Limonov

Limonov
978-2-8180-1405-9
francuski
Medb

« Limonov n’est pas un personnage de fiction. Il existe. Je le connais. Il a été voyou en Ukraine ; idole de l’underground soviétique sous Brejnev ; clochard, puis valet de chambre d’un milliardaire à Manhattan ; écrivain branché à Paris ; soldat perdu dans les guerres des Balkans ; et maintenant, dans l’immense bordel de l’après-communisme en Russie, vieux chef charismatique d’un parti de jeunes desperados. Lui-même se voit comme un héros, on peut le considérer comme un salaud : je suspends pour ma part mon jugement.

C’est une vie dangereuse, ambiguë : un vrai roman d’aventures. C’est aussi, je crois, une vie qui raconte quelque chose. Pas seulement sur lui, Limonov, pas seulement sur la Russie, mais sur notre histoire à tous depuis la fin de la Seconde Guerre mondiale. »

źródło opisu: http://www.pol-editeur.com

źródło okładki: http://www.pol-editeur.com

vandenesse | 2013-10-12
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2013, E-booki
Przeczytana: 11 października 2013

To co tworzy tą powieść to polityka i zmiany społeczne zachodzące w Rosji i na świecie - i to ją uratowało w moich oczach. Autor świetnie przemycił wiadomości dotyczące rzeczywistości komunistycznej, zimnej wojny, pierestrojki pod płaszczykiem historii Limonowa.
Nazywanie głównego bohatera awanturnikiem czy łobuzem to trochę śmieszne moim zdaniem - określenia te mają zbyt optymistyczny wydźwięk a z tej powieści/biografii wynika, że Limonow był po prostu skurwielem skoncentrowanym na sobie, w dodatku durnie egzaltowanym, marzącym o sławie, władzy i bohaterstwie.
Wspomnieć należy też o samym autorze, o którym dowiemy się dość dużo - momentami otwierałam oczy ze zdumienia czytając kilkunastostronicowe dygresje dotyczące jego życia. Nie wiem czy autor pozazdrościł głównemu bohaterowi, że cała książka będzie o nim? Czy to jakaś forma autoterapii? Nie wyszło to zbyt sprawnie.
Pomimo wielu minusów warto przeczytać tą powieść właśnie ze względu na tło - osoby zainteresowane historią i...

kasandra_85 | 2012-09-17
Przeczytana: wrzesień 2012

deana | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2013, Polecam
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Fascynujące spojrzenie na Rosję (a wcześniej ZSRR) ostatnich sześćdziesięciu lat. Dokonujące się tak przemiany pokazane są jako tło burzliwych losów Eduarda Limonowa. Warto sięgnąć i przeczytać.

Książkę czytałam z dość długimi przerwami - głównie z powodów edukacyjnych lub zainteresowania inną pozycją.
Muszę przyznać, że Eduard Limonow to niezwykła postać, która dla konkretnego celu potrafi zrobić wszystko. Co prawda, to prawda - niekoniecznie można go polubić (momentami sama nie wiedziałam, co o nim myśleć), ale zapomnieć o jego przygodach w najsławniejszych miastach świata jest dość trudne. Niesamowite, że opisane tam wydarzenia z życia tego pisarza działy się naprawdę. Aż trochę boję się sięgnąć po powieści autorstwa Limonowa.
Są jednak też minusy - styl jest dobry, ale przeszkadzało mi ciągłe wtrącanie się autora tej biografii (albo powieści biograficznej, nie potrafię określić). Wydawało mi się, że pan Carrere chciał pokazać czytelnikowi, że nie jest gorszy od swojego bohatera, że też, mimo edukacji i wysoko postawionych rodziców, miał ciekawe przygody i życie - 'kiedy Limonow bił się w swoim mieście, ja łaziłem na czworaka'.

Monika | 2012-09-30

"Pornograf, literat, skurwiel. Słów kilka o współczesnym bohaterze"

W znakomitym filmie Olivera Stone’a „Urodzeni mordercy” główni bohaterowie Mickey i Malory przemierzają legendarną amerykańską Route 66 mordując po drodze przypadkowo napotkane osoby. Wkrótce staja się legendą, gwiazdami mediów. Ich prawdziwa tożsamość przefiltrowana zostaje przez telewizyjny bełkot. Zabójcy stają się herosami, których „działalność” nie podlega już jednoznacznej ocenie. Tak samo jak życie Eduarda Limonowa ( właść. Eduard Sawienko), tytułowego bohatera łotrzykowskiej biografii pióra Emmanuel Carrere, którego publiczne istnienie tyleż ma w sobie prawdy i słów „podobno”, że rozpatrywać je w jakichkolwiek kategoriach naprawdę trudno. I być może niezbyt szczęśliwe jest porównanie z bohaterami Stone’a – wszakże mówimy tu o znacząco innej działalności - lecz sedno przypadku zostaje zachowane. I to właśnie legenda, a nie rzeczywistość wyznacza dyskurs poznawczy. A czytelnik okazuje się cholernym...

porządekalfabetyczny | 2013-07-24
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 22 września 2012

Szczygieł napisał kiedyś, że Kapuściński byłby (jeszcze) lepszym reporterem, gdyby zdecydował się na terapię.
Nie wiem, czy pomogłaby panu Binetowi i Carrère, ale na pewno mi, czytelniczce, byłoby lżej. Mogłabym wtedy przeczytać książkę o zamachu w Pradze (o tym podobno jest 'HHhH') i o Limonowie (o tym podobno jest 'Limonow'). O mazgajstwie Bineta już pisałam ( http://porzadekalfabetyczny.blox.pl/2011/09/are-you-game.html) dziś Carrère: 'Byłem grzecznym dzieckiem, a później przeuczonym nastolatkiem. Smutno mi, że opowiadam z tak małą wyrozumiałością o nastolatku i bardzo młodym mężczyźnie, którym byłem. Wolałbym go lubić, pogodzić się z nim, ale nie potrafię. Wydaje mi się, że byłem sterroryzowany: przez życie, przez innych, przez siebie samego.' Czytałam kiedyś wywiad z Pawlikowskim i on opisał ten problem następująco: ' Jak się żyje w takim dobrze zorganizowanym państwie, gdzie większość ludzi jest sformatowana i gdzie nikomu o nic nie chodzi, to rzeczywiście pociąga...

misiel | 2014-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Kim zatem jest Eduard Sawienko, zwany Limonowem? Znając go wyłącznie z książki Emmanuela Carrere mogę udzielić tylko jednej odpowiedzi: dupkiem, gnojem i pozerem.

Trzeba zaznaczyć, że jak na biografię jest to dosyć specyficzna pozycja, która została napisana bardziej z pozycji fana niż rzetelnego biografa. Można odnieść wrażenie, że jest to wręcz kompilacja i streszczenie autobiograficznych pozycji samego Limonowa, w szczególności w odniesieniu do czasów i zdarzeń, których obecnie po prostu nie da się zweryfikować, czyli wczesnych lat jego życia. Zresztą Carrere raczej nie kryje się ze swoim podejściem: „Niewiele wiem na temat przyczyn i okoliczności ich rozstania, pisarstwo Limonowa z tej epoki jest mniej intymne niż to młodzieńcze” (str. 382). Siłą rzeczy, skoro jest to biografia napisana na podstawie autobiografii, to Carrere wciska nam to samo gówno, które wcześniej wmawiał swoim czytelnikom Limonow.

Nic na to nie poradzę, ale życie Limonowa wydaje mi się przeżarte fałszem....

Eww | 2018-01-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2018

"Kto chce przywrócić komunizm,ten nie ma rozumu. Kto go nie żałuje, ten nie ma serca" Władimir Putin

Przywołany cytat (pojawiający się we wstępie do powieści) należy odczytywać jako klucz do zrozumienia nie tylko postaci Limonowa, ale przede wszystkim mentalności Rosjan oraz ich współczesnej historii.

W powieści pojawia się też ciekawy wątek z reżyserem Pawłem Pawlikowskim, który uchwycił w dokumencie "Serbski epos" kontrowersyjną scenę Limonowa strzelającego w kierunku Sarejawa. Co ciekawe twórca oscarowej "Idy" zajmie się też ekranizacją powieści. Zanim jednak powstanie film zachęcam do lektury książki.

Nie daruje autorowi biernego przyglądania się, a szczególnie scenie gwałtu. Rozumiem, że nie bierze w tym udziału, ale takie beznamiętne, bez obcesowe patrzenie na postać Limonowa, jest jak przyzwolenie na wszystko co robi. Właśnie dlatego głęboko się zawiodłam, bo autor chce być taki sam jak jego bohater w książce.
Cała opowieść o Limonowie jest energiczna i wciągająca czytelniczo, może się podobać ten tok narracji, nawet można współczuć biednemu chłopakowi z Rosji, ale ja nie potrafię, jest, najłagodniej rzecz ujmując, łobuzem, który budzi moje obrzydzenie.

Wojciech N | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 marca 2014

Niewiele w życiu czyta się książek, które są tak inspirujące.

To mocno brzmiące zdanie jest jak najbardziej na miejscu. "Limonow" to nie tylko świetnie napisana książka. To biografia człowieka, którego życie nadawałoby się na kilka filmów. Rzadko spotyka się tak inspirujące postacie.

Z noty bibliograficznej można poczuć przedsmak tego co nas czeka przy lekturze. Zazwyczaj wypisywane są tam przesadzone opinie, które mają zachęcić do kupna książki. W tym wypadku jest nieco inaczej - żadne słowa nie są w stanie opisać niezwykłości życia Limonowa.

Przyznam szczerze, że chyba żadna biografia ani postać nie zrobiła na mnie jeszcze takiego wrażenia. Historia człowieka z nizin, który osiągnął tak wiele, jednocześnie doświadczając prawdziwej nędzy i który opanował samodyscyplinę do perfekcji. W Limonowie imponuje mi w zasadzie wszystko - jego bezkompromisowość, wspomniana dyscyplina, a także to, że jest self-made-man'em - to postać, która sama siebie wymyśliła. Imponuje mi to, że pomimo...