak to nazwa kawiarni, gdzie spotykają się i dyskutują bohaterowie książki. Ale Karnak to przecież nazwa zespołu staroegipskich świątyń w Luksorze, jedno z najważniejszych zachowanych świadectw świetności Egiptu.

Lektura obowiązkowa dla osób minimalnie zainteresowanych historią współczesnego Egiptu, brutalnego działania systemu totalitarnego oraz przemian na Bliskim Wschodzie w XX wieku.

"Karnak" to najsłabsza książka egipskiego noblisty, jaką do tej pory przeczytałam. Tytułowy Karnak to nazwa kawiarni, w której zbierają się bohaterowie, by popijać herbatę, wymieniać poglądy i politykować. Ci kawiarniani bywalcy używają jednak wytartych frazesów, więc ich dyskusje do najciekawszych trudno zaliczyć. Obok pompatycznych frazesów i peanów na cześć nowoczesności i rewolucji, znajdziemy tu też kalki językowe i poetyckie wstawki, nie pasujące stylistycznie do reszty powieści i usiłujące słabo imitować klimat arabskiej baśni.
Jeśli już czytać "Karnak", to ze względu na tło historyczne, rzeczywisty obraz egipskiej "demokracji" i prawdziwy obraz reżimu Nasera.
Z tego, co u Mahfuza najlepsze pozostało pokazywanie polityki, reżimu poprzez losy jednostek (tu wyjątkowo dramatyczne) i doskonałe, mocne zakończenie powieści, kiedy w kawiarni pojawia się Chalid Sawfan - oprawca, który nawet teraz, po kolejnym przewrocie pozostaje bezkarny.

Tytułowy "Karnak" to kairska kawiarnia. Spotykający się tam ludzie stanowią nieodłączny element jej istoty. Niezjawienie się kilkorga z nich pewnego dnia destabilizuje ten mikrokosmos.

Mahfuz przedstawia w swojej książce spustoszenia, jakich dokonuje w ludzkiej psychice zderzenie z brutalnością reżimu totalitarnego.

/notatki chaotyczne/ Mam wrażenie, że to całkiem niezła książka (tematyka, logika historii, zakończenie, oś fabularna, kilka różnych planów - rzecz z pewnością nieskończona, niewygładzona, ma się wrażenie, że po tych wszystkich aspektach tylko się przemyka, ale spory potencjał jest),która została słabo przetłumaczona. Zdania są szkolne, brak w nich uroku, giętkości, jakiegoś polotu czy choćby soczystego rytmu.

Na półkach: , , , , , ,

"Karnak" nie jest typową powieścią w egipskim, czy arabskim klimacie. To inteligentna opowieść o ludziach i trudnych, przełomowych czasach w jakich przyszło im żyć. Nadżib Mahfuz nawiązuje do sytuacji politycznej Egiptu końca lat 60-tych XX wieku, czyli czasów rewolucji Gamala Nasera, jednak wymowa i przesłanie książki są ponadczasowe, aktualne zawsze i wszędzie.

Niewielka, a nawet niepozorna kawiarnia "Karnak" gdzieś w zaułku Kairu skupia wielu ciekawych ludzi, którzy tu dyskutują, wyrażają swoje poglądy i zaprzyjaźniają się ze sobą. Narrator, który pewnego dnia dołącza do grupy, szczegółowo opowiada nam dzieje, opisuje punkt widzenia i przekonania poszczególnych bohaterów. Część to ludzie w średnim wieku - właścicielka i pracownicy kawiarni, inni to młodzi studenci, którzy wnoszą do tego środowiska optymizm, świeżość i młodzieńcze ideały. Ważne jest, że wszystkich jednoczy wspólna sprawa.
Tajemnicze zniknięcia młodych wprowadzają niepokój i stawiają wiele znaków zapytania. Powodują też, że wiara i nadzieja w siłę i niezłomność Egiptu zostaje zachwiana, wychodzą na jaw skutki rewolucji, represje i aresztowania i pojawia się strach o coraz bardziej niepewną przyszłość.

Autor pokazuje jak ważna jest dla niego jednostka, każdy jeden niepowtarzalny człowiek, który ma swoje przekonania, pragnienia i marzenia. Wiele miejsca poświęca bezwzględności aparatu władzy i tragicznym w skutkach pomyłkom.

Nie jest to łatwa pozycja, choć czyta się ją dość szybko. Odważne podejście do problemów politycznych i mechanizmów rządzących rewolucją ma wydźwięk ogólnoświatowy i sprawia, że po książkę powinien sięgnąć każdy bez wyjątku. Polecam.

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

Opowieść zaczyna się od zepsutego zegarka. Nieznajomy, który trafia w miejsce, gdzie znajduje się poza czasem, wsiąka w jedną z egipskich kawiarni, zgłębiając historie jej bywalców, obserwując i opowiadając je następnie na stronach swojej minipowieści.

Karnak, kawiarnia do, której trafia bohater książki Nadżiba Mahfuza, to rzeczywiście miejsce znajdujące się gdzieś poza rzeczywistością egipską lat siedemdziesiątych. Mistrzostwo, a może jasnowidztwo autora polega na tym, że gdyby usunąć kilka odwołań do zdarzeń historycznych nie moglibyśmy stwierdzić, kiedy dokładnie toczy się akcja opowieści, którą nas raczy.

Karnak to azyl poza czasem. Jest schronieniem zarówno dla aktywistów jak i emerytowanych donosicieli, dla uczciwych jak i skorumpowanych, dla tryskających wiarą i młodością jak i tych starych i zgorzkniałych. Towarzystwo zbierające się w kawiarni jest stałe, wie o sobie niemal wszystko, rozprawia godzinami o teoriach politycznych popijając kawę i paląc nargilę.

Właścicielka tego azylu jest dawna tancerka orientalna, której magnetyczny urok przyciąga bohatera. Wnika on w atmosferę, słuchając jej historii sprzed lat oraz zwierzeń na temat współczesnych romansów. Niezakłócona senna atmosfera Karnaku kruszy się w momencie, kiedy jej młodzi bywalcy zostają aresztowani w imię rewolucji najpierw za przynależność do Bractwa Muzułmańskiego, a następnie do komunistów.

Całość recenzji przeczytacie na: http://kulturaonline.pl/karnak,egipski,azyl,tytul,artykul,14886.html

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

Karnak, kawiarnia do, której trafia bohater książki Nadżiba Mahfuza, to...

2041

Jestem wielbicielką twórczości Nadżiba Mahfuza. Dlatego z utęsknieniem czekałam na polskie wydanie kolejnej jego powieści - "Karnak".
Ta cieniutka książeczka pokazuje nam Kair po rewolucji w 1952r. Kair opętany reżimem, aresztowaniami i szpiegostwem.
Lektura ciekawa, ale zdecydowanie nie moja ulubiona spośród dzieł tego wielkiego Egipcjanina.

• Nobliści
  • Literatura arabska