Dialog o dwu najważniejszych układach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo: Tolemaico e Copernicano
Ewa

"Dialog" - najsłynniejszy utwór Galileusza - wiąże się z najbardziej dramatycznymi chwilami jego życia, które od dawna wyniesione zostały na wyżynę symbolu. Dzięki Galileuszowi okazało się w całej pełni, jak dalece teoria Kopernika była pierwszą linią walki, trudnej i zawziętej, toczącej się długo o nowy obraz świata i nowy sens życia ludzkiego. Ostry skrót perspektywiczny, w jakim oglądamy wydarzenia sprzed paru wieków, przyczynia się do tego, że skłonni jesteśmy nie doceniać siły oporu, który w ciągu całych stuleci stawiały poglądy dziedziczone przez tyle pokoleń, zastępujących twórczy krytycyzm - biernym posłuchem dla autorytetu, by nie dopuścić do wyłomu w usankcjonowanym rzeczy porządku, na którym się oparła cała struktura klasowej hierarchii duchownej i świeckiej.

"Dialog" prowadzi nas na najgorętszy odcinek toczącej się walki i w dynamizmie przyjacielskiej dyskusji pozwala odnaleźć wyraźny smak epoki przełomowej.

"Dialog" jest jednym z najświetniejszych przykładów prozy naukowej i bojowej jednocześnie. Jest on jednym z punktów zwrotnych w walnej rozprawie z tłumiącymi myśl nowoczesną przeżytkami scholastyki, z duszną atmosferą dogmatyzmu, z uzależnieniem naukowego poznania od metafizycznych założeń. Pokazuje, jak mimo wzmagającego się ucisku w latach skrępowania twórczego rozmachu i poddania go wielorakim zakazom, nowa nauka nie traci związków z trwałymi zdobyczami wyklętej przeszłości, ale nawiązując do niej, pomnaża bogactwo doświadczeń, osiąga ścisłość praw i daje podstawy nowej również technice, wyrosłej z kultury Renesansu i zdolnej głęboko przeobrazić warunki życia ludzkiego.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1962

Leszek | 2019-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Przeczytałem z ciekawości, ponieważ książka ta była na indeksie Inkwizycji (do 1835 roku). Faktycznie w roku 1632 była bardzo wywrotowa i nie spodobała się papieżowi. W XVII wieku czytało się ją na pewno z większym zaciekawieniem, niż dzisiaj. Daje niezłe rozeznanie, jaki był stan ówczesnej wiedzy. Jednak czyta się mozolnie ze względu na rozwlekły język, nie tak ścisły i zwięzły jak dzisiejszy.

Ile może być wart Karol Darwin?

Gdy świat sztuki emocjonuje się kolejnymi niebotycznymi kwotami osiąganymi na aukcjach przez dzieła Pollocka, Picassa czy Matisse’a, świat książek nie pozostaje w tyle. Już 5 listopada dom aukcyjny Hindman rozpocznie licytację książkowych białych kruków. Wśród nich znajduje się m.in. pierwsze wydanie książki „O powstawaniu gatunków”.